Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIAKwiecie� 19 2024 08:31:47
Obecny adres IP
18.188.66.13
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
NASZE INICJATYWY
NOSTALGIA BAND
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 326
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Kaszmir
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ,,Nostalgia Band-Białaczów
Białaczów powstał 824 lat temu?

Pytanie o powstanie jakiejkolwiek miejscowości w Polsce i nie tylko jest trudne. Założyciele wsi, osad i miast nie troszczyli się o taki drobiazg jak data, a często nie za bardzo zdawali sobie sprawę jaka ta data jest. Niemniej w oparciu o źródła historyczne można pokusić się o próbę, choćby przybliżonego ustalenia czasu powstania Białaczowa, bo o ten stary "gródek" właśnie tu chodzi.
Rozważania na ten temat należy oprzeć przede wszystkim na dostępnych źródłach historycznych. Naturalnie ja nie mam dostępu do takich źródeł, dlatego muszę oprzeć moje przemyślenia na tym co dla mnie jest dostępne. Zdecydowałem się na książkę "Białaczów i okolica w latach 1233 - 1914" ks. Henryka Karbownika wydaną w 1998 r., ponieważ uważam to opracowanie za najbardziej wiarygodne z dostępnych.

Nie wdając się w jakieś głębsze dywagacje przyjrzyjmy się co można znaleźć na kartach książki ks. profesora.
"(...) Po upowszechnieniu się w Polsce chrześcijaństwa i jego ugruntowaniu w społeczeństwie, śladem zachodniej Europy przystąpiono do organizowania sieci parafialnej na ziemiach polskich. Tworzenie parafii było spowodowane reformami papieża Grzegorza VII (1073 - 1086), który zmierzał do uniezależnienia Kościoła od władzy świeckiej. Jego reformy były wprowadzane w Polsce na początku XIII w. przez arcybiskupa Henryka Kietlicza (1199 - 1219)(...)
(...)Działo się to przy udziale i za wiedzą biskupa, który wystawiał akt erekcyjny dla tworzącej się parafii. W ten sposób powstały na przełomie XII i XIII w. parafie w Żarnowie, Bedlnie, Gowarczowie, Opocznie, a wśród nich był Białaczów.(...)"
(ks.H. Karbownik, "Białaczów i okolica", rozdz. II, s. 34 i 35)
[W. Wiśniowski, "Rozwój organizacji parafialnej w Polsce do czasów reformacji", W: Kościół w Polsce, t. I, Średniowiecze pod redakcją J. Kłoczkowski, Lublin 1968, s. 249, 261.]

Praca w gospodarstwie rolnym a staż pracy
Zapewne niewiele osób posiada tą wiedzę o tym że obowiązują przepisy w formie ustawy, na mocy których osoby które mając 16 lat pomagały w pracy na gospodarstwach rolnych rodziców, mogą ten okres (od 16 do 18 roku życia) wliczyć sobie do stażu pracy. Nie jest to jednak takie łatwe pod względem biurokratycznym, ale warte podjęcia próby. Przecież 2 lata stażu do emerytury, to w dzisiejszych czasach, braku pracy, umów śmieciowych to dwa lata ,,świetlne". A teraz ,,przepis" na 2 lata stażu:
Wymagane dokumenty:
1. Wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego pracę w gospodarstwie rolnym rodziców (we wniosku należy podać okres pracy w gospodarstwie, powierzchnię i położenie gospodarstwa, informację gdzie przedłożone zostanie zaświadczenie).
2. Kserokopie zeznań dwóch świadków na drukach uzyskanych w ZUS (Rp-8); własnoręczność podpisu świadków należy potwierdzić przez notariusza,
3. Kserokopia wypisu z ewidencji gruntów, potwierdzająca fakt posiadania gospodarstwa przez rodziców wnioskodawcy, określający jego położenie i powierzchnię.
Procedura:
Przed złożeniem wniosku należy potwierdzić załączone kserokopie dokumentów za zgodność z oryginałem w Urzędzie Gminy (wydział Rolnictwa) i przedstawić oryginały dokumentów do wglądu.
Do stażu pracowniczego mogą być zaliczone okresy pracy (po ukończeniu 16 roku życia) w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka przypadające przed 1 stycznia 1983 r. oraz przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Powierzchnia gospodarstwa rolnego, kwalifikująca do zaliczenia lat pracy w gospodarstwie:
- od 28.11.1964 r. do 22.12.1971 r - 0,2 ha,
- od 23.12.1971 r. do 30.06.1989 r. - 0,5 ha
- od 01.07.1989 r. - 1,0 ha
Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. z 1990 r. nr 54 poz. 310).
2. Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2008 r. nr 50 poz.291 z późniejszymi zmianami.
Ps. W dobie obietnic wyborczych Panów Prezydentów RP i nadchodzących obietnic przyszłych parlamentarzystów, warto się przygotować na wcześniejszą emeryturę tj po udokumentowaniu 40 letniego stażu pracy
Zbigniew Szpoton

Co dalej z inicjatywą?
Poniżej publikuję treść pisma jakie w styczniu tego roku przesłałem na ręce Przewodniczącego Rady Gminy. W piśmie zwracam się z prośbą o przyjęcie naszej inicjatywy pod nazwą medal ,,Zasłużony dla gminy Białaczów" Na początku kwietnia osobiście uczestniczyłem w posiedzeniu komisji Kultury, Sportu i Zdrowia,na którym zreferowałem inicjatywę Redakcji. Minęło kilka tygodni i brak jest rozstrzygnięcia. Proszę więc Was o pomoc i lobbowanie naszego przedsięwzięcia, poprzez rozmowę z radnymi gminy bądź poprzez komentarze pod tym artykułem. Oświadczyłem członkom komisji iż w przypadku odrzucenia naszej inicjatywy będziemy zbierać podpisy mieszkańców gminy i przedstawiać pomysł jako inicjatywę obywatelską.Proszę również o komentarze w tej sprawie. A teraz treść pisma:
**************************************************************************

Kraków 14 stycznia 2015r




Przewodniczący
Rady Gminy Białaczów
Pan Zdzisław Prusek


Dotyczy: Medal ,,Zasłużony dla gminy Białaczów"



Jako właściciel gazety informacyjno-publicystycznej o nazwie ,,Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów? w skrócie ,,EKG-Białaczów" przesyłam projekt inicjatywy obywatelskiej z prośbą o możliwość procedowania w gminnej komisji kultury, a następnie przyjęcie tego projektu jako uchwały Rady Gminy Białaczów.
Inicjatywa naszej gazety dotyczy wyróżniania osób zasłużonych dla gminy honorowym odznaczeniem o nazwie ,,Zasłużony dla gminy Białaczów". Projekt medalu, jaki zamieszczamy poniżej jest wybranym i nagrodzonym w drodze konkursu ogłoszonego przez naszą redakcję. Zwycięzcą a jednocześnie autorem graficznego projektu medalu jest mieszkaniec gminy Pan Ireneusz Reszelewski .Medal ma pozostać w swych założeniach odznaczeniem honorowym, nadawanym przez władze gminne. Kandydaci do odznaczeń mogą być przedstawiani przez każdą osobę, jednak weryfikacją kryteriów zajmować się będzie społeczna kapituła medalu. W skład kapituły powinni wchodzić: po jednym przedstawicielu Rady gminy i Wójta gminy Białaczów, oraz 3 społecznych członków. Każda osoba odznaczona medalem ,,Zasłużony dla gminy Białaczów" automatycznie będzie nowym członkiem honorowym kapituły. Członkowie tzw kapituły opracują formę statutu w którym zawarte będą szczegółowe kryteria przyznawania medalu.

Zwracamy się ty samym z prośbą o przeznaczenie niewielkich środków na tzw wybicie medalu zgodnie z projektem i kolorystyką oraz wydruk legitymacji potwierdzającej nadanie tego honorowego odznaczenia.

Wstępne założenia kryteriów wyboru osób do odznaczenia : ,,Zasłużony dla Gminy Białaczów".
1. Nienaganna moralność.
2. Niekaralność.
3. Wyróżniająca się działalność w zakresie :
- Ogólnospołecznej
- Kultury,
- Sportu,
- Szkolnictwa i współpracy z młodzieżą szkolną,
- Gospodarki (tworzenie miejsc pracy w gminie),
- Bezpieczeństwa

- Wzorowa praca w strukturach samorządowych
Kolejne genialne prace Kacpra Kucharskiego

Zgodnie z obietnicą, promujemy młody, wschodzący talent w dziedzinie fotografii. Dziś przedstawiamy dwie prace Kacpra Kucharskiego,(15lat) ucznia Gimnazjum w Białaczowie, jak najbardziej na czasie. Pierwsza nosi tytuł,,Pszczółka", druga ,,Krople"-ulubiony temat Kacpra.


Polecam też stronę bloga Kacpra Kucharskiego , gdzie możemy obejrzeć dokonania młodego fotografika:http://www.photopasja23.blogspot.com
/

Pałac w Białaczowie-ciąg dalszy

Kiedy Firma HR Trading z Warszawy wygrała przetarg na dzierżawę klasycystycznego pałacu w Białaczowie wraz z zagospodarowaniem zabytkowego parku wokół obiektu,pomyślałem że ktoś porywa się z przysłowiową motyką na zdobycie księżyca.A już po przeczytaniu warunków zawartych w umowie stałem się sceptykiem. Nie, to nie jest możliwe by firma, która nie miała wcześniej doświadczenia w rewitalizacji i utrzymaniu obiektu zabytkowego,sprostała wymaganiom konserwatorskim. I stało się. Gdy dzierżawcy przystąpili do wstępnych prac remontowych, wojewódzki konserwator zabytków zakwestionował ich działania. Zalecił wykonywanie remontu zgodnie ze sztuką konserwatorską. Wydano stosowne zalecenia.Uzgodniono zakres prac i ekspertyz. W najbliższych dniach na miejsce przybędzie specjalista z Krakowa w dziedzinie renowacji zabytkowego parku. I jak w rozmowie telefonicznej powiedział mi Prokurent HR Trading,firma nie składa broni. Jak wstępnie zakładano, obiekt zabytkowego pałacu stanie się miejscem życia kulturalnego, przez duże ,,K".Trzymamy bardzo mocno kciuki za realizację tego szerokiego przedsięwzięcia, bo Białaczów i to miejsce zasługują na ożywienie gminnej CHLUBY.

Zbigniew Szpoton
Dla wszystkich mam
Nowa Przychodnia Rodzinna w Białaczowie
Z początkiem maja uroczyście otwarto prywatną Przychodnię Rodzinną, która mieści się w Białaczowie na Pl. Wolności 29A. Jej założyciele i właściciele postawili na nowoczesność i szerokie spectrum usług medycznych. W Przychodni przyjmować będzie dwóch specjalistów chorób wewnętrznych, dwóch pediatrów i jeden lekarz rodzinny. Placówka, jak informują właściciele a jednocześnie lekarze, ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie usług w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej (pielęgniarka,lekarz,położna,transport osób chorych, badania RTG i USG) Na miejscu w Przychodni Rodzinnej będzie można wykonać badanie EKG, a wyspecjalizowana tzw średnia kadra medyczna pobierze do badań laboratoryjnych krew.

Jak poinformowali mnie właściciele, Przychodnia Rodzinna zabiega o rozszerzenie palety usług o stomatologię dla dzieci i dorosłych, rehabilitację, a także o poradnictwo ginekologiczno-położnicze.

Wszystkich zainteresowanych szczegółowym zakresem usług i poradnictwa zapraszamy do odwiedzenia placówki.
Przypomnieć należy że w przypadku kiedy Przychodnia ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, zakontraktowane usługi medyczne wykonuje się BEZPŁATNIE. Trzeba się tylko zarejestrować.
Powstanie alternatywnej placówki świadczącej podstawowe usługi medyczne poprawi,taką mamy wszyscy nadzieję, jakość i dostępność usług.

Na prośbę czytelników podajemy numer telefonu do Przychodni 758 10 10
Z.S
Międzynarodowy Konkurs Poezji w Wąglanach
W dniach 23-24 maj 2015 r. w Wąglanach odbyło się podsumowanie,, 34 Wąglańskiego Maja Poezji" czyli kolejnej edycji konkursu rokrocznie organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Wąglan. W tym roku jury po analizie 850 wierszy 247 poetów z 18 krajów przyznało w dwóch kategoriach 16 nagród i wyróżnień o łącznej wartości ponad 9000 złotych. Nagrody pieniężne, książkowe i rzeczowe wręczali m.in.: Wójt Gminy Białaczów Jacek Reszelewski, Przewodniczący Rady Gminy Białaczów Zdzisław Prusek, Przewodnicząca Komisji Kultury, Oświaty i Zdrowia Marzanna Paduszyńska oraz Prezes Towarzystwa Przyjaciół Wąglan Krystyna Jóźwik. W tym roku podsumowanie 34 Wąglańskiego Maja Poezji było szczególnie przyjemne dla organizatorów wydarzenia, gdyż Odznaką Honorową ,,ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ" nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Panią Małgorzatę Omilanowską wyróżniony został Pan Waldemar Jóźwik - Wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Wąglan.Pan Waldemar to postać niezwykle twórcza: Od 17 -go roku życia rzeźbi w drewnie. To krzewiciel piękna języka polskiego zarówno w Polsce jak i wśród Polonii mieszkającej poza granicami kraju. W organizowanych poetyckich konkursach w Wąglanach biorą udział Polacy z Kraku i zza granicy: Francji, Litwy, Niemiec, USA, Węgier, Argentyny, Australii, Austrii, Białorusi, Czech, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Kanady, Słowacji, Szwecji, Gwatemali, Brazylii, Mołdawii, Rosji, Uzbekistan, Republiki Południowej Afryki i Włoch. We wszystkich dotychczasowych edycjach Międzynarodowego Konkursu Poezji uczestniczyło 6017 poetów (z Polski 5514 i 503 z Polonii).Uhonorowany Odznaką za zasługi dla województwa piotrkowskiego, w dniu 21.04.1983 - w Piotrkowie Tryb. na I Wojewódzkiej Konferencji Sprawozdawczo-Programowej ZMW - otrzymał ,,Srebrną Honorową Odznakę ZMW". 25.05.1983 - w Piotrkowie Tryb. z okazji Dnia Działacza Kultury (jako jedyny działacz ZMW) - za nadzwyczajną pracę na rzecz kultury - otrzymał nagrodę pieniężną; 15.12.1978 - w Tomaszowie Maz. w Muzeum Regionalnym - otrzymał nagrodę za twórczość ludową - rzeźby w drewnie. W Wojewódzkim Konkursie ,,Na rzeźbę i garncarstwo ludowe woj. piotrkowskiego" - zdobył III nagrodę.
Odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej", nadaje się osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury ? opis ten jak ulał pasuje do osoby Pana Waldemara Jóźwika.

Zródło: www.bialaczow.pl

Ps. Gratuluję kolejnego sukcesu i wyróżnienia i czekam kiedy będzie można Państwu Krystynie i Waldemarowi Józwikom nadać medal ,,Zasłużony dla gminy Białaczów"
Zbigniew Szpoton
Obchody Powiatowego Dnia Pamięci o Armii Krajowej
17 maja 2015 roku przy pomniku poświęconym pamięci o Armii Krajowej w Leśnictwie Kowalów w 71 rocznicę tragedii Oddziału Partyzanckiego Armii Krajowej ?Błysk? w Łubach Sobieńskich (9 maj 1944 r.) odbyły się obchody Powiatowego Dnia Pamięci o Armii Krajowej. Uroczystości te zbiegły się z obchodami 25. rocznicy powołania Opoczyńskiego Koła Światowego Związku żołnierzy AK.
W niedzielnym wydarzeniu pod pomnikiem w Kowalowie, zorganizowanym przez Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Opocznie, Starostwo Powiatowe w Opocznie i Urząd Gminy Białaczów, wzięło udział kilkaset osób. Przybyli m.in.: weterani, kombatanci, poczty sztandarowe, władze administracyjne i samorządowe, żołnierze Wojska Polskiego i kompania honorowa 25 batalionu dowodzenia 25 bryg. Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, kompania strzelców jednostki Strzeleckiej 2036 w Paradyżu, kompanie Ochotniczych Straży Pożarnych, harcerze, młodzież i mieszkańcy okolicznych wiosek.
Obchody rozpoczęły się mszą świętą koncelebrowaną przez kapelana kombatantów, proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Opocznie ks. Kanonika Mieczysława Głogowskiego i proboszcza parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Białaczowie ks. Henryka Wójcika. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Miejska z Opoczna pod kierownictwem Henryka Niemirskiego. Następnie zaprezentowany został krótki okolicznościowy program artystyczny przygotowany przez uczniów Gimnazjum w Białaczowie. Nie mogło zabraknąć apelu pamięci i salwy honorowej oraz ceremonii złożenia wieńcy i zniczy pod pomnikiem. Na zakończenie uroczystości wszyscy obecni zaproszeni zostali na żołnierską grochówkę.
Wspomnienia ze szkolnych lat

W związku ze zbliżającym się jubileuszem Szkoły Podstawowej w Białaczowie (60 lecie) proponujemy absolwentom tejże szkoły, wspólną zabawę. Polegać ona będzie na dokończeniu zdania ,,MOJA EDUKACJA W SZKOLE PODSTAWOWEJ KOJARZY MI SIĘ Z ........." Zachęcamy Państwa do wspomnień i tych radosnych i tych poważnych, wspominania sytuacji, osób i miejsc. Wszystkie wspomnienia prosimy umieszczać w komentarzach lub przysyłać na adres redakcji. Na jublileusz, wspomnienia te zostaną umieszczone w księdze pamiątkowej, którą ufunduje Redakcja.



Zbigniew Szpoton
Ziemia drożeje szybciej niż zyski rolników

W opracowaniu Pana Bartosza Turka z Lion's Bank wynika że ostatnie lata przyniosły znaczny wzrost cen gruntów rolnych. W niektórych regionach kraju ceny w ciągu ostatnich 10 lat wzrosły ponad 400 procent. W regionie łodzkim cena ta wzrosła o 444 procent i dziś wynosi 30.558 zł za jeden hektar. Jest to spowodowane wysokim popytem a także atrakcyjną, w porównaniu z rynkiem zachodnim ceną za jeden hektar. A o to fragment opracowania.
,,Oczywiście pamiętać trzeba, że wiele osób inwestujących na rynku gruntów kupuje ziemię rolną w celu jej tzw. odrolnienia, czyli wykorzystania na inne cele niż rolnicze (np. pod budownictwo mieszkaniowe, magazynowe lub inną działalność). W takim przypadku fakt, że ziemia rolna drożeje może ograniczać ryzyko samej inwestycji, o ile nie uda się przekształcenie, ale nie jest głównym czynnikiem dającym szansę na zysk.

Ziemia, którą można zabudować jest bowiem najczęściej kilku czy kilkunastokrotnie droższa niż ta stricte rolna. Problem w tym, że odrolnienie jest procedurą długotrwałą i niepozbawioną ryzyka związanego z koniecznością przejścia niełatwej procedury administracyjnej zmiany przeznaczenia gruntu, a potem wyłączenia z produkcji rolnej (co może sporo kosztować). Zmiana przeznaczenia gruntu z rolnego na budowlany może jednak doprowadzić do znacznego wzrostu wartości nieruchomości.

W ostatnim czasie motorem napędowym dla obserwowanej na rynku gruntów hossy jest zbliżające się otwarcie rynku dla nabywców z Unii, gdzie ziemia jest przeciętnie 2-3 razy droższa niż nad Wisłą (choć nie brakuje krajów o cenach niższych - np. Francja czy Szwecja). Od maja 2016 roku obywatele UE będą mogli kupować ziemię nad Wisłą bez specjalnego - wymaganego dziś - zezwolenia.

Zbliżanie się tej daty powoduje z jednej strony ograniczenie podaży, bo rolnicy nie chcą sprzedawać ziemi po dzisiejszych cenach, skoro za niewiele ponad rok ma być drożej. Z drugiej strony wiara, że maj 2016 roku będzie datą przełomową, powoduje jeszcze większy wzrost popytu na ziemię, który przy ograniczonej podaży nie może być zaspokojony - efekt to wyższe ceny. W odpowiedzi na ten mechanizm Ministerstwo Rolnictwa pracuje nad uregulowaniem obrotu ziemią, aby zapobiec spekulacjom. Nie ma pewności, czy uda się uregulować tę materię w obecnej kadencji parlamentu."


Zródło: interia.pl
Strona 58 z 110 << < 55 56 57 58 59 60 61 > >>
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes