Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · TV Białaczów · Białaczów - Film · OGŁOSZENIAPadziernik 20 2014 14:58:33
Obecny adres IP
184.73.72.163
Nawigacja
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
Archiwum newsów
OGŁOSZENIA
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 162
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: AlKhouri
Energia wiatru
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Boks reklamowy
Zespół muzyczny ExDuo
I po wakacjach

Tydzień temu w poniedziałek 1 września uczniowie rozpoczęli nowy rok szkolny. Przed nimi długi okres wytężonej pracy, tym bardziej, że na następne wakacje trzeba będzie poczekać aż do 26 czerwca. Warto poświecić ten okres na sumienne zdobywanie wiedzy, aby kolejne wakacje witać z satysfakcją ze swoich dokonań.
Początek roku szkolnego zawsze oznacza zmiany. Zarówno dla uczniów i , ich rodziców, jaki i dla nauczycieli. Przede wszystkim kończy się okres wakacyjnej laby, a rozpoczyna czas obowiązków - poranne wstawanie, dojazdy do szkoły, kilka godzin w szkolnej ławie, a potem jeszcze odrabianie zadanych lekcji i nauka w domu. Po dwóch miesiącach wakacyjnego leniuchowania uczniowie muszą na nowo do tego przywyknąć.
Początek września to zawsze bardzo ważny czas dla najmłodszych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z przedszkolem czy pierwszą klasą. Ale również starsi uczniowie muszą się liczyć ze zmianami inne zajęcia, nowi nauczyciele, bywa też, że nowa szkoła. Z biegiem czasu uczniowie sami muszą podejmować ważne decyzję, wybrać szkolę, profil w szkole ponadgimnazjalnej czy przedmiot, który będą zdawać na maturze
.
Rok szkolny zapowiada się wyjątkowo pracowicie tak więc redakcja EKG- Białaczów już teraz tradycyjnie wszystkim uczniom z okazji nowego roku szkolnego 2014/2015 życzy, jak najlepszych wyników w nauce.

Sylwia Chałubińska

,,Jesień wyborcza"
Newsy

I nieuchronnie kończy się lato a wraz z nim okres beztroskiego fragmentu życia każdego z nas, no bo przecież wakacje, mniej obowiązków domowych,dłuższy dzień. Jeszcze nie tak dawno uczestniczyliśmy w corocznych ,,Dniach Białaczowa. Wraz z pierwszym szkolnym dzwonkiem znów zajmujemy miejsce w życiowym kieracie. Zaczynamy wykonywać obowiązki przynależne do tej pory roku. Rodzice dzieci jak co roku we wrześniu przeżywają koszmary związane z BEZPŁATNĄ EDUKACJĄ (zaopatrzenie dziecka w podręczniki, przybory i opłaty wszelkich haraczy wymaganych przez szkoły to wydatek ok 500-1000 zł na jedno dziecko),rolnicy przystępują do prac związanych ze zbiorami plonów ,choć opłacalność tej działalności w związku z sytuacją zimnej wojny europejsko-rosyjskiej stoi pod znakiem sensowności. Generalnie nie ma powodów do euforii, ale życie toczy się do przodu i jak stwierdziła w jednym ze swoich wywiadów Pani Irena Santor,powinniśmy się w swym życiu kierować zasadą że ważne co przed nami, co jest za następnym zakrętem. Nie wiemy co może nas czekać za przysłowiowy zakrętem, no i dobrze, ale wiemy że przed nami jesień wyborów samorządowych. Będziemy wybierać radnych do Rady Gminy i władzę wykonawczą (wójta).Celowo użyłem sformułowania ,,władza wykonawcza, gdyż większość z nas nie zna kompetencji wójta czy burmistrza. Często uosobiamy tę funkcję z rolą ,,wszechmogącego". Na ulicach, w sklepach, parkach, przystankach rozpocznie się ożywiona dyskusja Polaków na temat kandydatów na radnych czy wójta. Mało się będzie dyskutować o programach, realnych i tych populistycznych, a więcej o personach. Świadomość polityczna Polaków ( jest to moje zdanie) jest wprost proporcjonalna do stopnia agresji polityków i mediów. Im więcej epatuje się krytyki tym bardziej wyborcy przekonują się do kandydatów. Czasami też bywa przekornie. Jak wcześniej wskazałem nie ma tu miejsca dyskusji o programach, o tym co dany kandydat proponuje i jak te obietnice zamierza realizować. Taki już urok kampanii wyborczych. Nasza Redakcja zamierza włączyć się w tegoroczne wybory samorządowe i ułatwić Państwu podjęcie decyzji. Będziemy starali się przybliżać sylwetki kandydatów na radnych i na wójta gminy. Zwrócimy się do każdego z nich o sprecyzowanie swoich zamierzeń. Postaramy się też dokonać oceny pracy dotychczasowych radnych. Osobne miejsce poświęcimy kandydatom na stanowisko wójta ( na dzień dzisiejszy znamy już dwóch kandydatów). Wywiad z jednych z nim ukaże się już w najbliższym czasie.

Ps. Pisząc ten felieton natchnęła mnie pewna myśl, którą kieruję do przyszłych władz gminnych i aktualnych wychowawców (edukatorów) szkolnych. Tyle się mówi o braku świadomości politycznej i społecznej Polaków, to może zacznijmy wspólnie coś w tym kierunku robić .Proponuję wraz z wyborami samorządowymi przeprowadzić wybory wśród młodzieży gimnazjalnej w gminie, i utworzyć Młodzieżową Radę Gminy. Niech poprzez uczestnictwo młodych mieszkańców w ważnych dla gminy wydarzeniach, podnosi się edukacja wiedzy o społeczeństwie,wzrasta świadomośc polityczna i najważniejsze,przygotuję się następców do sprawowania władzy.Zbigniew Szpoton
Konkurs rozstrzygnięty
Nasza Redakcja rozstrzygnęła wewnętrzny konkurs na projekt medalu ,,Zasłużony dla gminy Białaczów". Prace-projekty nadesłano zgodnie z ogłoszonymi przez nas zasadami. Nadesłano prace opracowane odręcznie i projekty komputerowe. Naszym zdaniem najlepszym projektem jest praca ,,Irka612" (niestety autor posłużył się Nickiem).Oto awers i rewers medalu.


ZWRACAMY SIĘ Z PROŚBĄ DO AUTORA O PRZESŁANIE NA ADRES REDAKCJI PEŁNEGO IMIENIA I NAZWISKA ORAZ ADRESU NA KTÓRY ZOSTANIE PRZESŁANA NAGRODA

Do czytelników ,,EKG-Białaczów" zwracamy się z prośbą o Wasze opinie na temat nagrodzonej pracy.
Zgodnie z zapowiedziami i procedurami praca (projekt medalu) zostanie przedstawiony obecnej lub przyszłej Radzie Gminy Białaczów do zaopiniowania i wdrożenia jako projekt uchwały.
UWAGA! WSZELKIE KOPIOWANIE I EDYTOWANIE MEDALU JEST ZABRONIONE ZGODNIE Z USTAWĄ O PRAWIE AUTORSKIM


Ps: Znamy już nazwisko i imię laureata naszego konkursu. Jest nim Pan Ireneusz R, mieszkaniec Białaczowa. Na adres przesłany przez Pana, Redakcja ,,EKG" prześle nagrodę. GRATULUJEMY i DZIĘKUJEMY

Zakończono remont budynku zabytkowego ratusza w...


Zakończono remont budynku zabytkowego ratusza w Białaczowie. Przypominamy, iż Gmina Białaczów w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dla operacji, które odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działania "Odnowa i rozwój wsi" otrzymała na ten cel wsparcie finansowe w wysokości ok. 111 000 zł. Prace wykonała Firma Usługowo-Budowlana Jacek Ciapała z Białej koło Sulejowa. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 221 765,94 zł.
Celem inwestycji był wzrost funkcjonalności i atrakcyjności turystycznej zabytkowego ratusza. Prace polegały między innymi: wymianie drzwi wejściowych zewnętrznych, demontażu
istniejącej podłogi, wymianie parapetów pod oknami, wykonaniu warstw podłogowych, wymianie drzwi wewnętrznych, malowaniu pomieszczeń, czyszczeniu i lakierowaniu boazerii i schodów, wymianie wewnętrznej linii zasilającej, wymianie instalacji elektrycznej wewnętrznej (instalacji oświetlenia wewnętrznego, instalacji gniazd wtykowych, nowej instalacji teletechniczna) oraz wymianie instalacji centralnego ogrzewania i kotłowni.

Zródło: www.bialaczow.pl

26 sierpnia -Święto Matki Bożej Częstochowskiej


Dziś święto Matki Boskiej Częstochowskiej kościół katolicki obchodzi to święto Matki Bożej Częstochowskiej. W Polsce to jedno z najważniejszych świąt Maryjnych. Na ten dzień na Jasną Górę, do Czarnej Madonny, zmierzają pielgrzymi z całej Polski, najczęściej w pieszych pielgrzymkach.
Obraz ma długą i dramatyczną historię i jest nierozłącznie związany z dziejami naszej Ojczyzny. Według podania, powstał na desce ze stołu, przy którym posiłki jadała Święta Rodzina. Obraz namalowano prawdopodobnie między VII a XIII wiekiem. Nieznany jest jego autor, przypuszcza się, że to malarz włoski lub bizantyjski.

Do Polski przywiózł wizerunek Madonny książę Władysław Opolczyk. Jak twierdził książę Władysław chciał przewieźć obraz do Opola, ale gdy zatrzymał się w Częstochowie, konie nie chciały ruszyć z miejsca. Uznając to za znak Boży, książę zostawił obraz w klasztorze paulinów.
W 1430 r. sanktuarium zostało napadnięte przez grupę przestępców dowodzonych przez polską szlachtę. Wówczas, jak podaje Długosz - obraz został zniszczony i sprofanowany: "Sam nawet obraz Najchwalebniejszej Pani naszej odarli z złota i klejnotów, którymi go ludzie pobożni przyozdobili. Niezaspokojeni łupem, oblicze obrazu mieczem na wylot przebili, a deskę, do której wizerunek przylegał, połamali, tak iż zdawało się, że to nie Polacy, ale Czesi kacerze dopuścili się czynów tak srogich i bezbożnych. Po dopełnieniu takowego czynu, raczej skalani zbrodnią niż zbogaceni, z niewielką zdobyczą pouciekali" , jak pisze Jan Długosz obraz został wówczas poddany renowacji przez króla Władysława Jagiełłę i otrzymał srebrne blachy i korony.
Według innych podań, ślady na twarzy Madonny pochodzą z czasu, który obraz był na zamku Bełzie. Gdy zamek napadli Tatarzy, jeden z nich przestzelił obraz strzałą i do dziś widać dwie rysy na twarzy Matki Bożej.
Obraz od początku pobytu na Jasnej Górze otaczany był szczególną czcią, o czym świadczą choćby liczne wota przywożone dla Czarnej Madonny.
Wielką sławę i cześć w całej Polsce obraz zyskał po odparciu oblężenia Jasnej Góry przez Szwedów w 1655 r. Obrońcy modlili się wówczas do Czarnej Madonny, a w 1656 r. Jan Kazimierz ślubował we Lwowie Matce Bożej i ogłosił ją Królową Korony Polskiej. Po odparciu najazdu szwedzkiego to Matce Bożej Jasnogórskiej składał podziękowania za obronę Narodu Polskiego.
Po 1945 r. kult Matki Bożej stał się symbolem przywiązania Narodu Polskiego do wiary i Kościoła. W 1956 r., w 300-lecie słynnych ślubów Jana Kazimierza, Ks. Prymas Stefan Wyszyński ponownie zawierzył Matce Bożej Naród Polski.
Podczas obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski obraz, który peregrynował wówczas po kraju, został aresztowany przez władze komunistyczne. Nie przeszkodziło to wiernym, a podczas kolejnych nabożeństw zostawiano dla Pani Jasnogórskiej pusty tron, na którym umieszczano puste ramy. Przez 6 lat obraz był uwięziony na Jasnej Górze, mimo że cały czas trwała peregrynacja. Dopiero w 1972 r. w tajemnicy przewieziono Go do diecezji sandomierskiej. Komuniści nie odważyli się wówczas ponownie Go aresztować.
Na uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej z całej Polski zmierza dziś tysiące pielgrzymów, Jej zawierzając swoje troski i dziękując za otrzymane od Niej łaski.

Sylwia Chałubińska

Redakcja EKG-Białaczów zaprasza do współpracy
JournalJeśli posiadasz zdolności edytorskie, potrafisz znaleźć się w odpowiednim miejscu o odpowiedniej porze, umiesz udokumentować wydarzenie swoim aparatem fotograficznym choćby w telefonie komórkowym, ZAPRASZAMY do współpracy z ,,EKG-Białaczów". Nie bój się ortografii i stylistyki. Nasi koledzy z Redakcji będą Ci służyć pomocą. Jeśli sobie nie życzysz by Twoje artykuły i reportaże były podpisywane z imienia i nazwiska, możesz posługiwać się Nickiem, jednak dla potrzeb Redakcji musisz podać swoje dane. ZAPRASZAMY

Nasz adres mailowy : ekgbialaczow@poczta.fm
Redakcja EKG-Białaczów
Z listów czytelników
Gry

Pisze do nas czytelnik ,,Piotr93"-,,pisze Pan i przedstawia zdjęcia z otwarcia kolejnej świetlicy w gminie Białaczów, o remontach istniejących, a rzeczywistość ma się nijak do tej Pana propagandy (przepraszam za to określenie).W tych świetlicach nie ma miejsca dla młodzieży, a oferuje się nam młodym kulturę niskich lotów. Czy my mamy wszyscy wstępować w szeregi Ochotniczych Straży Pożarnych czy Kół Gospodyń Wiejskich żeby mieć dostęp do świetlic? A może nas interesują inne rzeczy? Dziś nasze pokolenie myśli inaczej i tak też chciałoby się samorealizować. Czy nie stać kogoś w Urzędzie Gminy by przeprowadzić mały marketing na zapotrzebowanie na kulturę wśród młodych? Przebywam często w Łodzi i wiem że w okresie jesienno-zimowym dużym zainteresowaniem cieszą się rozgrywki w darta. Dlaczego nie spróbować tego u nas. Są w tej dyscyplinie rozgrywki ligowe. To jeden z pomysłów, ale także inne takie jak muzyka (nauka gry na instrumentach), formy kabaretowe i teatralne,kawiarenki internetowe itd. A tak w Sobieniu, Zakrzowie, Petrykozach, Żelazowicach czy Miedznej i Białaczowie, w świetlicach organizuje się imprezy pod OSP i KGW no i tradycyjnie wesela. Nie o taką kulturę nam chodzi. Pozdrawiam Pana i czytelników ,,EKG-Białaczów. Piotr93"

Od redakcji:
Dziękuję Piotr93 za bardzo fajny i konstruktywny list. Przyznam że od dawna nasza redakcja oczekiwała na dialog na temat tego o czym piszemy. Twoje uwagi i pomysły na temat wykorzystywania świetlic w gminie są bardzo cenne. Mam nadzieje że nie jesteś jedynym tak myślącym. To prawda że w wielu przypadkach inicjatorem życia kulturalnego, albo jak ty to nazywasz kultury niskich lotów jest Koło Gospodyń albo OSP. Zgadzam się z Twoim pomysłem prowadzenia dialogu z młodzieżą i badania sondażowego na temat potrzeb. Z tego co mi wiadomo to w Urzędzie Gminy nie ma stanowiska instruktora ds. kultury. Ale zbliża się czas wyborów, samorządowych i czas zebrań kandydatów na wójta i radnych. Wykorzystajcie taką okazję. Rozmawiajcie o swoich potrzebach. I na koniec. Podoba mi się pomysł na organizowanie rozgrywek w darta a może nawet i stworzenie klubu ligowego. Brawo, fajny pomysł. A co to jest dart? To tradycyjna tarcza i lotki, tylko że rzuty są punktowane. Zdjęcie maszyny do darta obok.


Redakcja-EKG
Wycieczka do:Miejscowość położona 3 km od centrum Białaczowa w kierunku południowym. Wjeżdżając do tego sołectwa, już na początku miejscowości zauważymy obelisk ku czci pomordowanych i spalonych mieszkańców Sobienia podczas pacyfikacji w dniu 15 marca 1943 r. Na tablicy wyryto imiona i nazwiska.
Przejeżdżając przez miejscowość nie sposób nie trafić do zagrody rodziny, która jeszcze kilka lat wstecz prowadziła gospodarstwo agroturystyczne. Dziś pozostały tam piękne stawy rybne i zagroda pszczelarska. Może jeszcze kiedyś gospodarze tego gospodarstwa reaktywują agroturystykę, bo na tę formę wypoczynku jest coraz większe zapotrzebowanie.


ZAPRASZAMY DO SOBIENIA

Zdjęcia i tekst: Z SzpotonUniwersytet III wieku w Gminie Białaczów
JournalW sierpniu b.r. na terenie gminy Białaczów rozpoczynają się zajęcia Uniwersytetu III wieku. Będą one realizowane przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych ,,Źródełko" w Miedznej Drewnianej w ramach projektu ,,Piękny wiek". Projekt jest finansowany ze środków:

- Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014- 2020, z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej,
- Gminy Białaczów- funduszu na realizację zadań z obszaru kultury fizycznej i sportu,
- środków własnych Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych ,,Źródełko".
Projekt ten jest adresowany do osób z terenu gminy Białaczów, które ukończyły 60 roku życia. Celem projektu jest stworzenie osobom w tej grupie wiekowej przestrzeni do samorealizacji.
W ramach Uniwersytetu III wieku prowadzone będą zajęcia obejmujące:
- wieczorki taneczne z instruktorem,
- zajęcia z obsługi komputera,
- trening usprawniania pamięci,
- warsztaty kulinarne,
- warsztaty rękodzielnicze (wyroby z wiórów osikowych i makrama),
- spotkania z rehabilitantem i lekarzem pt. ?zdrowy kręgosłup?,
- gimnastyka usprawniająca kręgosłup,
- nordic walking,
- spotkania turystyczne ,,poznaj swój region" (wycieczki),
- wyjazdy do kina,
- działalność społeczna - warsztaty wolontarystyczne,
- spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin: prawnikiem, lekarzami itp.,
Zajęcia realizowane będą w okresie od VIII do XII 2014 r. na terenie gminy w 3 grupach:
- w świetlicy wiejskiej w Miedznej Drewnianej,
- w świetlicy w Białaczowie,
- w świetlicy wiejskiej w Sędowie.

Rekrutacja, w ramach której deklaracje udziału złożyło 61 osób, została zakończona.
Stowarzyszenie dziękuje wszystkim sołtysom, którzy przyczynili się do rozpowszechnienia założeń projektu w swoich miejscowościach.

Zródło: www.bialaczow.pl

Ps. Brawo za fajną inicjatywę, ale martwi fakt że tak małe zainteresowanie wykazali mieszkańcy samego Białaczowa.
Znamy losy pałacu w Białaczowie

Jak dowiedziała się nieoficjalnie nasza redakcja, rozstrzygają się losy klasycystycznego pałacu w Białaczowie. Decyzją sądu i wojewody łodzkiego grunty i sam pałac przechodzą w użytkowanie powiatu opoczyńskiego (szkoda że nie naszej gminy).Wkrótce a więc we wrześniu starosta opoczyński rozpocznie procedury przetargowe na użytkowanie naszego dobra kultury. Nieoficjalnie także uzyskaliśmy informacje że na dzień dzisiejszy zgłosiło się już dwóch oferentów którzy chcą użytkować pałac.Pierwszy z nich chciałby przekształcić pałac w jednostkę kultury, drugi zaś w placówkę opiekuńczą. Czekamy na oficjalne potwierdzenie naszych informacji a póki co prosimy o przesyłanie na adres redakcji propozycji jak waszym zdaniem powinno się zagospodarować tereny i sam pałac. A może macie w swoich miejscach zamieszkania inwestorów którzy mają oprócz pieniędzy inne propozycje?

Zbigniew Szpoton


Dziś tj 21 sierpnia Starostwo Powiatowe w Opocznie oficjalnie, mailem do naszej Redakcji, potwierdziło nasze informacje nt dalszych losów zespołu pałacowo-parkowego w Białaczowie. W korespondencji m.in. czytamy że była własność Ludwika, Jana Huberta Platera podlegała dekretowi PKWN z 1944r o przeprowadzeniu reformy rolnej na mocy której Skarb Panstwa przejął tę nieruchomość na własność. Wobec takiej decyzji Wojewody łodzkiego, pełnomocnik rodziny spadkobierców w lipcu tego roku, złożył odwołanie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Obecnie Powiat Opoczyński zamierza w drodze przetargu wydzierżawić tę nieruchomość na 25 lat.

Smutny widok


Właściwie ten obrazek powinienem pozostawić bez komentarza. Widok tak zarośniętego miejsca spoczynku historycznych postaci naszej gminy, właścicieli dóbr białaczowskich, woła o natychmiastową reakcję właściciela cmentarza.

Zbigniew Szpoton

Strona 2 z 44 < 1 2 3 4 5 > >>
Zegar & Kalendarz
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
Opocznianie
PLATEROWIE
MUZEUM
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes