Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIA · TV Białaczów · Białaczów - FilmMaj 24 2015 19:00:43
Obecny adres IP
54.147.217.76
Nawigacja
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
OFERTY POWIATOWEGO URZĘDU PRACY
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 186
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Nabuchodonozor
Energia wiatru
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Ossa
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Boks reklamowy
Zespół muzyczny ExDuo
Aktywność społeczna wczoraj i dziś


Wertując stare czasopisma i dokumenty natrafiłem ostatnio na ciekawą gazetę wychodzącą w Opocznie jeszcze przed odzyskaniem niepodległości. Tygodnik "To i Owo" wychodził w roku 1917, a wydawany był przez znanego opoczyńskiego społecznika Stefana Janasa. Wyszło zaledwie 7 egzemplarzy, mimo to znalazłem ciekawy artykulik, a właściwie informację dotyczącą Białaczowa. Zamieszczam obok zdjęcie.
A teraz pytanie. Właściwie dlaczego ja to piszę? No, pomyślałem sobie : jak to jest, że prawie 100 lat temu, podczas trwającej wojny, bez pieniędzy, w biedzie, pod rozbiorami, a jednak znaleźli się w Białaczowie ludzie, którzy uznali, że warto tworzyć teatr amatorski, warto dać coś od siebie współmieszkańcom. Jestem pełen podziwu dla naszych przodków. Porównuję to do dzisiejszego marazmu, społecznego bezwładu, gdzie o ile władza czegoś nie zrobi lub nie nakaże nie dzieje się nic. To przykre, że ludzie sprzed 100 lat, mając niewiele starali się zmieniać swoje otoczenie na lepsze, a my dysponując olbrzymimi możliwościami, przechodzimy życie gwiżdżąc.

Miejsce na rekreacje

Jeżdżąc rowerem wokół zalewu w Nowej Hucie pomyślałem że Białaczów też ma takie miejsce, wokół którego można niewielkimi środkami, stworzyć miejsce na odpoczynek i rekreację. Mam tu na myśli zbiornik wodny przy ul Piotrkowskiej, nazywany potocznie stawem. Miejsce jak najbardziej zasadne ponieważ: po pierwsze: zlokalizowane w centrum Białaczowa, po drugie: poprzedni wójt opracował projekt zagospodarowania tego terenu (mamy gotowca), po trzecie: w niedalekiej odległości znajduje się skwer, który zgodnie z zapowiedziami firmy ,,Garnier" i przy udziale ich środków będzie zagospodarowany, po czwarte: w miejscowości po zamknięciu szlaku spacerowego wokół stawów za pałacem, brakuje takiego terenu, po piąte: po zagospodarowaniu terenu wokół stawu tj. stworzenia ścieżki spacerowej, drogi rowerowej ,postawienia kilku ławek , stworzenia miejsc na grillowanie, mogą tak jak w Nowej Hucie zrodzić się pomysły na handel sezonowy i organizacje imprez plenerowych.
Szanowni rajcowie gminni a zwłaszcza członkowie komisji kultury i sportu, pomyślcie o takim rozwiązaniu a zapiszecie się na trwałe historii gminy.
Ps. Pisząc ostatnie zdanie uświadomiłem sobie że przecież takie inicjatywy nie są mile widziane w tym środowisku no bo ,,nie da się", bo powstanie komitet który to oprotestuje, bo to był przecież pomysł poprzedniego wójta, bo to kolejna fanaberia Szpotona (cytuje opinie na temat medalu ,,zasłużony dla Gminy Białaczów)
Mimo wszystko MAM JESZCZE WIARĘ


Zbigniew Spoton

UWAGA !!!!! KONIEC KONKURSU GARNIER!

ZWRACAMY SIĘ DO CZYTELNIKÓW EKG O GŁOSOWANIE W KONKURSIE "OGÓLNOPOLSKIE UPIĘKSZANIE Z GARNIEREM". BIAŁACZÓW STRACIŁ MIEJSCE W "TOP 10", A CO ZA TYM IDZIE STRACIŁ SZANSĘ NA WYGRANIE 20 000 TYS. ZŁ NA UPIĘKSZANIE I REWITALIZACJĘ TERENU GMINY! KONKURS TRWA DO GODZINY 24.00 DZISIAJ, CZASU ZOSTAŁO WIĘC NIEWIELE!

Weź udział w głosowaniu i upiększ naszą Gminę

Link do strony głosowania

Serdecznie zachęcamy do głosowania na teren zielony zgłoszony przez Gminę Białaczów do konkursu ,,Ogólnopolskie upiększanie z Garnierem".

Już dziś, 26 marca na stronie www.ogolnopolskieupiekszanie.pl rusza wielkie głosowanie. 10 lokalizacji, które otrzyma największą liczbę głosów internautów, zostanie nagrodzonych kwotą 20.000 zł do wykorzystania na rewitalizację i upiększenie terenu. Gmina Białaczów do konkursu zgłosiła teren znajdujący się pomiędzy świetlicą i marketem w Białaczowie. Głosować można od dziś do 22.04.2015 r. Codziennie można oddać jeden głos.

Wszystkich chętnych by upiększyć naszą Gminę serdecznie zapraszamy do głosowania na naszą lokalizację.


Prace Kacpra Kucharskiego

Zgodnie z zapowiedzią, promujemy młody, wschodzący talent w dziedzinie fotografii. Dziś przedstawiamy dwie prace Kacpra Kucharskiego,(14lat) ucznia Gimnazjum w Białaczowie.


Zapraszamy na rajd rowerowy
Download

Urząd Miejski w Opocznie, Urząd Gminy w Białaczowie oraz stowarzyszenia sportowo-turystyczne gminy Opoczno organizują XVI Rajd Rowerowy Towarzystw Sportowych o nagrodę burmistrza Opoczna. Impreza odbędzie się 3 maja w godz. 10 do 15. Start i meta obok MDK.
Trasa o długości 34 km bedzie prowadziła ulicami: Biernackiego, Perzyńskiego, 17 Stycznia, później przez Ogonowice, Ostrów, Wąglany, Białaczów, Ossę, Sobień, z powrotem Białaczów, Parczów, Parczówek, Sitowa aż do Opoczna ul. 17 Stycznia, Perzyńskiego, Biernackiego, MDK.
Drogi asfaltowe i szutrowe.

Zgłoszenie w dniu rajdu w godz. od 9.00 do 9.50. Uczestnicy obowiązkowo muszą posiadać kamizelki odblaskowe. Jak zawsze na rowerzystów czekają nagrody. 10 wylosowanych uczesników otrzyma nagrody rzeczowe Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, 3 - ech wylosowanych rowerzystów odbierze nagrody Art - Komu, a dla jednego wylosowanego uczestnika trzech rajdów organizowanych w br. przygotowano nagrodę burmistrza Opoczna (rower). Na półmetku rajdu odbędzie się ognisko z poczęstunkiem, organizowane przez Urząd Gminy w Białaczowie.

Organizatorzy: OLTS w Opocznie, TKKF Idzikowice, PTTK w Opocznie, TKKF w Opocznie, gmina Opoczno i gmina Białaczów.


Sylwia Chałubińska
Z inicjatywy władz gminy Białaczów

Dnia 10 kwietnia 2015 roku odbyło się spotkanie zorganizowane przez Gminę Białaczów oraz Gminę Żarnów na temat ,,Wykorzystania zbiornika retencyjnego w Miedznej Murowanej do celów turystyczno-rekreacyjnych". W spotkaniu uczestniczył Dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Łodzi oraz przedstawiciele: Starostwa Powiatowego w Opocznie, Gminy i Miasta Opoczno, Gminy Paradyż, Ochotniczej Straży Pożarnej w Opocznie, Państwowej Straży Pożarnej w Opocznie, Komendy Policji w Opocznie, Polskiego Związku Wędkarskiego - Okręg Piotrkowski oraz Nadleśnictwa Opoczno.
Rozmowy dotyczyły zagospodarowania linii brzegowej zalewu i zbiornika retencyjnego przez obie gminy pod potrzeby turystyczno - rekreacyjne.
Zródło: www.bialaczow.pl

Ps. Wprawdzie jedna jaskółka wiosny nie czyni,ale liczą się zamiary.Brawo włodarze gminy Białaczów. Krok za krokiem,procedura za procedurą, a może wszyscy na tym zyskamy.

Mieszkaniec gminy Białaczów odpowie za nielegalne posiadanie broni i amunicji

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Opocznie zatrzymali mieszkańca gminy Białaczów, który przechowywał nielegalną broń i amunicję. Mężczyźnie grozi kara do 8 lat więzienia.
13 kwietnia 2015 roku opoczyńscy policjanci przeszukali pomieszczenia mieszkalne należące do 36-letniego mężczyzny. Sprawa została zrealizowana dzięki ustaleniom opoczyńskich kryminalnych. Policjanci dowiedzieli się, że 36 latek może posiadać nielegalną broń palną oraz amunicję. Ich podejrzenia były trafione.
Podczas przeszukania funkcjonariusze znaleźli 2 rewolwery,2 jednostki broni długiej typu ?Mauser? broń pneumatyczną , kuszę sportową, lunetę optyczną z mocowaniem oraz element broni w postaci lufy ze spustem. Oprócz broni, policjanci zabezpieczyli również 136 sztuk amunicji rożnego rodzaju oraz kalibru jak też siatkę rybacką do nielegalnego połowu ryb. 36-letni mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Za nielegalne posiadanie broni grozi mu kara nawet do 8 lat więzienia.

Zródło:opoczno.policja.gov.pl

Z listów do Redakcji
Użytkownicy

Rozdzwoniły się telefony, otrzymaliśmy dwa maile z prośbą o interwencję w sprawie budowy pełnowymiarowej sali gimnastycznej przy szkole podstawowej Miedznej Drewnianej. Wszyscy czytelnicy kierują swoje uwagi pod adresem aktualnie rządzących gminą i wskazują na bezzasadność inicjatywy. Po pierwsze: pełnowymiarowa hala sportowa nie jest potrzebna tak małej społeczności, tak małej szkole. Po drugie: koszty całości inicjatywy a mianowicie 50 tys projekt, 5 mln budowa są dla gminy zbyt wysokie, nawet przy dotacji budżetowej w wysokości 2 mln zł. Tak czy tak, gmina musi na ten cel zaciągnąć kredyt w wysokości 3 mln zł. Po trzecie:Halę w przyszłości trzeba będzie utrzymać a jej koszty eksploatacyjne takie jak ogrzanie, woda, wyposażenie, zatrudnienie animatora to zbyt duży wysiłek jak na gminę która jest już zadłużona a jej dochody z podatków są znikome. Po czwarte:W założeniach poprzedniej władzy hale średniowymiarowe miały powstać przy szkołach w Miedznej i Skroninie. Tak więc zmieniono dziś te plany. Dziwi fakt że radni z miejscowości przyległych do Skroniny nie zgłaszają protestu.Po piate: hala pełnowymiarowa w Białaczowie dziś w zupełności zaspakaja potrzeby tych którzy korzystają z oferty animatora tam zatrudnionego. Po szóste: w listach podnoszony jest priorytet inwestycji, kiedy w kolejce czekają kanalizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków. To tyle syntezy wynikającej z rozmów z czytelnikami i maili. W tym miejscu zwracamy się z prośbą do sprawujących władzę w gminie by o takich inicjatywach informować społeczeństwo na łamach strony informacyjnej gminy. Przecież zgodnie z obietnicami przedwyborczymi sprawowanie władzy miało być transparentne. Na oficjalnej stronie internetowej gminy można zaś przeczytać o nieistotnych wydarzeniach z życia gminy jak np. że do szkoły dostarczono dla uczniów jabłka czy do biblioteki w Petrykozach czy w Białaczowie zakupiono kilka książek.

Redakcja


Sprostowanie:Otrzymaliśmy telefoniczną informację z Urzędu Gminy Białaczów o podaniu nieprawdziwych informacji na temat wysokości całkowitego kosztu inwestycji.Całkowity koszt budowy ,,pełnowymiarowej hali" (warunek otrzymania dotacji budżetowej w wysokości 2 mln zł) wyniósłby 3 mln zł. W tym wypadku gmina zaciągnęłaby kredyt w wysokości 1 mln zł, rozłozony na 4 lata. Za podanie niewłaściwychy danych przepraszamy, ale na usprawiedliwienie podajemy fakt iż te dane napłynęły od naszych czytelników i nie był to autorski materiał.
Redakcja.

Jeszcze trochę
Halo Białaczowianie. W głosowaniu upiększania swojej gminy z Garnierem spadliśmy z 6 na 7 miejsce. Wytrzymajmy jeszcze trochę i nie zapominajcie codziennie wcisnąć klawisz z napisem,, głosuję" na gminę Białaczów
Śmierć pod kołami
Ochrona

Jak podaje na swej stronie Policja w Opocznie ,,7 kwietnia 2015r o godz.19.45 na drodze wojewódzkiej nr 726 w miejscowości Miedzna Drewniana w gminie Białaczów doszło do wypadku drogowego. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 35-letni mieszkaniec województwa małopolskiego kierujący volkswagenem polo z niewiadomych przyczyn najechał na leżącego na jezdni 52-letniego mężczyznę. Na skutek odniesionych obrażeń 52-latek zmarł na miejscu pomimo reanimacji. Kierujący golfem był trzeźwy. Okoliczności wypadku pod nadzorem prokuratora wyjaśniają policjanci z opoczyńskiej komendy powiatowej." Każda śmierć na skutek wypadku samochodowego to smutna sprawa, tylko zastanawia czemu 52 letni mężczyzna wybrał do odpoczynku jezdnię. Czyżby to skutek przedłużonych świąt?


Gmina Białaczów w statystyce za rok 2013


Kilka danych statystycznych


Tylko niektórzy z nas posiadają szczegółową wiedzę o liczbach i danych statystycznych dotyczących naszej gminy. Wybrałem kilka informacji pochodzących z 2013 roku według opracowań Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego w Łodzi .Dane w nawiasach dotyczą roku 2012 . I Tak:

Ilość sołectw-14
Powierzchnia gminy Białaczów to 11463 ha
Ludność (5944) 5936
Kobiety na 100 mężczyzn -(102) 101
Turystyczne obiekty noclegowe-(0) 0
Pracujący na 1000 mieszkańców-(75) 49
Dochody gminy ogółem-(16,2 mln) 18,7 mln w tym 2,1 mln to środki pomocowe z Unii Europejskiej na gminne inwestycje
Wydatki gminy ogółem-(15,1 mln) 20,6 mln


Niestety, rok 2013 zapisał się na minusie gdyż wydatki były wyższe o 1,9 mln zł a dochód na jednego mieszkańca wyniósł minus 314 zł. Jest to jak można się domyślać wynikiem sporych inwestycji w gminie i konieczności zaciągnięcia na te cele kredytów.Wielokrotnie w moich artykułach podnosiłem problem braku infrastruktury turystycznej w gminie , mimo że istnieją korzystne warunki do organizacji bazy i stworzenia z tego, jednego ze żródeł dochodu dla mieszkańców i gminy. Martwią też inne informacje z danych US czyli wzrost wynagrodzeń w administracji publicznej, ilość dzieci w szkołach podstawowych przypadających na jeden oddział (15) przy 4 placówkach i większa liczba zgonów niż urodzeń
.

Zbigniew Szpoton

Strona 2 z 52 < 1 2 3 4 5 > >>
Zegar & Kalendarz
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes