Tradycje wielkanocne
Dodane przez zbigniew dnia Kwiecie� 19 2014 21:13:42

Nadeszły Święta Wielkanocne, które kojarzą się nam z kolorowanymi pisankami, mnóstwem pysznego jedzenia, śmigusem dyngusem i wieloma innymi przyjemnymi rzeczami.
Wielkanoc to najstarsze święto chrześcijańskie upamiętniające śmierć krzyżową i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Święta Wielkanocne spędzamy w gronie rodzinnym uczestnicząc w nabożeństwach oraz skrupulatnie przygotowując wiele wyśmienitych potraw wielkanocnych. Te święta mają bogatą tradycję w Polsce bardzo pielęgnuje się obyczaje i tradycje wielkanocne, których jest bardzo wiele. Choć wiele z tych tradycji wielkanocnych już znika, jednak wiele z nich jeszcze preferuje się nadal w polskich domach.
Okres przedświąteczny kojarzy nam się zawsze z wielkimi porządkami w domu. Mycie okien trzepanie dywanów, mycie podłogi to typowe czynności, które wykonuje się przed Wielkanocą. Jednak świąteczne porządki mają także charakter symboliczny, gdyż wymiatają brud wymiatamy tym samym wszelkie zło i pozostałości zimy.
Według tradycji Wielka Sobota to okres radosnego oczekiwania i tego dnia należy poświęcić koszyczek z jedzeniem. W takim wielkanocnym koszyczku nie może zabraknąć baranka, symbolu Zmartwychwstania, wędlin symbolu kończącego się postu, jajka symbolu narodzenia, czy masła symbolu dobrobytu. Do wielkanocnego koszyczka wkłada się także sól, pieprz, chleb oraz ozdoby takie jak kolorowe pisanki i kurczaczki.
Kolejną tradycją wielkanocną są oczywiście tradycyjne potrawy na Wielkanoc. Według tradycji w to święto na stole muszą pojawić się wszystkie te potrawy, których nam brakowało podczas trwania Wielkiego Postu. Świętując okres Wielkanocny na stołach nie może zabraknąć żurku wielkanocnego z białą kiełbasą i jajkiem. Jajko to symbol nowego życia i tradycja głosi, że im więcej potraw z jajek na wielkanocnym stole tym większa będzie pomyślność domowników. Do tradycji wielkanocnej należy także pieczenie babek wielkanocnych oraz mazurków.
Tradycją wielkanocną jest uczestnictwo w porannej mszy rezurekcyjnej, a następnie świąteczne śniadanie w Niedziele Wielkanocną, gdzie dzielimy się uroczyście jajkiem z domownikami, po czym zasiadamy do śniadania i cieszymy się syto zastawionym stołem.
Najważniejszą tradycją tych świąt jest Śmigus Dyngus to znana tradycja wielkanocna obchodzona w Poniedziałek Wielkanocny tzw. lany poniedziałek. Ta zabawa polega na oblewaniu wodą wszystkich i wszędzie przez cały dzień, według tradycji wszystkie panny oblewane w Śmigus Dyngus mają większe szanse na zamążpójście.

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych wszystkim osobom odwiedzającym stronę ,,EKG Białaczów" życzę wielu radosnych spotkań w gronie najbliższych, odpoczynku, wzruszeń i refleksji, jakie niesie za sobą zmartwychwstanie Jezusa i powrotu wiosny.

Sylwia Chałubińska