Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIA · TV Białaczów · Białaczów - FilmCzerwiec 23 2017 13:05:52
Obecny adres IP
54.146.28.90
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
OFERTY POWIATOWEGO URZĘDU PRACY
NASZE INICJATYWY

Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 227
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Kingpolpl12
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Ossa
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Boks reklamowy
Zespół muzyczny ExDuo
Konsultacje społeczne
Informacje EKGZarządzeniem Wójta Gminy Białaczów z dnia dzisiejszego rozpoczynają się społeczne konsultacje w sprawie zmiany nazwy ulicy K. Świerczewskiego i nadania nazwy nowej ulicy w Białaczowie, prowadzącej w stronę Zakrzowa. Konsultacje trwać będą do dnia 18 czerwca (włącznie) i polegać będą na przesyłaniu swoich propozycji na druku opracowanym przez UG w Białaczowie drogą mailową lub pocztową.(druki dostępne również na naszej stronie w zakładce ,,Download" lub pod artykułem,,Ulica Zygmunta Broel Platera czy ulica Spokojna". Zwracamy się tym samym do naszych czytelników z prośbą, by wziąć czynny udział w konsultacjach. Redakcja ,,EKG-Białaczów" przychyla się do wniosku byłych spadkobierców i ich pełnomocnika by ulicę K. Świerczewskiego przemianować na ulicę Zygmunta Platera. O zasługach Zygmunta Platera pisaliśmy we wcześniejszych artykułach. Warto też zwrócić uwagę że dotychczasowa ulica K. Świerczewskiego to ciąg komunikacyjny prowadzący do Petrykóz ,w której to miejscowości hrabia wybudował linie kolejową wraz z dworcem, tartak i cegielnię. Na temat propozycji nazwy nowej ulicy czekamy na Wasze typy. Propozycje prosimy przedstawiać w komentarzach poniżej artykułu. Zobowiązujemy się w Waszym imieniu przedstawić je (propoyzcje nazwania nowej ulicy) Radzie gminy Białaczów.


FORMULARZE I ZAŁĄCZNIKI

Formularz zgłoszeniowy

ZałącznikiRaedakcja ,,EKG-Białaczów''
Po przegranej w Rokicinach maleją szanse

Po ostatniej przegranej 1:5 w Rokicinach, sytuacja drużyny LKS Białaczów staje się dramatyczna.Na 2 kolejki przed zakończeniem rozgrywek mamy tylko 20 punktów tak jak dwie inne druzyny zagrozone spadkiem do niższej klasy rozgrywek i czejaką nas dwa trudne mecze. Z liderem Kawaleria Tomaszów Mazowiecki u siebie (która to druzyna juz awansowała do ligi okregowej) i z druzyną z Aleksandrowa, na wyjezdzie. Żeby utrzymać się w klasie A potrzebne są przynajmniej 3 punkty. Trzymamy kciuki i wierzymy w wolę pozostania w tej klasie rozgrywek.

Z.S

Chatytatywny turniej towarzyski

"Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest i nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi."
W dniu 1 czerwca 2017 r. (czwartek) w nowej hali Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Opocznie o godz. 9:00 rozegrany zostanie charytatywny turniej towarzyski piłki siatkowej mężczyzn. Turniej ten połączony jest z akcją organizowaną przez Fundację Dar dla Potrzebujących "Pomocna Dłoń", a zebrane pieniądze będą przeznaczone na pomoc choremu na raka chłopcu z gminy Opoczno. Zdiagnozowano u niego nieklasyczną postać choroby Hodgkina – CHŁONIAK – RAK WĘZŁÓW CHŁONNYCH.
Organizatorami turnieju są: MKS Volley Żelazny Opoczno, Fundacja Dar dla Potrzebujących oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Opocznie.
Na parkiecie zobaczymy siatkarzy Volley Żelazny Opoczno, a także drużyny z opoczyńskich szkół ponadgimnazjalnych.
Wszystkich serdecznie zapraszamy do udziału w tej szlachetnej akcji. Warto pomagać!

Rafał Skoczylas

Kleszcze już atakują

W związku zapowiadającą sie w tym roku inwazją kleszczy a nawet pierwszymi jej sygnałami w naszej gminie, publikujemy artykuł w formie instruktażu. Artykuł szczególnie polecam opiekunom i wychowawcom dzieci i młodziezy.

Kleszcze są szczególnie aktywne rano w godzinach od około 8 do 12 oraz po południu od około 16 aż do zmierzchu. Wówczas wspinają się na źdźbła trawy i siadają na spodzie liści, skąd łatwiej jest im przenieść się na ciało żywiciela. Najlepiej im na krzewach i roślinach o wysokości do 1,5 metra. Z tego miejsca nie wypatrują, lecz wywąchują potencjalną ofiarę. Ułatwia im to tzw. narząd Hallera znajdujący się na stopach pierwszej pary odnóży – dlatego pajęczak w poszukiwaniu celu ataku wymachuje nimi i gdy tylko poczuje dwutlenek węgla wydychany przez żywiciela (rozpoznawalny już z odległości 20 m!) oraz poczuje dotyk – wpełza na niego. Wbrew temu, co się mówi, kleszcze wcale nie przeskakują z drzewa ani nie spadają z niego – one wchodzą na ciało znajdującego się tuż przy nich żywiciela.
„Przesiadka” na ciało człowieka nie jest równoznaczna z ukąszeniem. Kleszcz nie wbija się w skórę ofiary od razu. Szuka miękkiej, wilgotnej i dobrze ukrwionej skóry. Dlatego najchętniej wybiera pachy, pachwiny, okolice pod kolanami i za uszami. Nie czujemy jego wędrówki, tak jak i nie zauważamy momentu, w którym wbija się w ciało. A to dlatego, że wkłuwając się, kleszcz wstrzykuje substancje znieczulające, jak również takie, które tamują krwawienie oraz jeszcze inne, które z kolei umocowują go w ciele człowieka, tak żeby nie było łatwo go z niego strącić czy wyciągnąć. Wbił się w skórę? Zaczyna od razu ssać krew. Dorosła samiczka może


Ulica ,, Zygmunta Broel Platera" czy ulica ,,Spokojna"

We wrześniu ubiegłego roku weszła w życie ,,ustawa dekomunizacyjna" co oznacza ze samorząd gminy Białaczów musi usunąć lub zamienić wszystkie symbole, nazwy w tym nazwy ulic które nawiązują do czasów słusznie minionych. Oznacza na przykład to że z mapy Białaczowa zniknie ulica Karola Świerczewskiego. Jej mieszkańcy w przyszłym roku będą mieszkańcami innego patrona lub wydarzenia. Nie oznacza to jednak wydatków bezpośrednich dla mieszkańców. Ustawa nakłada obowiązek zmiany nazw, pieczęci służbowych, zapisów w korektach map, na samorządy. Stąd w planach budżetowych muszą być zabezpieczone środki finansowe na ten cel. Wcześniej wspomniałem że mieszkańcy nie poniosą wydatków bezpośrednich ale nie jest to teza do końca prawdziwa. Bo na przykład dowody osobiste mieszkańców np ulicy K Świerczewskiego będą ważne ze starą nazwą aż do zakończenia terminu ważności. Jak można domniemywać, nadejdą czasy barejowskie (przypomnę-Stanisław Bareja;reżyser, scenarzysta, aktor),kiedy to korespondencja trafiała tam gdzie nie powinna trafić. Co zaś z innymi dokumentami tychże mieszkańców, bo np prawo jazdy

FORMULARZE I ZAŁĄCZNIKI

Formularz zgłoszeniowy

ZałącznikiKOMUNIKAT
Z uwagi na niewielką liczbę zgloszeń (5 osób) odwołujemy Rajd rowerowy, który mial się odbyć w dniu jutrzejszym. Ale nie poddajemy się. Kolejny termin rajdu w czerwcu. Prosimy o sugestie trasy rajdu i terminu.
Z.S.
Kolejna ,,ćwiartka" za nami
Informacje EKG

Dziś, w tym szczególnym dniu, DNIU MATKI, chcemy się pochwalić że nasz portal odwiedziło czy też czytało ponad 5 milionów 250 tys użytkowników. Od ostatniej samopochwały tj od lutego tego roku kiedy cieszyliśmy się pięcioma milionami,można podać że średnia przypadająca na jeden dzień to 2.777 odwiedzin. Jak na lokalne uwarunkowania to jest to spora liczba. Tak, wiemy , niektórzy z WAS zaglądają do nas kilkakrotnie w ciągu doby .Czytają nas nie tylko mieszkańcy naszej gminy ale także rodacy rozsiani w kraju i zagranicą (w tym miejscu nasza redakcja także pozdrawia najnowszego użytkownika z Kielc-Marcina).Czytają nas samorządowcy z powiatu i województwa. Wiemy o tym gdyż docierają do nas głosy uznania dla tego co robimy dla gminy i społeczeństwa. Cieszy nas to i obiecujemy że obiektywizm będzie dla nas priorytetem w dalszych pracach dziennikarsko-reportażowych. Dziękując Wam że jesteście z nami ponawiamy prośbę o wspólne redagowanie ,,EKG-Białaczów". Gwarantujemy również anonimowość (jeśli ktoś sobie tego życzy) podczas i po publikacji nadesłanego tekstu.
REDAKCJA


WSZYSTKIM MATKOM,MAMOM, MAMUSIOM,MAMCIOM, Redakcja EKG-Białaczów w tym szczególnie znaczącym dniu, składa najcieplejsze życzenia. Życzymy tego czego wszystkie z WAS i KAŻDA z osobna życzy sobie nie tylko od święta.Redakcja ,,EKG-Białaczów"
Mały cud natury
Jest w Białaczowie pewna aleja przy której drzewa różnego gatunku zechciały się uformować w kształcie nietypowym. Możemy ten kształt nazwać kielichem lub tulipanem, Drzew tych rośnie tam kilka, tworząc w jakimś sensie ,,cud natury". W związku z tym mam dla Państwa pytanie konkursowe (bez nagród). W jakim miejscu znajduje się ta aleja? I jeszcze jedna prośba do Was. Przydałoby się nazwać tą aleję. Czekam na propozycje.


Zdjęcia: Zbigniew Szpoton
Z ostatniej chwili
Newsy

Zespół pałacowo-parkowy w Białaczowie przestaje być własnością powiatu opoczyńskiego. Decyzję w tej sprawie podjął wojewoda łódzki.
Wojewoda łódzki stwierdził, że pałac i park w Białaczowie nie podlegały przepisom dekretu o reformie rolnej, zostały więc zarekwirowane niezgodnie z prawem. Tak więc zespół pałacowo-parkowy przestaje być własnością powiatu opoczyńskiego. Prawa do niego nabywają spadkobiercy byłych właścicieli.

Prośba Redakcji EKG-Białaczów
Informacje EKGRedakcja ,,EKG-Białaczów" rozpoczyna cykl bezpłatnych artykułów promujący przedsiębiorców, usługodawców, ludzi kultury i sztuki, zamieszkałych w naszej gminie. Stąd do czytelników nasza prośba by nominować w/w do portretu pozytywnych białaczowian. Jeśli na waszym terenie mieszka ktoś kto zasługuje na to wyróżnienie, napisz do nas albo zamieść informację w komentarzach.

REDAKCJA
Wieczornica w Sobieniu

W Łubach Sobieńskich śmierć poniosło 16 partyzantów:
Por. „Góral” Wilhelm Franciszek Czulak lat 31(z Bystrej k. Bielska)
Plutonowy „Mrówka” Piotr Szymański lat 29 (z Piotrkowa Tryb.)
Kpr. pchor. „Kruczek” Mieczysław Cieślik lat 24 (z Żarnowa)
Kpr. „Tomala” Tadeusz Józef Tyczyński l. 31 (z Paradyża)
Kpr. „Mazur” Marian Jan Ambroszczyk lat 27(z Alfonsowa)
Kpr. „Sady”- Antoni Jędrzejczyk lat 27 (z Gościmowic)
St. Strz. „Lis” Mieczysław Śpiewak; lat 23 (z Paradyża)
St. Strz. „Zawisza”; Tadeusz Szczegielniak lat 21(z Paradyża)
St. Strz. „Żbik”- Mieczysław Stańczyk lat 24 (z Paradyża)
St. Strz. „Zenit” – Aleksander Stanisław Gałka lat 31 (z Tomaszowa Maz.)
St. Strz. „Dziki” Władysław Nowak, lat 17 (z Łodzi)
St. Strz. „Marek”; nazwisko nieznane, lat 17
St. Strz. „Mróz”; – Mytkowicz
St. Strz. „Jesion”; Tadeusz Odrowąż-Pieniążek, lat 19
Strz. „Sokół” Władysław Morawski, lat 25
„Poznańczyk”- dane nieustalone.
W/w poległym partyzantów z oddziału ,,Błysk" w dniu 9 maja 1944 roku, cześć i pamięć w 73 rocznicę tamtych wydarzeń oddali mieszkańcy i władze gminy Białaczów,Paradyż i Żarnów. Wieczornica, zorganizowana przez ,,Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich w Sobieniu" z jej szefową, miejscową radną dr Elżbietą Lasotą, miała charakter skromny i polowy, adekwatny do życia tych 16 poległych w tamtym czasie młodych chłopców z oddziału partyzanckiego.

Po polowej mszy przy obelisku upamiętniającym wydarzenia z maja 1944 roku, władze przybyłych na tą uroczystość gmin oraz delegacje Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich, dowództwo Jednostki Strzeleckiej nr 2036 z Paradyża a także przedstawiciel posła na Sejm RP z powiatu opoczyńskiego Roberta Telusa, złożyli wiązanki i kwiaty.

Następnie odbyła się część artystyczna przygotowana przez młodzież i członkini SKW z Sobienia.Na zakończenie zabrali głos wójtowie z gmin Żarnów i Białaczów, odnosząc się do historycznych, jakże dramatycznych wydarzeń jakie miały miejsce rankiem 9 maja 1944 roku. Obecny na tej uroczystości, dr historii Tadeusz Wojewoda, od niedawna mieszkaniec Białaczowa ,w rozmowie ze mną, nawiązał do wypowiedzi wójta Białaczowa, Pana Reszelewskiego i powiedział:

Strona 2 z 74 < 1 2 3 4 5 > >>
Zegar & Kalendarz
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes