Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIA · TV Białaczów · Białaczów - FilmLipiec 03 2015 09:53:17
Obecny adres IP
54.166.196.211
Nawigacja
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
OFERTY POWIATOWEGO URZĘDU PRACY
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 188
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: afupedyke
Energia wiatru
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Ossa
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Boks reklamowy
Zespół muzyczny ExDuo
Nowa Przychodnia Rodzinna w Białaczowie
Z początkiem maja uroczyście otwarto prywatną Przychodnię Rodzinną, która mieści się w Białaczowie na Pl. Wolności 29A. Jej założyciele i właściciele postawili na nowoczesność i szerokie spectrum usług medycznych. W Przychodni przyjmować będzie dwóch specjalistów chorób wewnętrznych, dwóch pediatrów i jeden lekarz rodzinny. Placówka, jak informują właściciele a jednocześnie lekarze, ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie usług w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej (pielęgniarka,lekarz,położna,transport osób chorych, badania RTG i USG) Na miejscu w Przychodni Rodzinnej będzie można wykonać badanie EKG, a wyspecjalizowana tzw średnia kadra medyczna pobierze do badań laboratoryjnych krew.

Jak poinformowali mnie właściciele, Przychodnia Rodzinna zabiega o rozszerzenie palety usług o stomatologię dla dzieci i dorosłych, rehabilitację, a także o poradnictwo ginekologiczno-położnicze.

Wszystkich zainteresowanych szczegółowym zakresem usług i poradnictwa zapraszamy do odwiedzenia placówki.
Przypomnieć należy że w przypadku kiedy Przychodnia ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, zakontraktowane usługi medyczne wykonuje się BEZPŁATNIE. Trzeba się tylko zarejestrować.
Powstanie alternatywnej placówki świadczącej podstawowe usługi medyczne poprawi,taką mamy wszyscy nadzieję, jakość i dostępność usług.

Na prośbę czytelników podajemy numer telefonu do Przychodni 758 10 10
Z.S
Międzynarodowy Konkurs Poezji w Wąglanach
W dniach 23-24 maj 2015 r. w Wąglanach odbyło się podsumowanie,, 34 Wąglańskiego Maja Poezji" czyli kolejnej edycji konkursu rokrocznie organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Wąglan. W tym roku jury po analizie 850 wierszy 247 poetów z 18 krajów przyznało w dwóch kategoriach 16 nagród i wyróżnień o łącznej wartości ponad 9000 złotych. Nagrody pieniężne, książkowe i rzeczowe wręczali m.in.: Wójt Gminy Białaczów Jacek Reszelewski, Przewodniczący Rady Gminy Białaczów Zdzisław Prusek, Przewodnicząca Komisji Kultury, Oświaty i Zdrowia Marzanna Paduszyńska oraz Prezes Towarzystwa Przyjaciół Wąglan Krystyna Jóźwik. W tym roku podsumowanie 34 Wąglańskiego Maja Poezji było szczególnie przyjemne dla organizatorów wydarzenia, gdyż Odznaką Honorową ,,ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ" nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Panią Małgorzatę Omilanowską wyróżniony został Pan Waldemar Jóźwik - Wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Wąglan.Pan Waldemar to postać niezwykle twórcza: Od 17 -go roku życia rzeźbi w drewnie. To krzewiciel piękna języka polskiego zarówno w Polsce jak i wśród Polonii mieszkającej poza granicami kraju. W organizowanych poetyckich konkursach w Wąglanach biorą udział Polacy z Kraku i zza granicy: Francji, Litwy, Niemiec, USA, Węgier, Argentyny, Australii, Austrii, Białorusi, Czech, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Kanady, Słowacji, Szwecji, Gwatemali, Brazylii, Mołdawii, Rosji, Uzbekistan, Republiki Południowej Afryki i Włoch. We wszystkich dotychczasowych edycjach Międzynarodowego Konkursu Poezji uczestniczyło 6017 poetów (z Polski 5514 i 503 z Polonii).Uhonorowany Odznaką za zasługi dla województwa piotrkowskiego, w dniu 21.04.1983 - w Piotrkowie Tryb. na I Wojewódzkiej Konferencji Sprawozdawczo-Programowej ZMW - otrzymał ,,Srebrną Honorową Odznakę ZMW". 25.05.1983 - w Piotrkowie Tryb. z okazji Dnia Działacza Kultury (jako jedyny działacz ZMW) - za nadzwyczajną pracę na rzecz kultury - otrzymał nagrodę pieniężną; 15.12.1978 - w Tomaszowie Maz. w Muzeum Regionalnym - otrzymał nagrodę za twórczość ludową - rzeźby w drewnie. W Wojewódzkim Konkursie ,,Na rzeźbę i garncarstwo ludowe woj. piotrkowskiego" - zdobył III nagrodę.
Odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej", nadaje się osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury ? opis ten jak ulał pasuje do osoby Pana Waldemara Jóźwika.

Zródło: www.bialaczow.pl

Ps. Gratuluję kolejnego sukcesu i wyróżnienia i czekam kiedy będzie można Państwu Krystynie i Waldemarowi Józwikom nadać medal ,,Zasłużony dla gminy Białaczów"
Zbigniew Szpoton
Obchody Powiatowego Dnia Pamięci o Armii Krajowej
17 maja 2015 roku przy pomniku poświęconym pamięci o Armii Krajowej w Leśnictwie Kowalów w 71 rocznicę tragedii Oddziału Partyzanckiego Armii Krajowej ?Błysk? w Łubach Sobieńskich (9 maj 1944 r.) odbyły się obchody Powiatowego Dnia Pamięci o Armii Krajowej. Uroczystości te zbiegły się z obchodami 25. rocznicy powołania Opoczyńskiego Koła Światowego Związku żołnierzy AK.
W niedzielnym wydarzeniu pod pomnikiem w Kowalowie, zorganizowanym przez Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Opocznie, Starostwo Powiatowe w Opocznie i Urząd Gminy Białaczów, wzięło udział kilkaset osób. Przybyli m.in.: weterani, kombatanci, poczty sztandarowe, władze administracyjne i samorządowe, żołnierze Wojska Polskiego i kompania honorowa 25 batalionu dowodzenia 25 bryg. Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, kompania strzelców jednostki Strzeleckiej 2036 w Paradyżu, kompanie Ochotniczych Straży Pożarnych, harcerze, młodzież i mieszkańcy okolicznych wiosek.
Obchody rozpoczęły się mszą świętą koncelebrowaną przez kapelana kombatantów, proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Opocznie ks. Kanonika Mieczysława Głogowskiego i proboszcza parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Białaczowie ks. Henryka Wójcika. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Miejska z Opoczna pod kierownictwem Henryka Niemirskiego. Następnie zaprezentowany został krótki okolicznościowy program artystyczny przygotowany przez uczniów Gimnazjum w Białaczowie. Nie mogło zabraknąć apelu pamięci i salwy honorowej oraz ceremonii złożenia wieńcy i zniczy pod pomnikiem. Na zakończenie uroczystości wszyscy obecni zaproszeni zostali na żołnierską grochówkę.
Wspomnienia ze szkolnych lat

W związku ze zbliżającym się jubileuszem Szkoły Podstawowej w Białaczowie (60 lecie) proponujemy absolwentom tejże szkoły, wspólną zabawę. Polegać ona będzie na dokończeniu zdania ,,MOJA EDUKACJA W SZKOLE PODSTAWOWEJ KOJARZY MI SIĘ Z ........." Zachęcamy Państwa do wspomnień i tych radosnych i tych poważnych, wspominania sytuacji, osób i miejsc. Wszystkie wspomnienia prosimy umieszczać w komentarzach lub przysyłać na adres redakcji. Na jublileusz, wspomnienia te zostaną umieszczone w księdze pamiątkowej, którą ufunduje Redakcja.Zbigniew Szpoton
Ziemia drożeje szybciej niż zyski rolników

W opracowaniu Pana Bartosza Turka z Lion's Bank wynika że ostatnie lata przyniosły znaczny wzrost cen gruntów rolnych. W niektórych regionach kraju ceny w ciągu ostatnich 10 lat wzrosły ponad 400 procent. W regionie łodzkim cena ta wzrosła o 444 procent i dziś wynosi 30.558 zł za jeden hektar. Jest to spowodowane wysokim popytem a także atrakcyjną, w porównaniu z rynkiem zachodnim ceną za jeden hektar. A o to fragment opracowania.
,,Oczywiście pamiętać trzeba, że wiele osób inwestujących na rynku gruntów kupuje ziemię rolną w celu jej tzw. odrolnienia, czyli wykorzystania na inne cele niż rolnicze (np. pod budownictwo mieszkaniowe, magazynowe lub inną działalność). W takim przypadku fakt, że ziemia rolna drożeje może ograniczać ryzyko samej inwestycji, o ile nie uda się przekształcenie, ale nie jest głównym czynnikiem dającym szansę na zysk.

Ziemia, którą można zabudować jest bowiem najczęściej kilku czy kilkunastokrotnie droższa niż ta stricte rolna. Problem w tym, że odrolnienie jest procedurą długotrwałą i niepozbawioną ryzyka związanego z koniecznością przejścia niełatwej procedury administracyjnej zmiany przeznaczenia gruntu, a potem wyłączenia z produkcji rolnej (co może sporo kosztować). Zmiana przeznaczenia gruntu z rolnego na budowlany może jednak doprowadzić do znacznego wzrostu wartości nieruchomości.

W ostatnim czasie motorem napędowym dla obserwowanej na rynku gruntów hossy jest zbliżające się otwarcie rynku dla nabywców z Unii, gdzie ziemia jest przeciętnie 2-3 razy droższa niż nad Wisłą (choć nie brakuje krajów o cenach niższych - np. Francja czy Szwecja). Od maja 2016 roku obywatele UE będą mogli kupować ziemię nad Wisłą bez specjalnego - wymaganego dziś - zezwolenia.

Zbliżanie się tej daty powoduje z jednej strony ograniczenie podaży, bo rolnicy nie chcą sprzedawać ziemi po dzisiejszych cenach, skoro za niewiele ponad rok ma być drożej. Z drugiej strony wiara, że maj 2016 roku będzie datą przełomową, powoduje jeszcze większy wzrost popytu na ziemię, który przy ograniczonej podaży nie może być zaspokojony - efekt to wyższe ceny. W odpowiedzi na ten mechanizm Ministerstwo Rolnictwa pracuje nad uregulowaniem obrotu ziemią, aby zapobiec spekulacjom. Nie ma pewności, czy uda się uregulować tę materię w obecnej kadencji parlamentu."


Zródło: interia.pl
Konkurs z okazji Dnia Matki

26 maja obchodzimy Dzień Matki. Z tej okazji przygotowany będzie konkurs na wiersz dla mamy. Do udziału zaprasza się uczniów szkół podstawowych (z klas IV-VI) z terenu gminy Białaczów. Do wygrania bukiet kwiatów, który w tym wyjątkowym dniu zostanie przekazany mamie zwycięzcy!
Wiersz z okazji Dnia Matki, należy napisać samodzielnie. Rękopis (napisany pismem czytelnym/drukowanym) lub wydruk komputerowy należy podpisać godłem. Do każdej pracy należy dołączyć zaklejoną kopertę, opatrzoną tym samym godłem, zawierającą imię, nazwisko, wiek i miejsce zamieszkania autora.
Prace należy dostarczyć do Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Petrykozach do dnia 20.05.2015 r. Oceny prac autora dokona jury powołane przez organizatora. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 26.05.2015 r. Zachęcamy do aktywności twórczej!


60 lecie Szkoły w Białaczowie

W związku z przypadającym we wrześniu tego roku 60 leciem Szkoły w Białaczowie przypominamy fragment wspomnień jednego z pierwszych Dyrektorów Szkoły, długoletnim ,zasłużonym dla tej placówki oświatowej pedagogiem, Panem Czesławem Biernackim.
,, Mijają lata, czas biegnie nieubłaganie, ale dla niektórych jakby się zatrzymał, jakby pewne wspomnienia przechowywane w naszej pamięci stały się skarbem dla współczesnego, zabieganego świata. Rozmowa dwóch panów, Zbigniewa Szpotona z Czesławem Biernackim, stała się pretekstem powrotu do malowniczej krainy młodzieńczych wspomnień. Pan Czesław Biernacki to postać niezwykle barwna i zasłużona dla Białaczowa, wieloletni pedagog, później także dyrektor lokalnej Szkoły Podstawowej. Zbigniew Szpoton, przeprowadzając wywiad z panem dyrektorem, miał na celu przybliżenie nie tylko jego sylwetki, ale także życia i zwyczajów panujących w małej, szanującej się społeczności. Pierwsza myśl pana Biernackiego związana jest z latami 50-tymi, kiedy to do życia powołano orkiestrę dętą. Zespół działał bardzo prężnie umilając czas podczas wielu przyjęć i zabaw plenerowych. Część instrumentów, na których przygrywali, pochodziła od członków orkiestry, część zaś zakupiona została przez ówczesne władze. Początek życia kulturalno - towarzyskiego Białaczowa związana jest z zespołem i jego działalnością. Orkiestra i jej słuchacze zbierali się w parku, przy tamtejszych stawach wodnych. Cotygodniowe spotkania, które odbywały się w niedzielne popołudnia, nazywano biesiadami niedzielnymi. Stały się one obowiązkową atrakcją, przy której Białaczowianie miło spędzali czas. Przy akompaniamencie orkiestry utrwalała się pamięć o piosenkach przedwojennych i powojennych. Z czasem nazwę biesiady niedzielne zamieniono na zabawy pod dębem, nieopodal którego rozprzestrzeniała się malownicza sceneria, a zabytkowe drzewo najprawdopodobniej jeszcze do dziś tam rośnie.
Melancholijne wspomnienia zabaw mieszają się z zapytaniem - jak wiele wysiłku i trudu w rozwój życia kulturalnego włożono w promowanie i podtrzymywanie pewnych tradycji. Pan Czesław Biernacki z pewnym rozrzewnieniem wspomina jak piękny był to okres, jak bardzo inny od czasów, w których przyszło żyć współczesnemu człowiekowi. W minionych latach nie mogło być mowy o prymitywnych warunkach, każdy żył tak jak potrafił najgodniej. Dla Białaczowian każde spotkanie, każda inicjatywa kulturalna, były powodem do świętowania. Życie towarzyskie tętniło w jedynej, dostępnej wówczas dla społeczności, placówce oświatowej. Dzięki uprzejmości ówczesnych kierowników - Wojciecha Maciejczyka i Józefa Grzegorczyka, Szkoła Podstawowa stała się przysłowiowym centrum aktywizacji. Po upadku orkiestry dętej i przejęciu pałacu pod Dom Spokojnej Starości życie kulturalne przeniosło się na rynek Białaczowa.
W 1953 roku rozpoczęto budowę nowej szkoły, a już 19 września 1955 roku przekazano do użytku jej nowy budynek, którego kierownikiem, przez ponad 20 lat, był Wacław Adamowski.
Wcześniejsza wzmianka dotycząca centrum Białaczowa odnosi się nie tylko do budynku tamtejszej szkoły, ale także kina, klubokawiarni i przedszkola, które w latach 60-tych przeżywały lata swojego dynamicznego rozkwitu i popularności.

Bezrobocie w gminie na koniec kwietnia 2015r
JournalJak podaje Powiatowy Urząd Pracy w Opocznie, liczba bezrobotnych w gminie Białaczów wynosi na koniec kwietnia 2015r 438 osób i spadła w tym kwartale o 30 osób.
W tej ilości bezrobotnych zarejestrowanych w PUP w Opocznie 224 (spadek o 16) stanowią kobiety.

Osoby do 30 roku życia to liczba -123 (spadek o 10)

Osoby powyżej 50 roku życia-131 (spadek o 4)

Długotrwale bezrobotni -244 (spadek o 14)

Nadal jednak po gminie Drzewica, gdzie liczba bezrobotnych wynosi 691 osób, zajmujemy niechlubne drugie miejsce spośród wszystkich gmin powiatu opoczyńskiego, gdzie bezrobotnych jest najwięcej
Woda zdatna do spożycia
Newsy KOMUNIKAT
skierowany do konsumentów wody z wodociągu Żelazowice

(miejscowości: Żelazowice, Radwan).

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opocznie, na podstawie otrzymanych sprawozdań z badań laboratoryjnych próbek wody do spożycia pochodzących z wodociągu publicznego Żelazowice (punkt poboru: studnia nr 1, nr 2, hydrofornia, sieć) informuje, że woda z w/w wodociągu odpowiada wymaganiom rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2007 r. Nr 61, poz. 417 z późn. zm.).

Woda z wodociągu publicznego - Żelazowice nadaje się do spożycia.

Zródło: www.psse opoczno.pl
Rajd rowerowy
Journal3 maja 2015 roku odbył się XVI rajd rowerowy Towarzystw Sportowych o nagrodę Burmistrza Opoczna współorganizowany przez Urząd Miejski w Opocznie,Urząd Gminy Białaczów oraz stowarzyszenie sportowo-turystyczne gminy Opoczno. Trasa rajdu o długości 34 kilometrów wiodła przez Opoczno - Ogonowice - Wąglany - Białaczów - Ossę - Sobień - Białaczów - Parczów - Parczówek - Sitowę - Opoczno. Start i meta zostały wyznaczone przy Miejskim Domu Kultury w Opocznie. Jak dużym zainteresowaniem cieszy się rodzinny sport rowerowy w nowym regionie świadczy liczba uczestników rajdu, która wynosiła 153 osoby, z czego 19 to mieszkańcy gminy Białaczów. Na półmetku rajdu w Białaczowie na miejscu odpoczynku przy ,, Piekielnym Szlaku" na wszystkich uczestników rajdu czekało ognisko i poczęstunek sponsorowany przez Urząd Gminy Białaczów przygotowany przez Ochotniczą Straż Pożarną i Koło Gospodyń Wiejskich z Białaczowa. Nad bezpieczeństwem podczas imprezy czuwali policjanci Komendy Powiatowej Policji w Opocznie, karedka pogotowia oraz samochód organizatora. Impreza przebiegała w bezpiecznej, miłej i przyjemnej atmosferze.
Białaczów pięknieje
Jak już wiadomo od dawna, iż Gmina Białaczów wzięła udział w konkursie ,, Ogólnopolskie upiększenie z Garnierem"i wygrała 20.000 zł na rewitalizację terenu zielonego położonego przy świetlicy w Białaczowie.
Do konkursu zgłoszonych zostało 140 lokalizacji z całej Polski.
Głosowanie trwało od 26 marca do 22 kwietnia. Białaczów dzięki zaangażowaniu internautów, zdobył 11.580 głosów, co dało ósme miejsce.
Rewitalizacja polegająca m.in.: na nasadzeníu roślin, montażu ławek, koszy na śmieci, oświetlenia i tablic ogłoszeniowych, zostanie wykonana do połowy lipca.

Sylwia Chałubińska
Strona 2 z 54 < 1 2 3 4 5 > >>
Zegar & Kalendarz
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes