Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIALipiec 20 2024 08:20:14
Obecny adres IP
3.92.91.54
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
NASZE INICJATYWY
NOSTALGIA BAND
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 327
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Uloni1
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Zespół muzyczny ,,Nostalgia Band-Białaczów
ODPOWIEDZ NA MONIT W SPRAWIE PAŁACU
Informacje EKGDostaliśmy odpowiedz z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie losów Pałacu w Białaczowie. Wprawdzie nie jest to odpowiedz zadawalająca, nie wnosząca niczego na przyszłość, ale ważne jest to, że Ministerstwo jak i Wojewódzki Konserwator Zabytków, otrzymali sygnał od mieszkańców i sympatyków Białaczowa, że los tego bardzo cennego zabytku, jakim jest klasycystyczny Pałac w Białaczowie, nie jest nam obojętny, a czas oczekiwania na rozstrzygnięcia własnościowe zbyt długi.
Dziękujemy tym wszystkim, którzy wysłali do Ministerstwa apel (maila).
Z listów do redakcji
Informacje EKG,,Dzień dobry. W dniu wczorajszym, moja rodzina postanowiła odwiedzić Białaczów i poznać uroki i zabytki tego miasteczka. Nasza wizyta zakończyła się dość szybko, ponieważ nie było żadnych oznaczeń turystycznych, nie wspomnę już o szczegółowych opisach o historii miejscowości czy danego zbytku. Tak naprawdę to z daleka zobaczyliśmy ogrodzony, zamknięty dwór czy też pałac i zatrzymaliśmy się na chwilę na rynku, by obejrzeć ratusz. Gdyby nie informacja w internecie o Białaczowie, to z naszego rekonesansu, nie wynieślibyśmy nic pozytywnego. Kolejny mankament, na który chciałbym zwrócić uwagę, to brak kafejki, gdzie można by było usiąść i napić się kawy (pominę temat szaletu miejskiego). Szybko więc wyjechaliśmy z Białaczowa, a szkoda bo miasteczko ma coś w sobie urokliwego. Myślę i mam nadzieję że nowe władze samorządowe dostrzegą te mankamenty i postawią na rozwój turystyki."
Marcin W wraz z rodziną.
,,ZJAWISKO PRZEMOCY FIZYCZNEJ,PSYCHICZNEJ,SEKSUALNEJ,EKONOMICZNEJ I CYBERPRZEMOC"
Do zajęcie się tym bardzo poważnym tematem, jeszcze większym problemem społecznym, który dotyka naszych najbliższych, zainspirowała mnie opracowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Białaczowie ankieta ,,Diagnoza zjawiska przemocy domowej na terenie gminy Białaczów" Autorzy ankiety zwracają się do mieszkańców naszej gminy o anonimowe( bez podania imienia i nazwiska) wypełnienie jej, poprzez udzielenie odpowiedzi na postawione tam 8 pytań. (link do ankiety na końcu artykułu). Zamiar zajęcia się zagadnieniem przemocy noszę już od lat 3, kiedy to po raz pierwszy jedna z mieszkanek naszej gminy opowiedziała mi swoją historię o przemocy domowej, której sprawcą był syn, alkoholik. Wówczas, zrobiłem co do mnie, dziennikarza, należało. Jednak finał tej sprawy stał się nieoczywisty, ale przede wszystkim zaskakujący. Doświadczony schematem proceduralnym w postepowaniach w sprawie przemocy, dwie kolejne interwencje (czytelnicy zgłaszając do Redakcji EKG problem, przysyłają filmiki czy nagrane rozmowy) pokierowałem już z pozytywnym efektem. Czy problem przemocy został rozwiązany, tego nie wiem, gdyż organem kończącym drogę przez mękę jest Sąd-Wydział Rodzinny. Ale po kolei:

Co to jest przemoc domowa ?

Jest to przemoc wobec partnera, członka rodziny w tym dzieci. W polskim prawodawstwie, przemoc domowa została zdefiniowana jako jednorazowe lub powtarzające się UMYŚLNE działanie lub zaniechanie, wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszające prawa lub dobra osobiste osoby doznającej przemocy domowej.

RODZAJE PRZEMOCY DOMOWEJ:

1/ PRZEMOC FIZYCZNA.
To wszelkie akty przemocy fizycznej poprzez naruszenie nietykalności cielesnej, celowe zadawanie bólu, grozba uszkodzenia ciała. Przemoc ta przybiera wiele form od dawania klapsów, potrząsania za włosy, przypalenie skóry np. papierosem, duszenie i użycie broni palnej.

2/ PRZEMOC PSYCHICZNA.
To grozby, zastraszanie, przymus, wykorzystywanie emocjonalne. Ten rodzaj przemocy ma
ciąg dalszy / czytaj więcej/
PROŚBA REDAKCJI EKG
Informacje EKGW związku z przypadającą w tym roku (9 maja) 80 rocznicą tragicznych wydarzeń na Łubach Sobieńskich, zwracamy się z prośbą do naszych czytelników o przesyłanie do naszej Redakcji, wszelkich informacji, również z ustnych przekazów, dotyczących historii oddziału partyzanckiego ,,Błysk". Historia pozostawiła nam szereg zagadkowych wątków związanych z przebiegiem tych tragicznych wydarzeń takich jak?
-zdrada czy zaskoczenie?
-co po 9 maja stało się ze zwłokami zamordowanych partyzantów ?(hitlerowcy częściowo spalili zwłoki, jednak po ich odjezdzie mieszkańcy Sobienia ugasili płonący stos)
-czy prawdą jest że tej samej nocy, ciała pomordowanych przewieziono do miejscowości Jeżów i tam w zbiorowej mogile ich pochowano?

Wszelkie informacje prosimy przysyłać na nasz adres mailowy [email protected] , lub pisać w komentarzach na naszym facebookowym profilu.

Zbigniew Szpoton

Z listów do redakcji
Informacje EKG,,Wróciłem właśnie ze spaceru z małymi dziećmi. Jestem mieszkańcem Miedznej Drewnianej. Przejście odcinka od Remizy do nr 47 to strach i oczy dookoła głowy. Brak bezpiecznego pobocza, stwarza niebezpieczeństwo dla dorosłych a co dopiero dla wracających ze szkoły dzieci. Dziś nawet auto policyjne nie zatrzymało się przed przejściem dla pieszych. Budowa chodnika obiecywana jest przed każdymi wyborami. I trwa to już 30 lat. Może doczekam się wreszcie wykonania a nie tylko obietnic.
Marek
"

/nazwisko do wiadomości Redakcji/
PODZIĘKOWANIE
,,NIE MOGĘ ZASNĄĆ"
Polecam świetny felieton naszego czytelnika o pseudonimie ,,Faust". Mądry, wizjonerski felieton z cyklu pół żartem, pół serio.

Ostatnio cierpię na bezsenność, sięgałem po różne metody od farmakologicznych po liczenie baranów, jak mi się barany skończyły to posłów sobie liczyłem. Niby było trochę lepiej ale kiedy już powoli zapadałem w letarg a w mojej wyliczance pojawiał się poseł Czarnek budziłem się z krzykiem więc i ta metoda okazała się mało skuteczna. Znalazłem jednak sposób, który nie dość, że mnie usypia to w dodatku zasypiam lekko rozbawiony. Czytam programy wyborcze kandydatów na burmistrzów i (bez)radnych naszej umęczonej gminy. Nie będę wchodził w detale, ogólny wniosek jest taki, że gdyby realizować te wszystkie pomysły to w krótkim czasie nawet las sobieński miałby własny chodnik. Wszyscy zapewniają że wszystko się zaleje nowymi asfaltami i brukami, z bruków będą sterczały piękne nowe hydranty a na samym środku tego wszystkiego będzie szalet... No Super.
A może by tak zacząć myśleć co zrobić żeby na te wszystkie drugorzędne pomysły samodzielnie generować środki?
Zacznijmy od tego że gmina Białaczów się wyludnia, te wszystkie nowe asfalty i chodniki przydają się bo łatwiej stąd uciekać, dodatkowo to świetne miejsce do umierania, statystyki są bezlitosne, kiedy grabarze mają pełne ręce roboty, położne spokojnie oglądają "Na dobre i na złe" Nikt mnie nie przekona, że kilometr nowej drogi spowoduje nagły przyrost naturalny, nie wiem jak inni ale ja bym swojej żonie nie powiedział "Kochanie tak dobrze jechało mi się z Miedznej do Białaczowa, że mam ochotę na dziecko" Jeśli rządzącym tak bardzo zależy by społeczeństwo szturmem rzuciło się w wir prokreacji, trzeba temu społeczeństwu zapewnić możliwość zarabiania. To jest oczywisty frazes i tylko nikt nie wie dlaczego tego tematu się nie podnosi, a jeśli już, to tylko na potrzeby wyborczych tańców godowych, gdzie wszyscy twierdzą, że chcą nam dać a zaraz po wyborach zapominają o tych chęciach i robią absolutne minimum albo nic.

Wiem, że to brutalna diagnoza i zaraz ktoś może zarzucić mi, że łatwo krytykować nie oferując niczego w zamian. A ja mam pomysł... Szalony, wymagający i wykonalny.
Na czym więc gmina może zarobić? To proste, na starości. Wszyscy się starzeją i nic nie wskazuje żeby ten
ciąg dalszy- wejdz w odnośnik ,,czytaj więcej"( poniżej)
PRZEDWYBORCZY FELIETON
NewsyZakończyliśmy okres kampanii wyborczej do władz lokalnych miasta i gminy Białaczów. Od soboty (od północy) następuje cisza wyborcza, podczas której nikomu nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. W niedzielę, 7 kwietnia, to MY , do godziny 21,00, będziemy bohaterami tego dnia. Nasze głosy, oddane w tajnym głosowaniu, zdecydują czy Białaczów i jego mieszkańcy podążać będą drogą rozwoju gospodarczego, kulturowego i społecznego. Czy zwycięży kompromis czy konformizm?

Demokracja lokalna a świadomość społeczna.


Zasadniczym założeniem uczestnictwa portalu EKG-Białaczów w tegorocznym okresie przedwyborczym była edukacja społeczna. Cel jaki sobie załozyliśmy, częściowo został zrealizowany. Po raz pierwszy w historii lokalnej demokracji, kandydaci na Radnych do Rady Miasta, zaprezentowali swoje programy na łamach naszego portalu. Dziekujemy tym odważnym, którzy w ten sposób, dali świadectwo swojej świadomości i odwagi. Świadomość przejawiała się w zrozumieniu, że to ONI, a nie Burmistrz stanowią o obranym azymucie pięcioletniej marszruty w rozwoju gminy. Odwaga zaś, to wskazanie sposobów dojścia do celu, zawartych w swoich programach wyborczym. ONI, mają także świadomość że suweren w dniu wyborów oddzieli ziarno od plew, postawę prospołeczną od konformizmu, odwagę od hipokryzji. Mamy równocześnie do wyboru kandydatów, którzy nie mają nic do powiedzenia, którzy zostali zaproszeni na listy wyborcze, którzy od kilku kadencji są stałymi członkami Rady Gminy. Ci zaś uważają że ich zasługi zawarte są w dotychczasowych dokonaniach. Dla tych kandydatów mamy wyniki przeprowadzonego przez EKG- Białaczów w ostatnim czasie sondażu, w którym 50% respondentów negatywnie oceniło ich pracę. 42% dało swój pozytywny głos, zaś 8%, nie miało zdania.

Rada Miasta czy Burmistrz?

Od wielu pokoleń, a zwłaszcza w tak małych środowiskach jak nasze, panuje przekonanie że najważniejszym organem jest funkcja Wójta czy Burmistrza Na licznych spotkaniach ze społeczeństwem, w pierwszej kolejności oddaje się ,,pokłony" temu organowi. Czy słusznie? Odpowiedzią na wątpliwość niech będzie ogólny zarys kompetencji Rady Miasta i Burmistrza.

RADA MIASTA:


Do właściwości Rady Miasta należą WSZYSTKIE sprawy pozostające w zakresie działania gminy. Są to:

/więcej- wejdz w odnośnik poniżej ,,czytaj więcej/
PRZEDWYBORCZA SONDA
Od dziś do 4 kwietnia można wziąć udział w przedwyborczej sondzie. Sonda dotyczy Twoich preferencji wyborczych na urząd Burmistrza miasta Białaczów. Każdy z czytelników może tylko jeden raz zagłosować. A oto kandydaci na ten urząd, zarejestrowani w Państwowej Komisji Wyborczej:
- BARBARA GOWOREK- KW Barbary Goworek
- RAFAŁ ZBIGNIEW GRUSZCZYŃSKI- KW Stowarzyszenie ,, Bezpartyjni Samorządowcy"
- DAWID KUCHARSKI - KW Prawo i Sprawiedliwość
- JACEK RESZELEWSKI - KW Jacka ReszelewskiegoSONDA
W wyborach na urząd Burmistrza Białaczowa swój głos oddam na:

BARBARA GOWOREK
RAFAŁ GRUSZCZYŃSKI
DAWID KUCHARSKI
JACEK RESZELEWSKI

Spotkanie z kandydatem do Rady Powiatu
ARTUR KOMOROWSKI- Kandydat do Rady Powiatu z naszej gminy, zaprasza wyborców na spotkanie.

ELŻBIETA KRAJEWSKA AL-KHOURI-Kandydatka do Rady Miasta

Białaczów, dn. 21.03.2024r.
Szanowni Państwo, Drodzy Wyborcy!

Decydując się na kandydowanie do Rady Miasta i chcąc przedstawić Państwu szersze i bardziej konkretne informacje dotyczące proponowanych przeze mnie działań na rzecz poprawy jakości życia naszej społeczności, wybrałam tę formę – listu otwartego.
Mam nadzieję, że dotrą one w ten sposób do szerszego grona osób uprawnionych do głosowania. Myślę, że spotykając się z Państwem bezpośrednio, będę mogła odpowiedzieć na Państwa pytania.

Bardzo zachęcam do poświęcenia chwili i zapoznania się z jego treścią. Ufam, że pomoże to Państwu w ocenie mojej kandydatury i podjęciu tej jakże ważnej decyzji, która stoi przed każdym z nas. Dla mnie cenny jest każdy głos i za każdym stoi moja odpowiedzialność za sprawy ważne dla wyborcy.

Obszarami, w których z racji mojego wykształcenia i doświadczenia pracy zawodowej czuję się najbardziej kompetentna, są edukacja i kultura. Ale, tak jak Państwo, mieszkam tu, uczestniczę w życiu naszej społeczności, borykam się z podobnymi do Państwa bolączkami, dokonuję spostrzeżeń, słucham sąsiadów, konsultujemy swoje uwagi. To pozwoliło mi wypracować kilka propozycji działań także w innych sektorach życia społecznego.

Mam pewność, że propozycje te odpowiadają także, a może przede wszystkim, Państwa oczekiwaniom i potrzebom.

I tak:

W trosce o nasze zdrowie należy poprawić praktyczny dostęp do lekarza rodzinnego, zwłaszcza osobom starszym i przewlekle chorym. Poprawy wymaga także dostępność zabiegów rehabilitacyjnych. Bolączką pozostaje brak stomatologa, a z jego zatrudnieniem wiązać należy przygotowanie odpowiedniego dla jego pracy zaplecza.

Dla ochrony zdrowia i środowiska istotnym jest też zatroszczenie się o czystość powietrza. Wciąż należy dofinansowywać programy wymiany przestarzałych systemów grzewczych, zwłaszcza w gospodarstwach domowych. W miejscach, w których najsilniej dostrzegamy wszyscy taką potrzebę, należy zainstalować system kontroli jakości powietrza. Zniknąć powinny także wszystkie stare pokrycia dachowe- eternit, zawierający szkodliwy dla zdrowia azbest. /ciąg dalszy- wejdz w odnośnik ,,czytaj więcej"/
Strona 2 z 111 < 1 2 3 4 5 > >>
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM w OPOCZNIE
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes