Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIAKwiecie� 18 2024 09:02:13
Obecny adres IP
3.15.202.214
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
NASZE INICJATYWY
NOSTALGIA BAND
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 326
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Kaszmir
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ,,Nostalgia Band-Białaczów
Redakcja EKG-Białaczów zaprasza do współpracy
JournalJeśli posiadasz zdolności edytorskie, potrafisz znaleźć się w odpowiednim miejscu o odpowiedniej porze, umiesz udokumentować wydarzenie swoim aparatem fotograficznym choćby w telefonie komórkowym, ZAPRASZAMY do współpracy z ,,EKG-Białaczów". Nie bój się ortografii i stylistyki. Nasi koledzy z Redakcji będą Ci służyć pomocą. Jeśli sobie nie życzysz by Twoje artykuły i reportaże były podpisywane z imienia i nazwiska, możesz posługiwać się Nickiem, jednak dla potrzeb Redakcji musisz podać swoje dane. ZAPRASZAMY

Nasz adres mailowy : [email protected]
Redakcja EKG-Białaczów
Z listów czytelników
Gry

Pisze do nas czytelnik ,,Piotr93"-,,pisze Pan i przedstawia zdjęcia z otwarcia kolejnej świetlicy w gminie Białaczów, o remontach istniejących, a rzeczywistość ma się nijak do tej Pana propagandy (przepraszam za to określenie).W tych świetlicach nie ma miejsca dla młodzieży, a oferuje się nam młodym kulturę niskich lotów. Czy my mamy wszyscy wstępować w szeregi Ochotniczych Straży Pożarnych czy Kół Gospodyń Wiejskich żeby mieć dostęp do świetlic? A może nas interesują inne rzeczy? Dziś nasze pokolenie myśli inaczej i tak też chciałoby się samorealizować. Czy nie stać kogoś w Urzędzie Gminy by przeprowadzić mały marketing na zapotrzebowanie na kulturę wśród młodych? Przebywam często w Łodzi i wiem że w okresie jesienno-zimowym dużym zainteresowaniem cieszą się rozgrywki w darta. Dlaczego nie spróbować tego u nas. Są w tej dyscyplinie rozgrywki ligowe. To jeden z pomysłów, ale także inne takie jak muzyka (nauka gry na instrumentach), formy kabaretowe i teatralne,kawiarenki internetowe itd. A tak w Sobieniu, Zakrzowie, Petrykozach, Żelazowicach czy Miedznej i Białaczowie, w świetlicach organizuje się imprezy pod OSP i KGW no i tradycyjnie wesela. Nie o taką kulturę nam chodzi. Pozdrawiam Pana i czytelników ,,EKG-Białaczów. Piotr93"

Od redakcji:
Dziękuję Piotr93 za bardzo fajny i konstruktywny list. Przyznam że od dawna nasza redakcja oczekiwała na dialog na temat tego o czym piszemy. Twoje uwagi i pomysły na temat wykorzystywania świetlic w gminie są bardzo cenne. Mam nadzieje że nie jesteś jedynym tak myślącym. To prawda że w wielu przypadkach inicjatorem życia kulturalnego, albo jak ty to nazywasz kultury niskich lotów jest Koło Gospodyń albo OSP. Zgadzam się z Twoim pomysłem prowadzenia dialogu z młodzieżą i badania sondażowego na temat potrzeb. Z tego co mi wiadomo to w Urzędzie Gminy nie ma stanowiska instruktora ds. kultury. Ale zbliża się czas wyborów, samorządowych i czas zebrań kandydatów na wójta i radnych. Wykorzystajcie taką okazję. Rozmawiajcie o swoich potrzebach. I na koniec. Podoba mi się pomysł na organizowanie rozgrywek w darta a może nawet i stworzenie klubu ligowego. Brawo, fajny pomysł. A co to jest dart? To tradycyjna tarcza i lotki, tylko że rzuty są punktowane. Zdjęcie maszyny do darta obok.


Redakcja-EKG
Wycieczka do:



Miejscowość położona 3 km od centrum Białaczowa w kierunku południowym. Wjeżdżając do tego sołectwa, już na początku miejscowości zauważymy obelisk ku czci pomordowanych i spalonych mieszkańców Sobienia podczas pacyfikacji w dniu 15 marca 1943 r. Na tablicy wyryto imiona i nazwiska.
Przejeżdżając przez miejscowość nie sposób nie trafić do zagrody rodziny, która jeszcze kilka lat wstecz prowadziła gospodarstwo agroturystyczne. Dziś pozostały tam piękne stawy rybne i zagroda pszczelarska. Może jeszcze kiedyś gospodarze tego gospodarstwa reaktywują agroturystykę, bo na tę formę wypoczynku jest coraz większe zapotrzebowanie.


ZAPRASZAMY DO SOBIENIA

Zdjęcia i tekst: Z Szpoton







Uniwersytet III wieku w Gminie Białaczów
JournalW sierpniu b.r. na terenie gminy Białaczów rozpoczynają się zajęcia Uniwersytetu III wieku. Będą one realizowane przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych ,,Źródełko" w Miedznej Drewnianej w ramach projektu ,,Piękny wiek". Projekt jest finansowany ze środków:

- Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014- 2020, z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej,
- Gminy Białaczów- funduszu na realizację zadań z obszaru kultury fizycznej i sportu,
- środków własnych Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych ,,Źródełko".
Projekt ten jest adresowany do osób z terenu gminy Białaczów, które ukończyły 60 roku życia. Celem projektu jest stworzenie osobom w tej grupie wiekowej przestrzeni do samorealizacji.
W ramach Uniwersytetu III wieku prowadzone będą zajęcia obejmujące:
- wieczorki taneczne z instruktorem,
- zajęcia z obsługi komputera,
- trening usprawniania pamięci,
- warsztaty kulinarne,
- warsztaty rękodzielnicze (wyroby z wiórów osikowych i makrama),
- spotkania z rehabilitantem i lekarzem pt. ?zdrowy kręgosłup?,
- gimnastyka usprawniająca kręgosłup,
- nordic walking,
- spotkania turystyczne ,,poznaj swój region" (wycieczki),
- wyjazdy do kina,
- działalność społeczna - warsztaty wolontarystyczne,
- spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin: prawnikiem, lekarzami itp.,
Zajęcia realizowane będą w okresie od VIII do XII 2014 r. na terenie gminy w 3 grupach:
- w świetlicy wiejskiej w Miedznej Drewnianej,
- w świetlicy w Białaczowie,
- w świetlicy wiejskiej w Sędowie.

Rekrutacja, w ramach której deklaracje udziału złożyło 61 osób, została zakończona.
Stowarzyszenie dziękuje wszystkim sołtysom, którzy przyczynili się do rozpowszechnienia założeń projektu w swoich miejscowościach.

Zródło: www.bialaczow.pl

Ps. Brawo za fajną inicjatywę, ale martwi fakt że tak małe zainteresowanie wykazali mieszkańcy samego Białaczowa.
Znamy losy pałacu w Białaczowie

Jak dowiedziała się nieoficjalnie nasza redakcja, rozstrzygają się losy klasycystycznego pałacu w Białaczowie. Decyzją sądu i wojewody łodzkiego grunty i sam pałac przechodzą w użytkowanie powiatu opoczyńskiego (szkoda że nie naszej gminy).Wkrótce a więc we wrześniu starosta opoczyński rozpocznie procedury przetargowe na użytkowanie naszego dobra kultury. Nieoficjalnie także uzyskaliśmy informacje że na dzień dzisiejszy zgłosiło się już dwóch oferentów którzy chcą użytkować pałac.Pierwszy z nich chciałby przekształcić pałac w jednostkę kultury, drugi zaś w placówkę opiekuńczą. Czekamy na oficjalne potwierdzenie naszych informacji a póki co prosimy o przesyłanie na adres redakcji propozycji jak waszym zdaniem powinno się zagospodarować tereny i sam pałac. A może macie w swoich miejscach zamieszkania inwestorów którzy mają oprócz pieniędzy inne propozycje?

Zbigniew Szpoton


Dziś tj 21 sierpnia Starostwo Powiatowe w Opocznie oficjalnie, mailem do naszej Redakcji, potwierdziło nasze informacje nt dalszych losów zespołu pałacowo-parkowego w Białaczowie. W korespondencji m.in. czytamy że była własność Ludwika, Jana Huberta Platera podlegała dekretowi PKWN z 1944r o przeprowadzeniu reformy rolnej na mocy której Skarb Panstwa przejął tę nieruchomość na własność. Wobec takiej decyzji Wojewody łodzkiego, pełnomocnik rodziny spadkobierców w lipcu tego roku, złożył odwołanie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Obecnie Powiat Opoczyński zamierza w drodze przetargu wydzierżawić tę nieruchomość na 25 lat.

Smutny widok


Właściwie ten obrazek powinienem pozostawić bez komentarza. Widok tak zarośniętego miejsca spoczynku historycznych postaci naszej gminy, właścicieli dóbr białaczowskich, woła o natychmiastową reakcję właściciela cmentarza.

Zbigniew Szpoton

Nowa świetlica w gminie

Dziś o godzinie 15 mieszkańcy Miedznej Drewnianej rozpoczęli świętowanie z okazji uroczystego otwarcia świetlicy wiejskiej. Po wieloletnich staraniach o możliwość adaptacji pomieszczeń remizy, a w końcu pozyskanie na ten cel pieniędzy ze środków unijnych ,inicjator tego przedsięwzięcia, przewodniczący Rady Gminy Białaczów a jednocześnie mieszkaniec Miedznej Pan Zdzisław Prusek i grupa jego druhów strażaków, mogła dziś mieć powody do dumy. Na uroczystość otwarcia świetlicy przybyły władze województwa, powiatu i gminy. Po mszy świętej i poświęceniu pomieszczeń świetlicy odbyły się uroczystości artystyczne które zakończyć ma zabawa taneczna.Pomieszczenia świetlicy to przestronne dwie sale z zapleczem kuchennym. Zapytany przeze mnie mieszkaniec Miedznej p.Krzysztof, uczestniczący w uroczystości stwierdził iż świetlica jest jak najbardziej potrzebna, ale wyraził obawy że będą tam najczęściej organizowane imprezy zarobkowe typu wesela. Oby obawy Pana Krzysztofa były płonne, a z oddanej dziś do użytku pięknej świetlicy radośc czerpali wszyscy mieszkańcy Miedznej Drewnianej.

(galeria zdjęć na drugiej stronie)

Zbigniew Szpoton
Ostrzeżenie meteorologiczne
Newsy

OSTRZEŻENIE Nr 55
Zjawisko: Intensywne opady deszczu
Stopień zagrożenia: 2

Biuro: Biuro Prognoz Meteorologicznych regionalne
Obszar: Województwo łódzkie
Ważność: od 2014-08-07 17:00:00 do 2014-08-08 11:00:00
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym, głównie w subregionie piotrkowskim. Prognozowana wysokość opadów od 45 mm do 60 mm, lokalnie do 80 mm. Z prawdopodobieństwem 30% lokalnie wysokość opadów do 100 mm. Miejscami wystąpią burze. Porywy wiatru w czasie burz do 70 km/h.
Prawdopodobieństwo: 80%
Uwagi: Brak.
Czas wydania: 2014-08-07 12:10:00
Synoptyk: Leszek Szaradowski
Zródło: Biuro Prognoz Meteorologicznych
Zasłużeni dla gminy Białaczów
,,żeby realizować swoje pasje, trzeba mieć marzenia"

Urodził się w roku 1932 w miejscowości Kobylany, powiat opatowski. Kiedy przestąpił progi szkoły powszechnej w Stodołach wybuchła II wojna światowa. W roku 1944 wraz z rodziną zostaje wysiedlony, a jego ojca okupant aresztuje i wywozi do obozu koncentracyjnego w Niemczech. W czasie okupacji pobiera naukę w ramach tzw. ,,tajnego nauczania". Po wyzwoleniu i powrocie ojca z obozu,decyduje się wraz z rodziną powrócić do rodzinnych Stoduł, ale jego domu tam już nie ma. Został spalony. Przez prawie rok zamieszkuje, choć trudno to nazwać mieszkaniem, w poniemieckim bunkrze. Wiosną 1945 roku ojciec postanawia odbudować dom. Wreszcie skończyła się tułaczka.
Pan Czesław Biernacki, zwany w naszym środowisku Panem Czesławem albo Panem Dyrektorem Biernackim, opowiada mi swoją historię mając wciąż przed oczami tamto pasmo nieszczęść jakie spotkało jego i jego rodzinę. Dziś Pan Czesław, ojciec trojga dzieci, dziadek 8 wnucząt i 4 prawnucząt, wygląda jakby czas dla niego się zatrzymał. W dalszym ciągu sylwetka smukła i wyprostowana, poprawna i płynna erudycja, bardzo dobra pamięć, no trochę więcej siwych włosów.
Na moje pytanie o początkach związków z naszymi stronami, Pan Czesław opowiada anegdotę. ,, Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego im St. Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim, profil pedagogiczny, w roku 1952 dostałem nakaz pracy. Skierowano mnie do Białaczowa, więc wsiadłem do pociągu i dojechałem do stacji kolejowej Białaczów. Poszedłem do dyrektora tamtejszej szkoły, i już prawie się rozgościłem w tej szkole, kiedy dowiedziałem się, że znalazłem się w miejscowości i szkole Petrykozy. Wyjaśniono mi że stacja kolejowa nosi nazwę Białaczów, ale znajduje się w Petrykozach. Do Białaczowa miałem więc jeszcze 5 km. Pierwszy kontakt z jak się później okaże wykonywanym do emerytury zawodem nauczycielskim, przypadł więc na wrzesień 1952 rok. Pan Czesław dostaję pod opiekę klasę IV Szkoły Powszechnej w Białaczowie, szkoły,która mieściła się w Białaczowie w dwóch miejscach, w Ratuszu i w Pałacu. Kolejne lata z życia Pana Czesława to: służba wojskowa, studia pedagogiczne, powrót do Białaczowa. Kolejny rozdział zatytułowany praca pedagogiczna. Pan Czesław rozpoczyna w Białaczowie w nowo oddanym budynku szkoły podstawowej. Naucza takich przedmiotów jak technika, plastyka, wychowanie fizyczne, j. rosyjski, matematyka. W 1955 roku wstępuje w związek małżeński z Heleną Siudzińską. Marzeniem Pana Czesława w tamtych czasach była szkoła innowacyjna. Pracując jako społeczny inspektor oświaty przy Powiatowym Ośrodku Metodycznym w Opocznie, wykorzystywał w pozytywnym tego słowa znaczeniu swoje koneksje i sprowadzał do szkoły w Białaczowie a to maszyny do pracowni technicznej, a to sprzęt do zajęć z wychowania fizycznego. Oprócz prowadzenia obowiązkowych zajęć, Pan Czesław zarażał swoją pasją młodzież, która bardzo chętnie uczyła się korzystać z dobrodziejstw postępu . W pracowni technicznej organizował koła techniczne, w której po godzinach nauki uczniowie szkoły podstawowej, bawili się w tzw młodych techników. Tworzyli, wiercili, rzeźbili, lutowali, wycinali,szlifowali, malowali, lakierowali. Później z tych prac w szkole organizowana była wystawa. Kolejną pasją Pana Czesława było wychowanie fizyczne. Na uwagę zasługuje postawa prekursorska w dyscyplinie gimnastyka artystyczna we współpracy z istniejącą w Białaczowie orkiestrą dętą. Wolne chwile Pan Czesław poświęca na tworzenie szkolnych klubów sportowych w takich dyscyplinach jak, piłka ręczna, czwórbój lekkoatletyczny, rzut piłką palantową. W skoku wzwyż jego wychowanka Maria Podlewska była mistrzynią okręgu a uczennica Urbańczyk (niestety Pan Czesław nie pamięta imienia) mistrzynią powiatu w rzucie piłką palantową. Pan Czesław wspomina z rozrzewnieniem tamte czasy i sposób w jaki załatwił w Kielcach siatki na bramki do piłki ręcznej. Szkoła w Białaczowie w tamtych czasach należała do nielicznych szkół w województwie które miały takie wyposażenie do zajęć wychowania fizycznego. Następną pasją jaką zaraził Pan Czesław młodzież w Białaczowie to strzelectwo. Jako działacz Ligi Obrony Kraju organizował zawody strzeleckie z wiatrówki. Tu także jak skromnie wspomina, były sukcesy w województwie. W latach 70-tych jego zaangażowanie doceniają władze oświatowe i powierzają najpierw stanowisko z-cy dyrektora a później dyrektora szkół w Białaczowie i w Miedznej Drewnianej. W Miedznej Pan Czesław kończy swoją pracę zawodową i przechodzi na zasłużoną emeryturę. ,,Bo widzisz Zbyszku, żeby realizować swoje pasje, trzeba mieć marzenia. Ja nigdy nie zakładałem niepowodzeń i zawsze wierzyłem w młodzież"Te słowa Pana Czesława Biernackiego mogłyby posłużyć jako puenta, ale należy wymienić odznaczenia i medale jakie Pan Czesław otrzymał podczas swej pracy zawodowej jako nauczyciel i wychowawca.

1.Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (uchwała Rady Państwa)
2.Złoty Krzyż Zasługi (uchwała Rady Państwa)
3.Brązowy Krzyż Zasługi Ligi Obrony Kraju
4.Złota odznaka Związku Nauczycielstwa Polskiego
5.Zasłużony Działacz Kultury (Ministerstwo Kultury i Sztuki)


Panie Czesławie, dziękujemy Panu za te pasje i umiejętność przekazywania ich młodym, w tamtych może trudnych dla niektórych czasach, oświetlanych kagankiem Pana predyspozycji zawodowych.


Życzymy Panu duuuuuuuuuuuuuuuuuużo zdrowia. DZIĘKUJEMY

Zbigniew Szpoton
Ostrzeżenie meteorologiczne
Newsy
OSTRZEŻENIE Nr 54
Zjawisko: Burze z gradem
Stopień zagrożenia: 1

Biuro: Biuro Prognoz Meteorologicznych regionalne
Obszar: Województwo łódzkie
Ważność: od 2014-08-05 13:00:00 do 2014-08-05 22:00:00
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu do 30 mm oraz porywami wiatru do 70 km/h. Lokalnie opady gradu.
Prawdopodobieństwo: 90%
Uwagi: Brak.
Czas wydania: 2014-08-05 09:03:00
Synoptyk: Przemysław Szrama

Zródło. Biuro Prognoz Meteorologicznych
Szansa na nowe miejsca pracy


Dobiegają końca prace adaptacyjne dawnej przechowalni owoców w Białaczowie pod sieciowy supermarket. Właściwie można tu mówić o nowej inwestycji, bo ze starej budowli niewiele pozostało. Mieszkańcom Białaczowa, a zasadniczo konsumentom i klientom przybędzie nowy , nowoczesny market i jak to zwykle bywa konkurencyjność w handlu spowoduje obniżenie cen towarów. Najlepsza jednak informacja dotyczy nowych miejsc pracy dla mieszkańców gminy, bo supermarket stworzy nowe stanowiska pracy.



Zbigniew Szpoton
Strona 69 z 110 << < 66 67 68 69 70 71 72 > >>
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes