Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIACzerwiec 19 2024 09:04:25
Obecny adres IP
3.230.173.188
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
NASZE INICJATYWY
NOSTALGIA BAND
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 327
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Uloni1
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ,,Nostalgia Band-Białaczów
,,ZJAWISKO PRZEMOCY FIZYCZNEJ,PSYCHICZNEJ,SEKSUALNEJ,EKONOMICZNEJ I CYBERPRZEMOC"
na celu pozbawienie ofiary zaufania do siebie i swoich możliwości. Najczęściej jest to poniżanie, wyzywanie, upokarzanie, wmawianie choroby psychicznej, ograniczenie czy uniemożliwienie kontaktu z innymi osobami, narzucanie własnych poglądów, domaganie się posłuszeństwa.

3/PREMOC SEKSUALNA

To zmuszanie osoby do obcowania płciowego wbrew jej woli. W tym wypadku przemocy seksualnej towarzyszy także przemoc fizyczna. Formy przemocy seksualnej to gwałt, wymuszanie pożycia seksualnego ,wymuszanie seksu z osobami trzecimi, wymuszanie nieakceptowalnych pieszczot, sadyzm.

4/PRZEMOC EKONOMICZNA
Ta forma przemocy dotyczy sfery materialnej i ma na celu kontroli ofiary w zakresie posiadanych przez nią pieniędzy jak i innych dóbr (np auta) Polega także na odmowie ofierze dostępu do wspólnych pieniędzy, ograniczenie lub uniemożliwienie podjęcia pracy zarobkowej. Tej formie przemocy, najczęściej towarzyszy przemoc psychiczna.

5/CYBERPRZEMOC
Jest to nowa definicja przemocy a polega na wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej na odległość do nękania, zastraszania, prześladowania osoby doznającej przemocy. Mogą to być wulgarne sms-y, e-maile, filmy czy zdjęcia kompromitujące ofiarę, komentarze na portalach społecznościowych.

Przemoc domowa rozpowszechniona jest na całym świecie. Najczęstszymi ofiarami są kobiety, jednak coraz częściej zjawisko to dotyka dzieci a także mężczyzn.
Przemoc domowa nie zawsze jest przestępstwem. Jeżeli jednak zachowanie osoby stosującej przemoc wypełnia znamiona opisanych powyżej form znęcania się na ofierze, należy jak najszybciej złożyć zawiadomienie w najbliższym Komisariacie Policji. W opoczyńskim komisariacie ta forma przestępstwa, przypisana jest Wydziałowi Prewencji. Tam należy zgłosić zdarzenie, nie koniecznie podając swoje dane osobowe. Osoba, która nie zgłosiła przestępstwa, mając wiedzę o przemocy, narażając ofiarę na krzywdę, ponosi odpowiedzialność karną do 3 lat pozbawienia wolności.

POZBYCIE SIĘ OSOBY STOSUJĄCEJ PRZEMOC DOMOWĄ Z MIEJSCA ZAMIESZKANIA:

Podstawową czynnością zapewniającą bezpieczeństwo osobie doznającej przemocy domowej jest usunięcie sprawcy z miejsca zamieszkania, zakaz jej zbliżania do ofiary przemocy, zakaz kontaktu. Wymienione zakazy, na okres 14 dni podejmuje Policja. Analogiczne uprawnienia ma przede wszystkim sąd, działający na wniosek osoby doznającej przemocy domowej. Zakazy te są bezterminowe.

PROCEDURA NIEBIESKIEJ KARTY:
W sytuacji uzasadniającego podejrzenia występowania przemocy domowej, sprawcy zakładana jest tzw ,,Niebieska Karta" Jest to specjalny, dorazny sposób postępowania w celu ochrony ofiary przed dalszą eskalacją zachowań przemocowych. Niebieską Kartę jako życiowy wilczy bilet , zakłada na wniosek strony pokrzywdzonej, członka rodziny, opiekuna prawnego - Policja.
W naszej gminie, każdego roku mamy do czynienia z przemocą domową. Takich, zgłoszonych i zarejestrowanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej czy Policję, jest stanowczo zbyt dużo, by udawać że naszego społeczeństwa, ten problem nie dotyczy. W dalszym ciągu, funkcjonują rodziny, w których przemoc domowa jest zjawiskiem codziennym, a przez członków rodziny uważana za normę. Dualny strach ofiar przemocy, pogłębia skalę problemu.( w momencie kryzysowym ofiara składa zawiadomienie, jednak w momencie rozstrzygnięcia przed procesowego, odwołuje swoje zeznania) Jest to przykład błędnego koła, czyli sytuacji że po wielu staraniach i działaniach (przede wszystkim Policji), wracamy z powrotem do punktu wyjścia.

Link do ankiety MOPS w Białaczowie
http://badania.corigo.pl/ankieta/1191354/bialaczow-diagnoza-zjawiska-przemocy-mieszkancy.html


Zbigniew Szpoton
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes