Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIA · TV Białaczów · Białaczów - FilmLipiec 30 2016 09:14:44
Obecny adres IP
23.20.247.197
Nawigacja
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
OFERTY POWIATOWEGO URZĘDU PRACY
NASZE INICJATYWY
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 203
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Obywatel88
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Ossa
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Boks reklamowy
Zespół muzyczny ExDuo
,,Potencjał turystyczny gminy Białaczów"

Przedstawiamy fragmenty pracy dyplomowej naszej,, rodaczki" Pani Urszuli Banasiak z d. Strzelecka pt ,,Potencjał turystyczny gminy Białaczów" Publikowanie pracy zaczynamy od jej końcowej treści zawierającej najistotniejsze wnioski i analizy, jakie Pani Urszula zawarła po starannych badaniach naszej gminy.

,,Autorka pracy podjęła się zbadania potencjału turystycznego gminy Białaczów, który do tej pory pozostawał poza strefą zainteresowań badaczy, mając nadzieję na to, iż wnioski płynące z badań pozwolą na przygotowanie atrakcyjnej oferty turystycznej tego obszaru.
Przedmiotem badań były wszelkie zasoby strukturalne i funkcjonalne warunkujące rozwój turystyki na w/w obszarze. Rozpoznano walory turystyczne, zagospodarowanie turystyczne i dostępność komunikacyjną gminy. Określono zasoby funkcjonalne. Uzyskano odpowiedzi na pytania o atrakcyjność turystyczną obszaru gminy Białaczów.Oceniono wartość występujących w tej przestrzeni geograficznej walorów turystycznych dla rozwoju turystyki w gminie.Dokonano oceny zagospodarowania turystycznego.......
Zgromadzone informacje pozwalają na stwierdzenie, iż obszar gminy Białaczów może być atrakcyjny turystycznie.

Czytaj dalej
825 lat Białaczowa
Jeszcze żaden z historyków czy współczesnych miłośników naszej małej ojczyzny, nie podjął się szczegółowych badań na temat dawności Białaczowa. Nasza Redakcja już od kilku lat próbuje zainicjować dyskusję na temat historii powstania poszczególnych miejscowości w gminie. Corocznie publikujemy fragmenty zapisów historycznych, z których wynika że rok 1191 jest tą datą od której możemy mówić o historii naszej gminy.
"(...) W dokumentach źródłowych nie ma najmniejszej wzmianki o dawności Białaczowa. Jedynie profesor St. Arnold dowodzi w sposób pośredni, iż Białaczów i niektóre okoliczne wioski już istniały przy końcu XII w., a swoje stwierdzenia opiera na fakcie mającym miejsce w r. 1191, kiedy arcybiskup Piotr nadał kościołowi NMP w Sandomierzu wszystkie dochody należące do kaplicy w Żarnowie. Tymi dochodami były dziesięciny z ról kmiecych, którymi były obciążone wioski istniejące już w r. 1191. Do takich należały: Białaczów, Miedzna Drewniana, Parczów, Sędów, Radwan, Wąglany i Żelazowice.(...)
(...) Nazwa miejscowości Białaczów występuje w dokumentach po raz pierwszy w r. 1233. Jest w nim mowa Krzesławie Odrowążu jako komesie, możnowładcy pochodzącym z tejże miejscowości. (...)"
(ks.H. Karbownik, "Białaczów i okolica", rozdz. IV, s. 111)
Bezpłatne badania mammograficzneWiele kobiet, zwłaszcza w małych środowiskach, badania z zakresu mammografii czy cytologii traktuje w sposób marginalny. Bo wstyd, bo za późno, bo może coś wyjdzie. Takie myślenie towarzyszy, czasami przez całe życie, naszym córkom, żonom. Wiele kobiet w wyniku zaniedbań okresowych badań kontrolnych, dowiaduje się o chorobach zbyt późno na leczenie. Drogie Panie. Macie możliwość zbadać swoje piersi w ramach akcji czy programu wczesnego wykrywania raka piersi. Przyjdzcie 27 lipca, pewnie do mammobusu, który będzie podstawiony przy Urzędzie Gminy w Bialaczowie. Pamiętajcie by wcześniej dokonać rejestracji dzwoniąc na numer telefonu podanego na plakacie.

Życzenia imieninowe

Panu Piotrowi Jachowiczowi

z okazji imienin, najlepsze życzenia składają

członkowie Białaczowskiej Sekcji Taekwondo

Z lstów do Redakcji
Informacje EKGCzytelnicy pytają:
1/,,Kiedy w tym roku będą ,,Dni Białaczowa"?
Odpowiadamy:
Tegoroczne ,,Dni Białaczowa" w nowej formule jako festyn rodzinny odbędą się dnia 20 sierpnia 2016 r na stadionie i muszli koncertowej przy ul Piotrkowskiej. Nie znamy szczegółów imprezy ani gwiazdy która uświetni festyn. Z nieoficjalnych informacji wynika że będzie to wykonawca z Ukrainy.

2/ Do kiedy trzeba zgłaszać uczestnictwo w trzecim rajdzie ,,BSC" na trasie Białaczów-Sieplia-Białaczów"
Odpowiadamy:
Cieszy nas że nasza nowa formuła rekreacji i turystyki rowerowej zyskuje coraz to większe zainteresowanie. Nowi uczestnicy zgłaszają swoje deklaracje do dnia 14 lipca 2016 r na adres redakcji ,,EKG". Przypominamy że startujemy dnia 16 lipca o godz 11 spod Ratusza w Białaczowie.
Życzenia


Samych serdeczności oraz szybkiego powrotu do zdrowia

panu Janowi Jóźwikowi życzyREDAKCJA EKG-BIAŁACZÓW

Fotografia : Sylwia Chałubińska
Będzie się działo!!!!!!!!!

Apel do miejscowych Radnych
Informacje EKG

Na jutrzejszej Sesji Rady Gminy, jednym z punktów posiedzenia będzie ocena organizacji oświaty w gminie. Zwracam się z sugestią do Pań i Panów Radnych by przeanalizowali przedstawiany projekt organizacji roku szkolnego 2016/17 i odpowiedzieli sobie i społeczeństwu na wątpliwość, czy stać naszą gminę na utrzymywanie tylu jednostek oświatowych przy ograniczonej ilości dzieci w klasach i bardzo niskim naborze na nowy rok szkolny. Czy potrzebne są dwie szkoły oddalone niedaleko od siebie, mam tu na myśli szkoły w Petrykozach i Skroninie. Czy nie jest to odpowiedni moment by podjąć decyzje oszczędności wydatków na cele oświatowe (subwencje). Mam świadomość że decyzje takie nie są wygodne dla sprawujących władzę i drastyczne dla kadry zatrudnionej w tych placówkach, ale jak się zagłębimy w wydatki na te cele to stwierdzimy że gminę, przy sporym planowanym zadłużeniu, nie jest stać na prowadzenie tylu jednostek oświatowych przy ograniczonej ilości dzieci w szkołach.Zbigniew Szpoton
Z ostatniej chwili

Jak nieoficjalnie dowiedziała się nasza Redakcja, Minister Rolnictwa w całości uchylił decyzję Wojewody łódzkiego w sprawie odmowy przekazania Pałacu w Białaczowie rodzinie Platerów, którą to rodzinę prawnie reprezentuje Pan Ignacy Dembiński. Co to w praktyce oznacza? W dalszym ciągu, przez kilka a może kilkanaście miesięcy, urzędnicy administracji państwowej będą się ,,boksować" z przepisami i interpretacjami prawnymi by jak przypuszczamy w ostateczności oddać pałac w ręce spadkobiercy. I oby tak się stało bo mijają kolejne lata i zimy a pomysłu na zagospodarowanie tego pięknego zabytku Starostwo powiatowe w Opocznie, reprezentujące skarb państwa nie ma. Mamy przekonanie że decyzja oddania nieruchomości spadkobiercy, zdejmie ze Starostwa niechciany balast.Redakcja
II Rajd,, BSC"


W sobotę 18 czerwca wyruszyliśmy na trasę II Rajdu Białaczowskiej Sekcji Cyklistów, tym razem przejeżdżając przez miejscowości naszej gminy położone na wschód od Białaczowa. Tym razem było nas więcej, co nas cieszy. Cieszy nas też udział jednego przedstawiciela bardzo młodego pokolenia. Maciek Łukasik, bo o nim mowa, dzielnie dotrzymywał tempa nieco starszym uczestników. Odwiedzając Parczów, Parczówek( w Parczówku pierwszy z przystanków),Kuraszków, wjechaliśmy do miejscowości województwa świętokrzyskiego. W Gowarczowie w parku postanowiliśmy zrobić drugą z przerw. Jedni uzupełnili płyny w organizmie, inni zakupili w pobliskim sklepie lody na schłodzenie.Tu też podzczas przerwy, porozmaialiśmy o planach na przyszłośc.'Po półgodzinnym odpoczynku, wyruszyliśmy z Gowarczowa przez Rudę Białaczowską' Sędów, Skroninę i dotarliśmy do Zakrzowa.Miejscem ostatniego z przystanków był sklep w Zakrzowie prowadzony przez Panią Zosię Brzóskę, miejscowego sołtysa. Zosia okazała się bardzo gościnna. Poczęstowała uczestników rajdu lodami i napojami a także zadeklarowała że wraz z córką wezmą udział w kolejnym rajdzie.
Na kolejny rajd zapraszamy 16 lipca. Naszym celem będzie Sielpia. Osiagając cel rajdu przesiądziemy się na chwile na rowery wodne.

Z.S

Świetlice wiejskie czy komercyjne?

,,Świetlica - współcześnie budynek lub pomieszczenie przeznaczone do spędzania czasu wolnego, rekreacji, rozwijania zainteresowań a także integracji lokalnych społeczności ,Najczęściej spotykane: świetlica szkolna, świetlica wiejska, świetlice przy domach kultury, świetlice środowiskowe"
Takie znaczenie słowa świetlica podaje wikipedia..A jakie przeznaczenie przypisane jest tym obiektom,spróbujmy przeanalizować na przykładzie gminy Białaczów.

Jest kwietniowa sobota, godziny popołudniowo wieczorne. Postanowiłem odwiedzić niektóre sołectwa w naszej gminie w których znajdują się świetlice.Parczów- pomieszczenia świetlicy zamknięte. Zapytana przeze mnie młodzież, która przebywała w tamtym czasie na terenie przylegającym do budynku straży pożarnej i świetlicy wiejskiej, czy korzysta z pomieszczeń świetlicy, odpowiada że świetlica była i jest zawsze zamknieta. Że odbywają się tam tylko zebrania. Że klucz jest w dyspozycji Pani Sołtys. Odpowiadając , zdobywają się też na szczere wyznania. Nie dziwią się sami że taki stan istnieje, bo sama młodzież nie umie się zachować w świetlicy, przynosząc i spożywając tam alkohol . ,,Ale jak Pan widzi, nie potrzebujemy teraz świetlicy by napić się piwa, bo robimy to z konieczności tu na ławce? i pokazuje ukryte przed moim najściem puszki z piwem.Wąglany- znana z inicjatyw społeczno -kulturalnych miejscowość posiada aż dwie świetlice. Jedna to stary, drewniany budynek, w którym warunki socjalne delikatnie ujmując wymagają znacznej ewolucji. Druga, przyległa do remizy OSP, wyposażona jest w kompletne urządzenia gastronomiczne, wyposażona jak na świetlice wiejską bardzo dobrze. Ale w tym dniu miałem pecha. Obydwie świetlice były zamknięte. A przypomnę że była to kwietniowa sobota . Zapytany napotkany młody mieszkaniec Wąglan wie o tym że najczęściej nowa świetlica wynajmowana jest na wesela, komunie i zebrania. Na moje pytanie, czy odbywają się tam jakieś zajęcia z młodzieżą , uśmiechnął się wymownie i odpowiedział,, jeśli Koło Gospodyń Wiejskich to młodzież to tak?Miedzna Drewniana- z racji operatywności niektórych miejscowych radnych oraz etatowych pracowników Urzędu Gminy, można by rzec, że świetlica wiejska w Miedznej Drewnianej, przejęła prym w organizowaniu życia kulturalnego w gminie. Obiektywnie trzeba stwierdzić że świetlica żyje swoim życiem. I dzieje się tam dużo za sprawą Domu,, SeniorVigor", ale tylko w dni robocze i do godziny 17. Niestety, w tym czasie nie spotkałem w Miedznej nikogo młodego a i świetlica była zamknięta.


CZYTAJ WIECEJ......................(strona 2)
Strona 2 z 65 < 1 2 3 4 5 > >>
Zegar & Kalendarz
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes