Savoir-vivre
Dodane przez zbigniew dnia Luty 21 2014 08:14:22
<'>


Przedstawianie osób

W życiu sami niejednokrotnie spotkaliśmy sie z sytuacją że osoby nam znane winne sobie być przedstawiene, a my uczestniczymy jako tzw moderatorzy. W takiej sytuacji spoczywa na nas obowiązek przedstawienia ich sobie. Często ,przyznacie,jest to dla nas problematyczna sytuacja, no bo: kogo komu, w jaki sposób i w jakiej kolejności przedstawić?
Naszym zachowaniem możemy okazać tym osobom szacunek, sprawić im przykrość albo nawet kogoś obrazić. Unikniemy sprawiania komuś przykrości i obrazy, gdy zastosujemy się do wypracowanych od wieków zasad precedencji - pierwszeństwa. Musimy więc pamiętać, że:

1/ Małżeństwo jest ważniejsze od osoby samotnej.

2/ Osoba, która przebywa z nami, od osoby dochodzącej.

3/ Gość od domownika
.
4/ Cudzoziemiec od krajowca.

5/ Kobieta od mężczyzny.

6/ Osoba starsza od osoby młodszej.

7/ Osoba bardziej utytułowana od osoby mniej utytułowanej .

8 Osoba zajmująca wyższe stanowisko od osoby zajmującej niższe stanowisko.

9/ Osoba publiczna od osoby, która taką nie jest .

10/NASZA MATKA OD WSZYSTKICH INNYCH OSÓB

Zawsze przedstawiamy osobę mniej ważną osobie ważniejszej.
Jeżeli zatem przedstawiamy sobie kobietę i mężczyznę, oboje w średnim wieku, zwracamy się do kobiety, mówiąc: ?Pozwoli pani, że przedstawię pani mojego znajomego - pana W
Może się zdarzyć, że tych nieznających się osób jest więcej niż dwie, wtedy sytuacja komplikuje się bardziej. Musimy bowiem szybko ustalić ich hierarchię. Jeżeli zatem znajdziemy się w towarzystwie: pani 40 lat, pani 20 lat i pan 40 lat, przedstawimy ich sobie w sposób następujący: Zwrócimy się do pani 40 lat i powiemy: Pozwoli pani, że przedstawię pani panią Z i pana K". Jeśli przedstawiamy sobie osoby równe statusem, np. dwie dwudziestolatki, możemy uprościć sprawę, mówiąc: ,,Poznajcie się, panie", a one same się sobie przedstawią.

LuizaF

Zródło savoir-vivre.com.pl