ZGINĘLI O ŚWICIE
Dodane przez zbigniew dnia Maj 10 2024 14:05:17

Przy okazji 80 rocznicy bestialskiego mordu jaki się wydarzył w sobieńskich Łubach (śmierć 18 partyzantów Oddziału AK ,,Błysk") nie możemy zapomnieć o osobach cywilnych, które padły ofiarami nieludzkich zachowań faszystów. Przypadkowe ofiary, o świcie 9 maja 1944r, faszyści zastrzelili kiedy te spoczywały jeszcze w łóżkach. Chcący wypędzić ludność cywilną z domów, niemieccy oprawcy strzelali do wnętrz domostw przez okna i drewniane ściany. Ofiarami tamtego świtu byli:

NATALIA PADUSZYŃSKA Z DOMU KARBOWNIK- LAT 21 (była w 9 miesiącu ciąży)
MICHAŁ KARBOWNIK (SYN NATALII) - LAT 2

Pani Natalia zginęła w miejscu w którym spoczywała, natomiast jej syn postrzelony w brzuch umarł na rękach swojej babci, wypowiadając ostatnie swoje słowo ,,BABA".

Wypędzeni na podwórka pozostali mieszkańcy tego niewielkiego przysiółka, zostali w kilka chwil bez domów (wszystkie spalono) a rodzina Paduszyńskich bez synowej i wnuka. Mąż Pani Natalii Paduszyńskiej, w pierwszej akcji zbrojnej przeciwko oprawcom, wkrótce zginął.


ODDAJMY CZEŚĆ I HOŁD TAKŻE TYM NIEWINNYM OFIAROM.

Ps. Nasza Redakcja zwraca się z prośbą do administratora i zarządcy cmentarza w Białaczowie o zwolnienie z opłat z tytułu użytkowania tego pomnika pamięci i zdjęcie informacji jakoby ,,grób nie posiada dysponenta".
Księże Proboszczu, dysponentami tego grobu oprócz rodziny, jest społeczeństwo miasta i gminy Białaczów.


Ps. Dziękujemy Pani Wandzie z Bartoszyc za informacje o bohaterach tego materiału.

Zbigniew Szpoton