Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIAListopad 30 2023 18:13:31
Obecny adres IP
34.229.63.28
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
NASZE INICJATYWY
NOSTALGIA BAND
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Użytkownicy Online: zbigniew

Zarejestrowanch Uzytkowników: 326
Nieaktywowany Użytkownik: 1
Najnowszy Użytkownik: Kaszmir
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ,,Nostalgia Band-Białaczów
Dla kogo ta droga i pobocza?
Najpewniej projektant przebudowy drogi w Wąglanach wywodzi się z samych Wąglan. Patrząc na realizację przebudowy odcinka drogi Białaczów-Wąglany, można odnieść wrażenie że projektantowi nie starczyło wyobrazni, a inspektorowi nadzoru woli, by stwierdzić że droga ta będzie służyć użytkownikom przez kilka lat (jak to w naszym kraju) a nie kilkanaście. Wprawdzie odcinek tej drogi przeznaczony jest dla pojazdów o całkowitej masie do 5 ton, ale z wyłączeniem autobusów. Już dziś auta osobowe wymijają się z należytą ostrożnością by nie urwać sobie lusterek, a co to będzie jak na drodze spotkają się z autobusem. Już strach sobie wyobrazić jak ominą się dwa autobusy. A co z przyszłością. Czy nie należy sobie zadać pytanie, co będzie jak na ten krótki odcinek (poważny skrót w drodze do i z Opoczna ) wjadą za zgodą zarządcy auta ciężarowe. Nie pomyślano o przyszłości tak jak w przypadku projektowania oczyszczalni ścieków. Kolejny negatywny aspekt tej przebudowy to szerokość poboczy i miejsc wjazdowych na posesje.

Jak można zauważyć na zamieszczonym zdjęciu. szerokość pobocza z jednej strony jest tak duża, że może tam swobodnie wjechać auto osobowe, z drugiej zaś, wykonuje się wjazdy na posesję, że auta osobowe właścicieli ( już to można zauważyć) swobodnie parkują prostopadle do osi jezdni. Stąd wzięła się nasza hipoteza, że projektant przebudowywanej drogi musi wywodzić się z Wąglan, albo jest ich mieszkańcem.

Powyższy artykuł podyktowany jest licznymi uwagami, jakie skierowano do naszej redakcji, z prośbą o publikację interwencji. Czy doczekamy się odpowiedzi od adresatów tych uwag?-wątpliwa sprawa

Zbigniew Szpoton.
Gdzie jest Herkules?
Informacje EKG

Wczoraj na portalu społecznościowym EKG Białaczów, zapytaliśmy o posąg jaki znajdował się w parku pałacowym w Białaczowie. Chodziło o rzezbę Herkulesa. Dziś już poznaliśmy miejsce tego zabytkowego dzieła.
Herkules is dead / link do filmiku na samym dole/
Skandal. W zaroślach pałacowego ogrodu w Białaczowie leży sobie historyczny posąg Herkulesa. Przez trzy wieki był ozdobą pięknego parku. Gdyby nie nasz czytelnik, pewnie Herkules podobnie jak inne ozdoby tego parku, przepadłby w zapomnienie, bo park zalewany jest wodą w wyniku osiedlenia sie tam bobrów. Już w zeszłym roku miałem problem z dotarciem do miejsca gdzie znajduje sie Glorieta, kolejny klejnot pozostawiony przez Platerów. Może ta informacja dotrze tam gdzie powinna . Dziękujemy Panie Jurku za szybką reakcję na nasze pytanie o losy Herkulesa.
https://www.facebook.com/100064650977966/posts/672419801589713/?app=fbl


Z.S
W dzisiejszym ,,Dzienniku Łódzkim"
Białaczów w starej fotografii
Tym razem zabytki w zachodniej części Białaczowa (jeden niestety już nie istnieje). Poniżej prezentujemy i opisujemy je, zgodnie z posiadaną przez nas wiedzą.
Zdjęcie po lewej, przedstawia dawne centrum edukacyjno-kulturalne. W tym budynku mieściły się: W lewym skrzydle- przedszkole, po środku- kino, zaś w prawym skrzydle świetlica. U góry znajdowały się mieszkania.

To zdjęcie przedstawia nie istniejący zabytkowy dworek, w którym prawdopodobnie mieszkał zarządca dóbr wcześniej Małachowskich, pózniej Platerów. Dworek usytuowany był na przeciwko świetlicy w Białaczowie, w miejscu gdzie dziś znajduje się składowisko materiałów sypkich UG. Dworek podobnie jak ośmioraki, został zburzony w latach 70 tych XX w.


Z.S
Poczet Burmistrzów ,Naczelników i Wójtów Białaczowa

154 lata temu, Białaczów utracił prawa miejskie . Poniżej przedstawiamy poczet Burmistrzów miasta, Wójtów i Naczelników Gminy.

1818r- Karasiński Andrzej- Burmistrz
1818r- Borkowski Stefan - Wójt
1820r- Płoszowski Franciszek-Burmistrz
1835r- Dydowicz Wojciech - Burmistrz miasta Białaczów
1835r- Knytel Maurycy- Wójt
1838r- Lubański Wojciech- Wójt
1842r- Karczewski Stanisław-Burmistrz
1855r- Święcicki Stanisław- Burmistrz
1860r-Wandurski Marcin-Burmistrz
1865r-Kwiatkowski Julian- Burmistrz
1865r-Skorupa Wawrzyniec-Wójt
1870r-Paduch Kazimierz- Wójt
1875r-Zalewski Jan-Wójt
1885r- Reniec Antoni-Wójt
1890r-Milczarek Franciszek-Wójt
1896r-Kędziora Józef-Wójt
1903r-Bartosik Antoni-Wójt
1905-Franaszczyk Lucjan-Wójt
Dalsze lata-BRAK DANYCH
aż:
1972r-Telus Tadeusz-Naczelnik Gminy
1976r-Gregorczyk Józef-Naczelnik Gminy
1980r-Dziedzic Józef-Naczelnik Gminy
1983r-Rzeznik Tadeusz-Naczelnik Gminy
1990r-Wtorek Stanisław-Wójt
1998r-Tochman Franciszek-Wójt
2006r-Józwik Jan-Wójt
2014r Reszelewski Jacek-Wójt
2018-Goworek Barbara


Białaczów prawa miejskie posiadał prawdopodobnie już od 1262 za czasów Jana Prandoty. Dokumenty potwierdzające te fakty uległy zniszczeniu. Dopiero w 1456 r, król Kazimierz Jagiellończyk na sejmie w Piotrkowie Trybunalskim nadał miastu Białaczów kolejny przywilej lokacyjny. W roku 1869 Białaczów utracił prawa miejskie.

Zbigniew Szpoton
Fundusz sołecki
Informacje EKGDo końca września 2023 roku, w każdym sołectwie powinny się odbyć spotkania mieszkańców w sprawie rozdysponowania przyszłorocznych funduszy sołeckich. Co to są fundusze sołeckie. W skrócie można powiedzieć że jest to wyodrębniony z budżetu gminy fundusz obywatelski, o którego sposobie wydatkowania decydują mieszkańcy. Aby być dysponentem tych środków, ,sołectwo, za pośrednictwem mieszkańców w ramach określenia własnych priorytetów, decyduje na co przeznaczyć środki finansowe .Tak więc to sami, podkreślamy, sami mieszkańcy, przeznaczają fundusz sołecki na inicjatywy i projekty inwestycyjne. Dlaczego podkreślamy słowo ,,sami"? Otóż dlatego że od wielu, wielu lat, ta sama grupa mieszkańców przy udziale pracowników Urzędu Gminy i wójta ,,sugerują" na co przeznaczyć dość spore środki. Padają sugestie by np wybudować chodnik czy zakupić oświetlenie uliczne. Owszem, jest to inicjatywa potrzebna, jednak trzeba pamiętać że to zadanie leży w gestii gminy. Jakie więc przedsięwzięcia mogą być realizowane z funduszu sołeckiego? Takie które wzbogacą infrastrukturę wiejską, poprawią warunki życia i funkcjonowania mieszkańców ( np zbudowanie lub wyremontowanie placu zabaw czy przystanku, zadbanie o estetykę wsi.) Przy obliczaniu wysokości środków finansowych na fundusz sołecki, decyduje algorytm odnoszący się do liczby mieszkańców w danym sołectwie. Proszę zauważyć że kwota funduszu sołeckiego dla Skroniny jest taka sama jak dla samego Białaczowa. W tym tym roku, to trzeba przyznać, środki na fundusz sołecki są dość spore. Zwracamy się niniejszym do mieszkańców o uczestnictwo w spotkaniach konsultacyjnych w sprawie przeznaczenia ,,swojego" funduszu sołeckiego. Nasz portal również jest otwarty na Wasze sugestie. My obiecujemy , że Wasze propozycje dostarczymy Waszym sołtysom. Poniżej przedstawiamy wysokości funduszy w poszczególnych sołectwach.


Ps. Piszący ten tekst, przez kilka lat uczestniczył w spotkaniach w sprawie rozdziału środków funduszu, jednak po którymś razie doszedł do wniosku ,że to nie ma nic wspólnego z demokracją, (liczyły się sugestie określone odgórnie). Podobną postawę zajął śp Andrzej Martyka, przypomnę , wieloletni radny naszej gminy.


1 Białaczów 69 725,80 zł
2 Kuraszków 24 892,11 zł
3 Miedzna Drewniana 51 248,46 zł
4 Ossa 18 895,69 zł
5 Parczów 39 046,45 zł
6 Parczówek 43 369,45 zł
7 Petrykozy 49 923,67 zł
8 Radwan 28 238,95 zł
9 Sędów 35 490,43 zł
10 Skronina 69 725,80 zł
11 Sobień 32 422,50 zł
12 Wąglany 39 325,35 zł
13 Zakrzów 26 286,63 zł
14 Żelazowice 37 373,03 zł
Łącznie 565 964,32 zł


Zbigniew Szpoton
Rynek-część 3

Uwaga, Uwaga!!!!!!!! Przyjechało zaopatrzenie z towarem z Niechcic. ( O jaki towar chodzi?) Te same lata 60-te i do dziś istniejący sklep, najpierw spożywczy, pózniej tekstylno obuwniczy , a dziś ponownie spożywczy.


Rynek-część 2
Czy pamiętacie punkt apteczny w Białaczowie w latach 70-tych? W tym punkcie ,,panią aptekarką" była Pani Łuczkowska Bogumiła. Pozdrawiamy Panią Bogusię.

Rynek -część 1
To pewnie lata 50-te. Tak wyglądał Rynek Białaczowa. Krajobraz jak po wojnie.

Ratusz część 2
Tym razem pytanie o budowle przy Ratuszu w części południowej ( po lewej stronie zdjęcia). Czy ktoś pamieta? A może jakieś anegdoty przy okazji?
A może też ktoś rozpozna te dwie postaci na zdjęciu?

Białaczowskie Stowarzyszenie ,,Wilczym Tropem" zaprasza
Strona 2 z 107 < 1 2 3 4 5 > >>
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes