Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIAKwiecie� 29 2024 18:35:02
Obecny adres IP
3.17.203.68
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
NASZE INICJATYWY
NOSTALGIA BAND
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 7
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 326
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Kaszmir
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ,,Nostalgia Band-Białaczów
Już wkrótce zakończenie prac wokół zbiornika w Białaczowie
NARESZCIE!!!!!!!!! Już wkrótce doczekamy się zakończenia prac modernizacyjnych zbiornika wodnego a także terenu wokół zbiornika. Białaczów i jego mieszkańcy czekali bardzo długo na samą inwestycje, a w ostatnim okresie na zakończenie prac. Nie wnikając w powody przedłużające termin zakończenia modernizacji terenu, spieszymy poinformować że Białaczów, zyskuje na atrakcyjności i estetyce. Zostaje zagospodarowany teren wokół zbiornika wodnego poprzez trakt spacerowy ze stylowym oświetleniem, ławkami na odpoczynek, koszami na odpady i monitoringiem. Główną atrakcją staje się pomost, który ma stwarzać miejsce obserwacji żyjącej w zbiorniku fauny i flory. Przy okazji widzimy (tuż obok pomostu) że inwestor zadbał o zorganizowanie tzw ścieżki edukacyjnej, odnoszącej się do występującej na tych terenach przyrody, ale także ,,mieszkańców stawu".


<

Teraz trochę faktów:
Pomysł zagospodarowania zbiornika i terenu wokół zbiornika zrodził się w głowie byłemu Wójtowi Białaczowa, Panu Janowi Józwikowi, a bylo to prawie 12 lat temu. Wtedy wówczas opracowano i zakupiono plany zagospodarowania tego terenu. No, ale jak to bywa, od pomysłu do realizacji jest jeszcze dużo czasu. Głównym powodem zaniechania realizacji inwestycji, był brak wystarczających środków. Dopiero, aktualny samorząd, przy wydatnych staraniach radnego śp Andrzeja Martyki, postarał się o finanse z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Duża część środków z WFOŚ a także finanse gminne, pozwoliły inwestorowi i wykonawcy, przystąpić do realizacji dawno oczekiwanej atrakcji przy ulicy Piotrkowskiej. Całość inwestycji to koszt ok 460 tys zl. Czy inwestycja zostanie oddana mieszkańcom z ostatnim dniem pazdziernika?, zobaczymy.
Na koniec kwestia nazewnictwa tego miejsca, bo przecież musi się to jakoś nazywać .Poprzez spójność zbiornika z terenem wokół niego, powstaje miejsce relaksu, odpoczynku, spaceru.
Zwracamy się z prośbą do czytelników ,,EKG" o przysyłanie propozycji nazwy tego miejsca, a z apelem do władz lokalnych, by to miejsce było także pamiątką po inicjatorze tego pomysłu (Jan Józwik) bądż uczczeniem pamięci po zmarły radnym( Andrzej Martyka).

Zbigniew Szpoton
Niebezpieczna nieruchomość


Przy ulicy Spokojnej, dawnej Świerczewskiego w Białaczowie, stoi samotny dom, na którego (domu) szczycie wyrosły dwie brzozy. I można by to było zaliczyć do ciekawostek dendrologicznych gdyby nie stan techniczny tej nieruchomości. Jeśli się bliżej przyjrzeć, to jest to powód do niepokoju. Ściana północna ( od strony jezdni) jest popękana, i to właśnie na tej ścianie znalazły sobie miejsce na rozkwit spore brzozy. Gdy zerkniemy na ścianę od strony zachodniej, to widzimy pęknięcie na całej wysokości.
W związku z bezpośrednim zagrożeniem, spowodowanym możliwością zawalenia się ściany, domu, (przypomnijmy- dom stoi pół metra od krawędzi jezdni),zwracamy uwagę gminnym służbom, by wezwać właścicieli nieruchomości do zabezpieczenia badz rozbiórki domu.


Z.S
NIE DLA PLASTIKU NA CMENTARNYCH GROBACH



Niniejszym artykułem nasza Redakcja włącza się w akcję pt ,,NIE DLA PLASTIKOWYCH WIĄZANEK"

Każdego roku , przed dniem Wszystkich Świętych, środowiska kościelne i ekologiczne apelują do naszych rodaków by zrezygnowali ze sztucznych wiązanek i plastikowych zniczy, które masowo pojawiają się w tych dniach na grobach. Jak co roku ,porządkując groby naszych bliskich, którzy fizycznie odeszli z tego świata, wyrzucamy stare, wyblakłe pamiątki naszej obecności z zeszłego roku i kupujemy nowe. Przy okazji tego szczególnego święta, przycmentarne wysypiska śmieci zalewane są starymi, wyblakłymi wieńcami i wiązankami. Są to najczęściej atrapy kwiatów, stroików, wieńców, wykonane w całości z plastiku, a wyprodukowane na rynkach azjatyckich. W tym roku zapowiada się że Polacy na zakupy tychże atrap (chciałbym użyć słowa badziewia) wydadzą więcej niż w zeszłych latach, bo koszty produkcji wzrosły od 40 do 50%. Tylko w poprzednich latach nasi rodacy wydawali na te zakupy ponad 1 miliard złotych. Niewielu z nas ma jednak świadomość, co dzieje się z tymi plastikami po wyrzuceniu ich na śmietnik. Taka ozdoba nie nadaje się do recyklingu i pozostanie w swojej formie przez setki lat, zanieczyszczając naszą planetę. Warto też w tym miejscu poruszyć temat kosztów wywozu takich odpadów ,które ponosi administrator cmentarza, czyli w przypadku naszej gminy parafia, czyli w końcowym rozrachunku MY. Koszt wywozu tylko jednego pojemnika, z nie nadającymi się do recyklingu odpadami (przypomnijmy że wiązanka to nie tylko plastik, to także druty, i żadna maszyna ani nawet człowiek nie są w stanie podzielić tego na frakcje) to kosz ponad 1000 zł.
NIE ZALEWAJMY WIĘC GROBÓW SZTUCZNYMI PRODUKTAMI. NIE DEKORUJMY GROBY I POMNIKI SETKAMI ZNICZY. ZAPALMY JEDEN SYMBOLICZNY ZNICZ, POŁÓŻMY JEDEN ŻYWY KWIAT, BO TAK NAPRAWDĘ MODLITWA I PAMIĘĆ ZNACZĄ WIĘCEJ NIŻ DZIESIATKI SZTUCZNYCH GADŻETÓW.
WSPOMINAJĄC TYCH KTÓRZY ODESZLI, NIE ZAPOMINAJMY O TYCH KTÓRZY MAJĄ JESZCZE PRZYJŚĆ NA ŚWIAT.


P.s. Większość zniczy sprzedawanych na polskim rynku, wypalając się wydziela szkodliwy dla zdrowia TOLUEN i rakotwórczy BENZEN.

Zbigniew Szpoton
Rolnicza sprzedaż bezpośrednia

Do napisania niniejszego tekstu zmobilizowała mnie taka oto sytuacja, która miała miejsce w ostatni weekend w Białaczowie. Najpierw w piątek w godzinach popołudniowych, jeden z rolników , wielkim wysiłkiem, jeżdżąc po ulicach Białaczowa, próbował sprzedać swoje produkty (ziemniaki) ,a kolejnego dnia, inny producent-rolnik, wraz z synem szukali indywidualnych odbiorców na wyprodukowaną przez siebie kapustę. Gdy tak przyglądałem się, jak bezskutecznie rolnicy szukają zbytu na swoje produkty, pomyślałem jak ciężka jest dola rolnika, zwłaszcza w obecnych czasach. Można oczywiście ten problem w sposób dorazny a jednocześnie oficjalny rozwiązać, ale potrzebna jest dobre wola lokalnych władz gminnych. Przepisy o rolniczym handlu detalicznym, jakie uchwalił sejm, mają ułatwić rolnikom sprzedaż własnych produktów. Przewidują one (przepisy) ,że produkty żywnościowe, pochodzenia zwierzęcego lub roślinno-zwierzęcego mogą być sprzedawane bezpośrednio przez rolnika, z pominięciem pośredników.
O szczegółach ustawy nie bedę się rozpisywał, bo to osobny temat, natomiast apeluję do radnych gminnych, by wykazali się choć trochę kreatywnością i wyszli z inicjatywą stworzenia małego, lokalnego targowiska. W ten sposób, w tych ciężkich i drogich czasach, będziemy mogli upiec kilka pieczeni przy jednej inicjatywie. Rolnik będzie mógł sprzedać swój produkt a konsument, czyli my, będziemy mogli zakupić ten produkt po cenach o wiele niższych, z pominięciem pośrednika (hurtownika). Uważam , że temat ten powinien zainteresować również lokalne Koło Gospodyń Wiejskich.





Redakcja ,,EKG" Białaczów informuje producentów żywności ,że udostępni bezpłatnie swoje łamy do zamieszczenia informacji o dacie i miejscu sprzedaży swoich produktów rolnych

Zbigniew Szpoton
Informacja dla pasjonatów historii Białaczowa
Informacje EKGWczoraj w Białaczowie gościła ekipa programu ,,Było nie minęło"" .Poszukiwano śladów po mogile jednego z powstańców styczniowych, którego sąd wojenny skazał na karę śmierci. Tym powstańcem był Walenty Lewandowski przez Moskali zwany ,,Lawenda". Wyrok został wykonany publicznie w Białaczowie na Błoniach (teren ten nie był zabudowany) Egzekucja odbyła się na terenie posesji przy obecnej ulicy Partyzantów 11, gdzie wówczas rosły 3 ogromne topole. Z ustnego przekazu mieszkańców Białaczowa wynika że ciało powieszonego powstańca, zakopano w rejonie miejsca egzekucji.
W 70 rocznicę stracenia księdza Lewandowskiego ( przypomnijmy że nasz bohater przyjął święcenia kapłańskie, jednak na czas powstania ukrył swój stan duchowny), mieszkańcy Białaczowie , staraniem ówczesnego kierownika szkoły powszechnej, porucznika rezerwy, Zygmunta Helona, usypali na terenie szkolnym pagórek i wystawili krzyż brzozowy z napisem ,, 1865-1935. Dla uczczenia pamięci uczestników powstania 1863r i stracenia przez moskali w 1865 r powstańca śp Lewandowskiego. W 17 rocznicę odzyskania Niepodległości-Obywatele gminy Białaczów"
Niestety, krzyż i kopczyk nie dotrwały obecnych czasów.

Zbigniew Szpoton
OGŁOSZENIE
1.ODDAM ZA DARMO KAMIEŃ (PIASKOWIEC) Z ROZBIÓRKI DOMU.
2.SPRZEDAM DACHÓWKĘ CERAMICZNĄ Z ROZBIÓRKI DOMU- 1 zł sztuk
a

Białaczów Tel:889416229


<
90 URODZINY PANA CZESŁAWA











Dziś swoje 90 urodziny obchodzi ZASŁUŻONY DLA GMINY BIAŁACZÓW, wieloletni pedagog, późniejszy Dyrektor Szkoły Podstawowej w Białaczowie, Miedznej Drewnianej, działacz społeczny, aktywny Senior Pan CZESLAW BIERNACKI.
Panie Czesławie, Redakcja Elektronicznej Kroniki Gminy Białaczów, składa Panu najserdeczniejsze życzenia urodzinowe. Wszelakiej pomyślności ,dalszego życia w ZDROWIU. Aktywności w ..Wigorze".

STO LAT PANIE CZESŁAWIE

Piotr Kolczyński
Zbigniew Szpoto
n
Ciekawostki demograficzne dla gminy Białaczów

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, pochodzących z ostatniego spisu powszechnego, z każdym rokiem ubywa nas. Jeszcze w 2013 roku w gminie Białaczów było 5.944 mieszkańców. Wg danych za 2021 rok liczba mieszkańców w naszej gminie wynosi 5.687. (50,1% kobiety, 49,9% mężczyźni)
Średni wiek mieszkańca naszej gminy to 41 lat
27,8% mieszkańcy stanu wolnego
57,8% żyje w małżeństwie
2,6% jest po rozwodzie
10,8% to wdowy i wdowcy

Gmina od kilku lat ma ujemny przyrost naturalny
Najczęstszymi przyczynami zgonów są:
-choroby układu krążenia 43%
-nowotwory 22%
-choroby układu oddechowego 6%
Na 1000 ludności w gminie Białaczów przypada prawie 16 zgonów. Jest to więcej od średniej dla województwa i znacznie więcej od średniej krajowej.

Z.Sz


DZIĘKUJEMY CI ANDRZEJU
W ZWIĄZKU ZE ŚMIERCIĄ ANDRZEJA MARTYKI, ZASŁUŻONEGO DLA GMINY BIAŁACZÓW,przypominam wywiad jaki przeprowadziłem z Andrzejem w grudniu 2015 roku.


Rozmowa ,,EKG-Białaczów" z Panem Andrzejem Martyką-działaczem i radnym Gminy Białaczów
EKG- Witam Cię Andrzeju. Tak naprawdę to nikomu nie trzeba Cię przedstawiać, Jesteś ogólnie znaną postacią starszemu pokoleniu i temu trochę młodszemu. Mogę śmiało powiedzieć, bo znamy się już trochę, że jesteś na trwale wkomponowany w krajobraz gminny.
AM- Obecnie jestem Radnym Rady Gminy Białaczów, natomiast w latach ubiegłych byłem Przewodniczącym Gminnego Związku Młodzieży Wiejskiej, V - Ce Przewodniczącym do spraw społeczno - zawodowych Zarządu Wojewódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim, Prezesem Ludowego Klubu Sportowego w Białaczowie. Mogę określić siebie jako mieszkańca kochającego Białaczów.

EKG- Zakładałeś gdzieś tam w swojej świadomości że zaraz po ukończeniu szkoły powrócisz w rodzinne strony i zajmiesz sie pracą na rzecz środowiska, gminy?
AM- Wyjazd w poszukiwaniu pracy do Bydgoszczy nie wróżył mi długiej emigracji. Tęsknota za domem rodzinnym, za Białaczowem była silniejsza niż piękno dużych miast i lepszej przyszłości. Po siedmiu latach wróciłem.

EKG-Ale poukładajmy te twoją pracę w sposób chronologiczny: Zaczęło się od?
AM- W roku 1973 ruszyła produkcja zakładu OPTEX w Opocznie. Zatrudniłem się w tym zakładzie i zamieszkałem z rodzicami w Białaczowie.

EKG-Dokładnie pamiętam jak wspólnie reaktywowaliśmy Związek Młodzieży Wiejskiej w naszej gminie. Co z tamtego okresu wspominasz najmilej?
AM- Początek mojej pracy społecznej to Gminny Ośrodek Kultury w Białaczowie. Póżniej to wielka przygoda w Związku Młodzieży Wiejskiej w naszej gminie, to chwile, których życzę młodzieży lubiącej robić coś dla otoczenia. Wspaniałe zloty biwakowe, dożynki wojewódzkie, konkursy rolnicze, topienie marzanny. Przez Wiele lat pełniłem funkcję Przewodniczącego Zarządu Gminnego

EKG- Przeżyłeś już w swej działalności kilku włodarzy gminy. Nie wnikając w przynależność partyjną i pochodzenie, powiedz z kim najlepiej układała się współpraca?
Dodatek węglowy i dodatek energetyczny
Informacje EKGW związku z chaosem informacyjnym , nie tylko w naszym środowisku, a związanym z przygotowywanymi przez Rząd dodatkami węglowym i energetycznym informujemy:
1. Dodatek węglowy przysługiwać będzie jednorazowo tym, którzy palą węglem.
2. Wysokość dodatku to kwota 3 tys zł
3. Ustawa o dodatku czeka na podpis Prezydenta, co zapewne stanie się za kilka dni
4.Wnioski będzie można pobrać przez internet lub w Urzędzie Gminy
5. Wniosek o dopłatę dodatku węglowego składa się do 30 listopada w Urzędzie Gminy
6. Warunkiem przyznania dodatku jest konieczność zgłoszenia zródła ogrzewania w centralnej ewidencji emisyjności budynków (jeśli ktoś wcześniej zgłosił, nie ma konieczności ponownego zgłaszania)
7. Dodatek, który otrzymamy w formie finansowej, zwolniony jest z podatku i egzekucji

Podobnie się ma co do wsparcia energetycznego. Dodatek przysługiwać będzie tym, którzy ogrzewają swoje nieruchomości alternatywnym zródłem niż węgiel. Używający pelletu mają otrzymać 3 tys zł, oleju-2 tys zł, drewna 1 tys zł, gazu (LPG) 500 zł.
Pisząc mają otrzymać, mamy na dziś taką wiedzę, że ta ustawa jeszcze nie jest procedowana w Parlamencie.. Propozycję do ustawy przyjął Rząd, a najbliższe posiedzenie Sejmu ok połowy września.(WAKACJE POSŁÓW).
Procedury z otrzymaniem dodatku energetycznego zapewne będą analogiczne jak w przypadku dodatku węglowego. Tu, niestety ogrzewający alternatywnym zródłem do węgla, muszą uzbroić się w cierpliwość.

Z.S
10.000.000 odsłon
Strona 9 z 110 << < 6 7 8 9 10 11 12 > >>
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes