825 lat Białaczowa
Dodane przez zbigniew dnia Lipiec 04 2016 18:22:22
Jeszcze żaden z historyków czy współczesnych miłośników naszej małej ojczyzny, nie podjął się szczegółowych badań na temat dawności Białaczowa. Nasza Redakcja już od kilku lat próbuje zainicjować dyskusję na temat historii powstania poszczególnych miejscowości w gminie. Corocznie publikujemy fragmenty zapisów historycznych, z których wynika że rok 1191 jest tą datą od której możemy mówić o historii naszej gminy.
"(...) W dokumentach źródłowych nie ma najmniejszej wzmianki o dawności Białaczowa. Jedynie profesor St. Arnold dowodzi w sposób pośredni, iż Białaczów i niektóre okoliczne wioski już istniały przy końcu XII w., a swoje stwierdzenia opiera na fakcie mającym miejsce w r. 1191, kiedy arcybiskup Piotr nadał kościołowi NMP w Sandomierzu wszystkie dochody należące do kaplicy w Żarnowie. Tymi dochodami były dziesięciny z ról kmiecych, którymi były obciążone wioski istniejące już w r. 1191. Do takich należały: Białaczów, Miedzna Drewniana, Parczów, Sędów, Radwan, Wąglany i Żelazowice.(...)
(...) Nazwa miejscowości Białaczów występuje w dokumentach po raz pierwszy w r. 1233. Jest w nim mowa Krzesławie Odrowążu jako komesie, możnowładcy pochodzącym z tejże miejscowości. (...)"
(ks.H. Karbownik, "Białaczów i okolica", rozdz. IV, s. 111)