Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIA · TV Białaczów · Białaczów - FilmMaj 31 2016 21:46:40
Obecny adres IP
54.196.122.236
Nawigacja
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
OFERTY POWIATOWEGO URZĘDU PRACY
NASZE INICJATYWY
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 202
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: wlodar1980
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Ossa
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Boks reklamowy
Zespół muzyczny ExDuo
XX Rajd Rowerowy na ziemiach białaczowskich

Dziś w godzinach południowych, gościli na naszych ziemiach cykliści zrzeszeni w Towarzystwach Sportowych, w Ramach XIX Rajdu Rowerowego o Puchar Burmistrza Miasta Opoczno. W tym roku, jak poinformował nas komandor rajdu Pan Szymon Szpoton, padł rekord jeśli chodzi o ilość uczestników. W rajdzie wzięło udział 182 cyklistów w różnym przedziale wiekowym. Uczestnicy Rajdu w asyście policjantów na motorach przejechali przez takie miejscowości w naszej gminie jak Parczówek, Petrykozy, Skronina, Sędów, Zakrzów, Białaczów, Wąglany.

Ok godzny 13,15 uczestnicy rajdu zawitali na parking ,,Piekielnego szlaku" w Białaczowie, gdzie czekał na nich poczęstunek zorganizowany przez gospodarza gminy, Wójta Pana Jacka Reszelewskiego.


Z uwagi na nadciągającą ulewę, uczestnicy rajdu, tuż po posiłku, udali się na trasę. Na mecie w Opocznie czekali na nich gospodarze tego powiatowego miasta z atrakcjami i nagrodami dla najlepszych uczestników tegorocznego rajdu.
Od Redakcji: Kolejny już raz cykliści z powiatu Opoczyńskiego zawitali do naszej gminy. Kolejny raz rajd zorganizowany był w sposób profesjonalny i bezpieczny. Oprócz wspomnianych wcześniej dwóch funkcjonariuszy policji na motorach, za uczestnikami rajdu jechała karetka pogotowia oraz opoczyńska straż miejska. Miejmy nadzieję że w przyszłym roku, nasza, białaczowska sekcja cyklistów wezmie już czynny udział w rajdzie, choć spośród uczestników rajdu dalo się też rozpoznać znajome twarze zapaleńców jazdy na dwóch kółkach z naszej gminy, jak choćby małżeństwo Krystynę i Waldemara Józwków. Jeszcze raz gratulujemy uczestnikom i organizatorom i zapraszamy za rok.
Z.S
Dalszy ciąg fotoreportażu na kolejnej stronie (czytaj dalej)

225 rocznica uchwalena Konstytucji-obchody w Białaczowie

ZWIĄZKI STANISŁAWA MAŁACHOWSKEGO Z BIAŁACZOWEM

Stanisławowi Małachowskiemu w spadku po ojcu przypadły bardzo rozrzucone włości, a mianowicie dobra białaczowskie, rękorajskie, ostrogskie na Wołyniu i dobraskie na Podkarpaciu. Marszałek uczynił Białaczów swą główną siedzibą i tu miał też swą letnią rezydencję. Wystarał się o przywilej lokacyjny, wybudował ratusz pośrodku rynku Białaczowa i pałac w stylu klasycystycznym oraz kościół w pobliskich Petrykozach. Prowadził też ożywioną działalność gospodarczą eksploatując miejscowe złoża rud żelaza
OD REDAKCJI
A może nadszedł czas by mieszkańcy Białaczowa powołali do życia inicjatywę która upamiętniłaby tego zacnego reformatora i postawili jakąś formę monumentu, choćby popiersia. Znakomitym miejscem na rzeźbę jest skwer przy osiedlu St Małachowskiego, pomiędzy boiskiem a osiedlem
Z lstów do Redakcji
OchronaPisze do nas Pan Bogdan, mieszkaniec Łodzi.,, Jestem mieszkańcem Lodzi ale bardzo często przyjezdzam do Białaczowa. Za pośrednictwem EKG- Bialaczów zwracam się z prośbą do Pana Wójta o umiejscowiene przy zjeździe z drogi z Opoczna do Wąglan i dalej do Białaczowa ( na ostrym łuku), lustra drogowego, które ułatwi bezpieczny wjazd na tą drogę. Dziękuję i pozdrawiam"
Felieton pałacowo - konstytucyjny

Już za 24 godziny obchodzić będziemy 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Nie zamierzam tu pisać o samej ustawie zasadniczej, która w historii Polski ma podstawowe znaczenie. Wiemy o tym i dlatego kolejne rocznice obchodzone są z wielką atencją dla naszych przodków, którzy taki dokument do życia powołali.
Chodzi o coś innego. W Białaczowie od 200 lat stoi siedziba Marszałka Sejmu Wielkiego Stanisława Małachowskiego. Jest to zabytek klasy "zerowej", perełka architektoniczna, dowód wysokiej kultury Polaków.
Jest rzeczą przykrą, że od 26 lat, czyli od momentu kiedy odzyskaliśmy suwerenność, wyjaśnienie kwestii własnościowych, praw do tego zabytku, natrafia na problemy i sprawa ta ciągnie się bez końca. Tymczasem pałac czekać nie może. Po opuszczeniu go przez Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez siostry Albertynki coraz bardziej widać na budowli "ząb czasu". Elewacja niszczeje, wielkimi płatami odpada tynk odkrywając stare mury, które rozlatują się w bezpośrednim kontakcie z warunkami atmosferycznymi. Nawet nie chcę myśleć co dzieje się w budynku! Dzieła zniszczenia dokonała wichura sprzed kilku lat.
Nie byłem nigdy zwolennikiem poprzedniego systemu, który pozbawił właścicieli ziemskich ich majątków i siedzib. Niemniej system ten starał się chociaż w sposób minimalny dbać o budynki i ich otoczenie. W pałacu białaczowskim znajdowała się szkoła inne instytucje gminne i ostatecznie przemianowano go w DPS. To pozwalało w ograniczonym zakresie, ale jednak, zabezpieczać zabudowania przed ruiną. Niestety od kiedy nastała "wolna Polska" pałac St. Małachowskiego, później Platerów niszczeje i popada w ruinę. Uważam to za skandal, że żyjąc w wolnym kraju nie potrafimy zadbać o naszą historię i zabytki z nią związane!
Informowaliśmy na łamach "EKG" o różnych inicjatywach dotyczących ratowania pałacu przez wydzierżawienie, sprzedaż, zwrot byłym właścicielom (spadkobiercom). Odpowiednie newsy na ten temat są dostępne na stronie www.stowbial.pl i można je prześledzić, więc nie ma potrzeby o tym przypominać. Wszystkie pomysły spełzły na niczym.
Jak się wydaje władze (Starostwo powiatowe) będące prawnym opiekunem pałacu, nie są specjalnie zainteresowane odrestaurowaniem zabytku. Traktują kompleks pałacowo ogrodowy jako przedsiębiorstwo dochodowe, które ma przynosić zysk. Jak zysku nie ma, to niech sobie wszystko stoi odłogiem. Uważam, że opowiadanie o tym, że pałac i otocznie nie do końca ma wyjaśnione sprawy własności to tylko alibi dla ludzi, którzy na pałacu chcą ubić interes i zgarnąć pieniądze. Tworzone są jakieś fundacje, pojawiają się dziwni ludzie, którzy opowiadają mniej lub bardziej prawdopodobne bajki, by nagle zniknąć. Czy aby nie chodzi tu o słynne już, grupy kolesi?
Jestem człowiekiem przesądnym. To taka moja słabostka... I dlatego jeśli w pałac uderzy piorun i spłonie on, to moja przesądność jest taka, że winił za to będę ludzi władzy. Jeśli w pałac, przypadkowo naturalnie, wjedzie buldożer i zostanie trwale uszkodzony, to moja przesądność spowoduje, że winił za to będę ludzi władzy. Takich "przypadków", tego pecha pałacu nie będę mógł, ani ja, ani "EKG" Białaczów, darować NIKOMU.

Niech zatem ludzie, którzy jutro będą składać kwiaty i wieńce na Rynku w Białaczowie pomyślą o ratowaniu narodowej substancji, która niszczeje i za czas niedługi w ogóle zniknie.

Pomnik na Kowalowie

W ostatnią sobotę kwietnia udało mi się na krótko odwiedzić Białaczów, gdzie mieszkałem 20 lat. Piękne miejsce z wspaniałymi krajobrazami i mnóstwem miejsc do zwiedzania i podziwiania.
Podczas tego krótkiego pobytu zwiedziłem kilka miejsc poświęconych martyrologii tego regionu. Jest ich naprawdę sporo i naprawdę widać, że miejscowi pamiętają o ofiarach niemieckiej okupacji lat 1939-45. Niestety jeden z pomników, na Kowalowie zaczyna się powoli rozpadać. Wiem, że pomnikami i obeliskami poświęconymi ofiarom II wojny światowej zajmują się głównie kombatanci, ale nie można zapominać iż są to ludzie wiekowi, którym trudno się zajmować pracami naprawczymi. Myślę, że władze gminy powinny wesprzeć tych ludzi pomagając w naprawie uszkodzeń. Jak widać na zdjęciu nie są to uszkodzenia duże, ale nie naprawione doprowadzą szybko do dalszej degradacji pomnika.


Redakcja
Majówka

4,5 mln wizyt
Download

Wczoraj wieczorem odnotowaliśmy 4mln 500 tys wejść na nasz portal.Pisaliśmy już, przy tego typu rekordach że jesteśmy dumni, że to dzięki Państwu i dla Państwa funkcjonujemy. W tak niewielkim środowisku znaleźliśmy swoje miejsce i docieramy, zwłaszcza do młodego pokolenia z informacjami, reportażami i felietonami. Przypomnijmy: Funkcjonujemy już 8 rok. Nasza działalność opiera się na bezinteresownej pracy kilku osób w tym korespondentów. Często spotykamy się z pytaniem o sens tej społecznej pracy. Sami, tą ilością wejść i odwiedzin EKG-Białaczów, dajecie też Państwo odpowiedz na to pytanie. A teraz odpowiedzi na inne pytania: ,,Gdzie jest ten tajemniczy licznik, który liczy wejścia na EKG"-pyta P Urszula. Ów licznik znajduje się na samym dole strony w tzw stopce. ,,Czy z ta pracą dyplomową na temat Białaczowa to ściema"-pyta Ricoh. Nie, to nie ściema to fakt. Praca podyplomowa nosi tytuł ,,Potencjał turystyczny gminy Białaczów" a autorem jej jest Pani Urszula Banasiak. Już wkrótce będziemy przytaczać najciekawsze fragmenty tejże pracy. To Tyle od Redakcji. DZIĘKUJEMY WAM WSZYSTKIM.
Redakcja ,,EKG-Białaczów"

Zatrzymany sprawca kradzieży z włamaniem do mieszkania.
Newsy

Policjanci z Zespołu Dochodzeniowo ? Śledczego Komisariatu Policji w Paradyżu ustalili i zatrzymali sprawcę dwóch kradzieży pieniędzy z jednego z mieszkań znajdujących się na terenie gminy Białaczów. Do przestępstw doszło w grudniu 2015 roku. Wówczas łupem sprawcy padło łącznie niemal 8000 złotych. O kradzieży z włamaniem policjanci zostali powiadomieni na początku 2016 roku. Wówczas podjęto szereg działań mających na celu ustalenie i zatrzymanie sprawcy kradzieży z włamaniem.Choć od przestępstwa minęło kilka miesięcy policjanci nadal pracowali nad ustaleniem złodzieja. Jak się okazało determinacja i upór funkcjonariuszy przyniósł efekt. Mundurowi zatrzymali 25 letniego podejrzanego o kradzieże mężczyznę, jak się okazało znajomego pokrzywdzonego. Mężczyzna usłyszał już zarzuty i przyznał się do popełnionych przestępstw, zobowiązał się także zwrócić pokrzywdzonemu skradzione pieniądze. 25 latek skorzystał z możliwości dobrowolnego poddania się karze, którą zaproponował w tej sprawie prokurator.Zródło: Opoczno.policja.gov.pl
V Dzień Otwarty Domu Dziennego Pobytu "Senior - Wigor"
V Dzień Otwarty Domu Dziennego Pobytu "Senior-Wigor"


Kierownik, Personel oraz Uczestnicy Domu Dziennego Pobytu ?Senior- WIGOR? w Miedznej Drewnianej mają przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych na V DZIEŃ OTWARTY, który odbędzie się w dniu 28.04.2016 r. (czwartek) w godz. 10.00 - 14.00.


W programie:

Rozmowy z personelem, uczestnikami.
Możliwość skorzystania z sali ćwiczeń (rowerki, gimnastyka grupowa, ćwiczenia w Ugul-u).
Zwiedzanie placówki.

Jesteś ciekawy jak funkcjonuje Dom Dziennego Pobytu, jak spędzają czas Seniorzy. Jesteś wieku 60­+ przyjdź zobacz jak wiele możesz zyskać.
PRZYJDŹ, ZOBACZ, SPRAWDŹ

www.bialaczow.pl
Zapraszamy na 35 Wąglański Maj Poezji
Newsy
Zapraszamy na 35 Wąglański Maj Poezji

Towarzystwo Przyjaciół Wąglan bardzo serdecznie zaprasza wszystkich miłośników poezji i muzyki oraz wszystkich byłych działaczy koła Związku Młodzieży Wiejskiej z Wąglan na podsumowanie Jubileuszowego 35 Wąglańskiego Maja Poezji, które odbędzie się w niedzielę, 1 maja 2016 roku o godzinie 14:00 w remizie OSP Wąglany.

W programie m.in.: prezentacja pięknej polskiej poezji przez poetów z Polski i Polonię. Występy artystyczne w wykonaniu zespołów: Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Białaczowa i Zespołu Kielecczyzna ze Stąporkowa. Życzymy wszystkim uczestnikom miłego spędzenia czasu i samych wspaniałych wrażeń.


Organizatorzy: Towarzystwo Przyjaciół Wąglan
Zapraszamy na XIX Rajd Rowerowy Towarzystw Sportowych
Strona 2 z 62 < 1 2 3 4 5 > >>
Zegar & Kalendarz
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes