Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · TV Białaczów · Białaczów - Film · OGŁOSZENIAStycze 31 2015 15:34:01
Obecny adres IP
54.87.99.102
Nawigacja
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
Archiwum newsów
OGŁOSZENIA
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 176
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: cenzor
Energia wiatru
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Boks reklamowy
Zespół muzyczny ExDuo
Magiczny Kraków


Nie mogłem się oprzeć i pokazać jak wygląda krakowski Rynek AD 2014. I jak tu nie zgodzić się z przypisami poetów że jest to zaczarowane miejsce. Zapraszam mieszkańców nie tylko gminy Białaczów na targi bożonarodzeniowe, które odbywają się w tych dniach i będą jeszcze trwać. Sam tam byłem i moim zaskoczeniem były olbrzymie kolejki do trzech z kilkudziesięciu stoisk. Czekając w kolejce po zakup tego korzennego produktu, dało się słyszeć kakafonię wszelakich międzynarodowych języków. Kto zgadnie o jakim produkcie piszę. Podpowiedz brzmi : Ten produkt w te chłodne dnima właściwości rozgrzewające.

Życzenia świąteczno-noworoczne


Miły prezent pod choinką
Newsy

Bardzo miły prezent sprawiliście kochani naszej Redakcji w przeddzień świąt Bożego Narodzenia. Oto właśnie w dniu dzisiejszym zanotowaliśmy 3mln 500 tys unikalnych wizyt. Często pytają nas jak to możliwe że w tak małym środowisku jest takie zainteresowanie naszym portalem informacyjno-publicystycznym. Odpowiedz jest prosta. ,,EKG" jest portalem niezależnym. Tylko u nas przeczytacie o faktach i zdarzeniach które mają miejsce w gminie i wcale nie ubarwiamy rzeczywistości. Piszemy o tym czego oczekują mieszkańcy gminy i nasi czytelnicy w kraju i zagranicą. Większą radość sprawilibyście nam gdyby obalić w środowisku wszechmogący strach przed konsekwencjami z racji współpracy z Redakcją. Ale rozumiemy to i serdecznie dziękujemy tym wszystkim korespondentom którzy przysyłają nam materiały, a którzy chcą pozostać anonimowymi.
Reasumując: W dniu 18 września nasz zegar odnotował 3 mln wizyt. Tak więc średnia dzienna to 5103 wizyty. To jest bardzo dobry wynik. Dziękujemy ciepło i świątecznie.Redakcja EKG
Komunikat PPIS w Opocznie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opocznie zwraca uwagę, że w ostatnim czasie zaobserwowano wśród dzieci zwiększoną liczbę zachorowań na płonicę /szkarlatyna/.
Płonica jest zakażeniem paciorkowcowym i wymaga leczenia antybiotykami.
Płonicę charakteryzuje nagły początek, gorączka, niekiedy wymioty lub nudności, objawy zapalenia gardła lub anginy z obłożonym językiem.

Źródłem zakażenia w płonicy jest człowiek chory, ozdrowieniec lub nosiciel.

Zakażenie może następować bezpośrednio - drogą powietrzną, chory zaraża innych wydalając zarazki podczas kaszlu, kichania, mówienia oraz pośrednio przez przedmioty przez niego zakażone ( ubrania, ręczniki, pościel, środki higieniczne, naczynia). Do zakażenia może dojść także przez zakażoną żywność, zwłaszcza mleko i jego przetwory.

W trosce o zdrowe i radosne Święta Bożego Narodzenia pragniemy przypomnieć zasady higienicznego postępowania w celu uniknięcia zakażenia.

Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby należy przestrzegać następujących zaleceń:

Powyborczy felieton
Użytkownicy


Opadła kurtyna na wyborczej scenie kraju. Tu i ówdzie ugrupowania polityczne zaskarżyły wyniki wyborów do sądów okręgowych, mając ku temu merytoryczne argumenty. Jedni poczuli się pokrzywdzonymi, drudzy cieszą się z wyniku głosowań. W mojej i nie tylko mojej ocenie,, the winner ist PSL".Jest to dość spora niespodzianka, zważywszy że sondaże nie dawały temu ugrupowaniu dwucyfrowych wyników. Na gruncie wyborów lokalnych w naszej gminie Stronnictwo Ludowe nie odnotowało takich wyników i wprowadziło do rady tylko 2 kandydatów. Zwycięzcą okazał się komitet wyborczy Ponad Podziałami wprowadziwszy aż 8 kandydatów. Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło do Rady tyko 5 swoich przedstawicieli. Nie było więc swoistego zaskoczenia bo przecież w poprzedniej kadencji KW Ponad Podziałami też miał większość w Radzie, gdyby nie fakt że w walce o fotel wójta zwyciężył kandydat Prawa i Sprawiedliwości. I w tym momencie , na małej scenie politycznej w gminie zaczęły się polityczne transfery. Radni z Prawa i Sprawiedliwości chcący mieć większość w Radzie Gminy, zaczęli rozmawiać z radnymi z Komitetu Wyborczego ,,Ponad Podziałami" oferując im funkcje w Radzie Gminy. Tak więc przed rozpoczęciem ,,rozgrywek w tej niskiej klasie '' negocjatorom udały się transfery. Rada Gminy jest skompletowana i tzw większościowa. Czas więc zacząć rozgrywki. Tylko jakoś od miesiąca nie widać na scenie drugiego trenera. Od wyborów upłynął już prawie miesiąc a stanowisko zastępcy wójta nie jest obsadzone. Na rynku transferowym pojawiły się już różne nazwiska kandydatów na to stanowisko. A to kandydat tzw spadochroniarz (z realiami piłkarskimi w niższej klasie mający niewielką wiedzę), a to człowiek PiS spoza gminy. Czas biegnie a fakt wakatu na tym stanowisku powoduje niepotrzebne emocje i plotki. Myślę, szanowni decydenci, że gmina Białaczów, posiada potencjał ludzki z którego można wyselekcjonować dobrego, merytorycznie przygotowanego, znającego problematykę i realia,kandydata na stanowisko zastępcy wójta. Osobiście uważam że ustępująca z tego stanowiska z-ca, była i jest bardzo merytorycznie przygotowana do dalszego pełnienia tej funkcji. Ale jest to moja opinia z którą Państwo nie musicie się zgadzać


Zbigniew Szpoton
6 grudnia Mikołajki ? dzień Świętego Mikołaja

Dziś obchodzimy dzień Świętego Mikołaja potocznie określony, jako Mikołajki. Tego dnia jest zwyczaj składania podarunków w formie niespodzianki. Obecnie zwyczaj z 6 grudnia jest często łączony z baśniową postacią Świętego Mikołaja, który to w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów.
Dzień Świętego Mikołaja jest dniem pełnym radości przede wszystkim dla dzieci, choć i dorośli lubią obdarowywać się tego dnia upominkami.
Współcześnie ze względów komercyjnych św. Mikołaj zawłaszczony jest przez handlowców, a okres wręczenia prezentów rozciągnął się od imienin Mikołaja, czyli od szóstego grudnia aż do Nowego Roku.
Najbardziej rozpowszechniony zwyczaj związany ze św. Mikołajem to wręczenie dzieciom prezentów. Początkowo były one bardzo skromne, czyli jabłka, złote orzechy, pierniki, a czasem i rózga. Obecnie Święty Mikołaj kojarzy się z prezentami w postaci słodyczy lub zabawek, a także zapowiada rychłe nadejście Świąt Bożego Narodzenia.


Z okazji Mikołajek EKG-Białaczów, życzy wszystkim grzecznym dzieciom miłych niespodzianek i upominków z tej okazji, a tym które w tym roku nie były grzeczne, nadziei i oczekiwania na wizytę świętego.

Sylwia Chałubińska

Rozmowa ze Zdzisławem Pruskiem-Przewodniczącym Rady Gminy w Białaczowie


EKG-Witam Cię Zdzisław. Nie będziemy sobie panować, gdyż powiedzmy że znamy się już trochę. Czytelnikom przypomnijmy że lata naszej znajomości przypadają na czasy tzw. słusznie minione, kiedyśmy reaktywowali na terenie gminy Związek Młodzieży Wiejskiej. Dziś trochę lat od tamtej chwili upłynęło, ale cieszę się że Twoje zaangażowanie w życie gminy nie minęło. Przedstaw się proszę, szerzej, naszym młodym czytelnikom>.

ZP- Witam wszystkich odwiedzających stronę EKG, witam redakcję tejże strony, witaj Zbyszku. Nazywam się Zdzisław Prusek, żonaty, dwójka dorosłych dzieci. Jestem emerytowanym strażakiem. W życie gminy Białaczów jestem zaangażowany nieprzerwanie od 1985 roku, kiedy to zacząłem pełnić funkcję naczelnika OSP Miedzna Drewniana.
Drodzy Państwo, przygoda ze Związkiem Młodzieży Wiejskiej to moje młode lata. Po zderzeniu moich ideałów z wizerunkiem ówczesnej władzy, które nastąpiło podczas zjazdu ZMW w Piotrkowie Trybunalskim na którym byłem obecny jako delegat, zakończyła się moja przygoda z tym Związkiem. Było to jednak doświadczenie cenne, które otworzyło mi oczy na rzeczywistość. Później brałem czynny udział w przemianach ustrojowych w naszej gminie.>

EKG- W poprzedniej kadencji pełniłeś funkcję bardzo zaszczytną. Mam wewnętrzne przeświadczenie że społeczeństwo nie bardzo ma świadomość jak ważna jest to funkcja w Radzie Gminy. Gdyby użyć politycznej metafory albo porównania, to funkcja Przewodniczącego Rady Gminy jest jak funkcja marszałka sejmu. Bo w końcu Rada gminy to ciało uchwałodawcze, podejmujące ważne dla życia gminy decyzje a Urzędnicy i stojący na czele Wójt realizują je. Mylę się?


ZP- Funkcja, którą powierzyli mi radni VI i VII kadencji Rady Gminy Białaczów jest bardzo zaszczytna, w związku z tym starałem i będę się starał pełnić ją godnie, a wszystkie decyzje podejmować zgodnie z wolą rady i obowiązującym prawem. Mam zgoła odmienne zdanie co do świadomości społeczeństwa Gminy Białaczów dotyczącego ważności funkcji Przewodniczącego Rady Gminy. Przez okres trwania poprzedniej kadencji wielokrotnie brałem udział w zebraniach wiejskich, spotkaniach z mieszkańcami, uroczystościach kościelnych i państwowych, byłem w szkołach, kościołach i świetlicach i zawsze spotykałem się z wyrazami szacunku i uznania. Faktycznie funkcja Przewodniczącego jest bardzo ważna, można się o tym przekonać czytając Statut Gminy Białaczów, w którym opisane są zadania i obowiązki Rady Gminy oraz Przewodniczącego. Dokument ten można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Białaczów w zakładce Rada Gminy.

EKG-Nie będę cię męczył szczegółowymi pytaniami na temat oceny pracy radnych ale poproszę o skrótową analizę pracy Rady Gminy. Tak więc proszę o odpowiedzi na następujące pytania. Jak oceniasz minioną kadencję Rady, co można zaliczyć do sukcesów a czego nie udało się zrealizować?

ZP- Myślę, że moja ocena byłaby oceną subiektywną, więc uchylam się od odpowiedzi na tę część pytania. Moim zdaniem sukcesem była merytoryczna, sumienna praca radnych w komisjach, szybkie rozpatrywanie skarg i wniosków, zaangażowanie w pracę nad projektami uchwał, opracowanie statutów sołectw, ustanowienie herbu, flagi i pieczęci Gminy Białaczów, ścisła współpraca z władzą wykonawczą i organizacjami pozarządowymi. Za sukces uważam również odrzucenie przez radnych projektu utworzenia szkół filialnych zgłoszonego przez kierownika ZEAS-u rzekomo w ramach oszczędności budżetowych. Wszystkie decyzje rady dotyczące udziału gminy w inwestycjach pozwalających pozyskiwać fundusze zewnętrzne również uważam za sukces. Nie udało się natomiast prawidłowo podzielić gminy na okręgi i obwody wyborcze oraz opracować nowego Studium Zagospodarowania Przestrzennego.

EKG- Nie wspominasz celowo tematu tzw ,,wiatraków" gdyż należałeś do przeciwników tej inwestycji. Nasza Redakcja od początku pomysłu uważała że inwestycja ta ma więcej pozytywów niż negatywów, ale decyzja już zapadła. Nie uważasz że takie zachowanie daje czerwone światło dla potencjalnych przyszłych inwestorów? Poszedł sygnał w świat. Uwaga-w Białaczowie nie warto inwestować, w Białaczowie jest niesprzyjający klimat do biznesu.

Z ostatniej chwili
NewsyDziś w Białaczowie odbyło się pierwsze posiedzenie nowej Rady Gminnej, na którym wybrano przewodniczącego i dwóch v-ce przewodniczących. Na czele Rady stanął ponownie Pan Prusek Zdzisław a na jego zastępców wybrano Panią Beatę Wilk, radną z Żelazowic i Pana Marka Jaworskiego, radnego z Białaczowa. Wszystkim gratulujemy i życzymy powodzenia w kierowaniu Radą. Mamy nadzieję że podejmowane uchwały i decyzje będą zgodne z wolą tych którzy oddali głosy na swoich przedstawicieli w Radzie Gminy Białaczów.


Ps. Wkrótce na łamach naszej gazety ukaże się wywiad z Przewodniczącym Gminnej Rady Panem Zdzisławem Pruskiem.


Zbigniew Szpoton
W pomieszczeniach pałacu ośrodek terapii

Jak dowiedziała się nasza Redakcja a potwierdził to Prokurent spółki HR Trading z Warszawy, w zabytkowym pałacu w Białaczowie wydzierżawiający planuje prowadzić ośrodek terapii zaburzeń pamięci, rehabilitację ruchową, neurologiczną,geriatryczną dla osób z zaburzeniami mowy oraz rehabilitację psychoruchową - hipoterapię.
Trzymamy kciuki za powodzenie tego przedsięwzięcia bo w kraju brakuje takich ośrodków.
Słońce mówi dobranoc mieszkańcom Białaczowa

Zdjęcie autorstwa Katarzyny Zielińskiej
Zaproszenie do współpracy
JournalJeśli posiadasz zdolności edytorskie, potrafisz znaleźć się w odpowiednim miejscu o odpowiedniej porze, umiesz udokumentować wydarzenie swoim aparatem fotograficznym choćby w telefonie komórkowym, ZAPRASZAMY do współpracy z ,,EKG-Białaczów". Nie bój się ortografii i stylistyki. Nasi koledzy z Redakcji będą Ci służyć pomocą. Jeśli sobie nie życzysz by Twoje artykuły i reportaże były podpisywane z imienia i nazwiska, możesz posługiwać się Nickiem, jednak dla potrzeb Redakcji musisz podać swoje dane. ZAPRASZAMY

Nasz adres mailowy : ekgbialaczow@poczta.fm
Redakcja EKG-Białaczów


Z OSTATNIEJ CHWILI:
Poszukujemy współpracowników do relacjonowania obrad sesji Rady Gminnej w Białaczowie.
Strona 2 z 47 < 1 2 3 4 5 > >>
Zegar & Kalendarz
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes