Remont zbiornika w Miedznej
Dodane przez zbigniew dnia Czerwiec 25 2014 20:45:50

Drodzy czytelnicy EKG- Białaczów. Ten artykuł dotyczy remontu zbiornik w Miedznej Murowanej. Cały ten remont obiektów hydrotechnicznych zbiornikaretencyjnego będzie kosztował 10 mln zł Prace obejmą wszystkie obiekty hydrotechniczne na zbiorniku i potrwają do końca lutego przyszłego roku.
Zbiornik retencyjny Miedzna na Wąglance, oddany do użytku 35 lat temu, doczekał się w tym roku pierwszego gruntownego remontu. Obejmie on wszystkie obiekty hydrotechniczne na zbiorniku: zaporę czołową, jaz piętrzący, przepompownie w Ossie i w Nadolu oraz zaporę boczną w Ossie. W jego ramach wszystkie urządzenia zostaną wyremontowane lub wymienione na nowe. Inwestorem jest WZMiUW. Zadanie pochłonie dokładnie 9.999.999,98 zł. Zgodnie z umową obiekt został już przekazany wykonawcy. Harmonogram prac został uzgodniony z Polskim Związkiem Wędkarskim w Piotrkowie Trybunalskim. Na czas trwania prac poziom wody w zbiorniku zostanie obniżony ze 195 do 192,5 m. p. m. Roboty nie powinny wpłynąć na funkcjonowanie zbiornika. Sam jaz będzie remontowany dwuetapowo, aby nadmiernie nie piętrzyć wody, czy i spuszczać jej za dużo.
Na zaporze czołowej wyremontowane zostaną korpus i korona, a także studnie kontrolne. Jednocześnie wykonany zostanie drenaż zapory. Odnowione zostaną także żelbetowe płyty skarpy odwodnej oraz rów opaskowy. Na zaporze remont obejmie także ogrodzenie jej korony oraz drogę- nie tylko jezdnię, na której powstanie nowa nawierzchnia, ale także chodnik (z kostki brukowej), balustrady i odwodnienie drogi. Remont jazu polegał będzie na naprawie żelbetowych elementów jego konstrukcji (doku górnego, środkowego i dolnego), płyty mostowej jazu, stalowego pomostu służącego do obsługi zamknięć remontowych jazu, barierek ochronnych, a także pomieszczeń ( prawego i lewego boku) oraz urządzeń i mechanizmów zamknięć. Klepy jazu oraz zasuwy denne zostaną wymienione na nowe. Modernizację przejdą urządzenia elektryczne zamknięć i elementy służące sterowaniu nimi. Przy okazji tego zadania odnowione zostaną umocnienia koryta Wąglanki poniżej dolnego stanowiska jazu.


Rozszerzona zawartość newsa

Podobne zakresem remonty przejdą obie pompownie. W Ossie obejmie on remont budynku pompowni i ogrodzenia wokół niej, urządzeń elektrycznych i spalinowych, wentylacji pomieszczenia agregatu prądotwórczego, zbiornika wyrównawczego przez pompownią oraz związanych z nimi urządzeń. Jednocześnie umocnione zostaną dno i skarpy rowów opaskowych zapory bocznej.
W Nadolu zaś zadanie obejmie remont budynku pompowni i studni pompy wraz z modernizacją wyposażenia obiektu oraz ogrodzenia. Jednocześnie odnowiony zostanie rurociąg tłoczny wraz z wylotem odprowadzającym wody drenażowe z przepompowni. Nawierzchnia terenu wokół budynku ma zostać odtworzona i wzmocniona.
Zapora boczna, chroniąca Ossę przed zalaniem spiętrzoną wodą w zbiorniku, również zostanie odrestaurowana. tu wyremontowane zostaną żelbetowe płyty skarpy odwodnej, ubytki ziemne w korpusie zapory będą uzupełnione, a nawierzchnia korony wzmocniona. Na niej, od strony skarpy odwodnej, zaplanowano montaż barierki ochronnej. Remont przejdą też studnie kontrolne drenażu zapory.
Na wszystkich obiektach wyremontowane zostaną także urządzenia elektryczne. Remont obejmie równie wymianę słupów oświetleniowych wraz z linią energetyczną wzdłuż drogi na zaporze czołowej. Poza tym na obu pompowniach i na jazie zamontowane zostaną systemy sygnalizacji włamania i napadu ( monitoring wizyjny), a także systemy pomiarów hydrometeorologiczny.
Z informacji inwestora, WZMiUW w Łodzi, koordynatorami prac będą pracownicy Inspektoratu Terenowego WZMiUM w Białaczowie kierownik tej placówki, Czesław Pawlik oraz Piotr Grabowski.
Zbiornik Miedzna powstał w roku 1979 na rzece Wąglance, w pobliżu Miedznej Murowanej w gminie Żarnów. Jego powierzchnia przy maksymalnym spiętrzeniu wynosi 175 ha, natomiast pojemność całkowa 3, 8 mln m3. Jest to zbiornik retencyjny, którego zadaniem jest magazynowanie wody dla nawadniania terenów rolnych oraz ochrona przeciwpowodziowa. Nie ma on charakteru rekreacyjnego kąpiel jest tu zabroniona, nie mogą też powstać w jego rejonie ośrodki wypoczynkowe. Osoby mimo wszystko kąpią się latem w zbiorniku, czynią to na własną odpowiedzialność.


Sylwia Chałubińska