Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIA · TV Białaczów · Białaczów - FilmStycze 23 2017 14:36:18
Obecny adres IP
54.166.75.207
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
OFERTY POWIATOWEGO URZĘDU PRACY
NASZE INICJATYWY

Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 211
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: dariablue
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Ossa
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Boks reklamowy
Zespół muzyczny ExDuo
Otwarcie nowego dworca,,Łódź Fabryczna"

Drodzy czytelnicy EKG-Białaczów na pewno zaciekawi was fakt, że w końcu nadszedł czas na to, że nowy dworzec ,, Łódź Fabryczna” został otwarty.
Dworzec ten od 5 lat był w budowie otwarcie przekładano, ale 11 grudnia 2016 roku wreszcie odjechały stąd pierwsze pociągi.
Pierwotnie miał zostać oddany do użytku w lutym 2015 roku. Powodem opóźnienia były m. in. podziemne jezioro, a także spór miasta z jedną z firm o teren w pobliżu dworca. Wokół powstają nowe układy drogowe, w tym nowe trasy tranwajowe.

Do dworca prowadzą dwa główne wejścia wschodnie i zachodnie oraz dwa pobocza od strony północnej i południowej. Dworzec ma połączyć kolej, autobusową komunikację dalekobieżną, komunikację miejską oraz ruch samochodowy.
Dworzec ma 3 poziomy, 8 metrów pod ziemiom znajduje się dworzec kolejowy z poczekalnią i kasami. Na poziomie 16,5 m pod ziemią powstała stacja z 4 peronami i 8 torami, zaś na poziomie ,, zero” znalazły się główne wejścia do dworcowego budynku. Całkowita powierzania płyty w obszarze stacji i parkietu ma ok. 65 tyś. m. kw., co odpowiada powierzchni sześciu pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Przeszklony dach powstał z 10 tyś. paneli, a dodatkowo obiekt oświetla 9 tyś. lamp. Na dworcu pracować będzie blisko 400 osób służb nadzoru.
Na dworcu znajduje się 24 schodów ruchomych, 14 wind, 56 elektrycznych podświetlonych tablic oraz podziemny parking na niemal 1000 aut. Projekt jest realizowany przez Konsorcjum Torpol-Astaldi- PBDiM- Intercor na zlecenie PKP PLK PKP S.A. i Miasta Łódź.
Na pierwszym poziomie mieścić się będzie poczekalnia, kasy, obiekty komercyjne i pomieszczenia biurowe. Całość ma nawiązywać do historycznej zabudowy Łodzi. Dzięki przeszklonemu dachowi światło dociera na perony. Przez nowy dworzec Łódź Fabryczna ma kursować ponad 100 pociągów na dobę. Projekt dworca spotkał się z wieloma pozytywnymi recenzjami. Dworzec Łódź Fabryczna to jedna z nielicznych ostatnio inwestycji kolejowych, w których na pierwszym miejscu jest dworzec nie zaś galeria handlowa, dla której dworzec jest tylko doczepką. Z peronów można będzie trafić do komunikacji miejskiej, a także na parkingi dla samochodów i rowerów. Jasne przestrzenne wnętrza są znakiem rozpoznawczym nowego dworca. Trwają prace wykończeniowe, a także odbiory, testy i próby m.in. systemów bezpieczeństwa, w tym przeciwpożarowych. Wykonawca zadbał o detale. Wszędzie mnóstwo miejsca dla pasażerów. Można spokojnie poczekać na pociąg. Koleje już opublikowali nowy rozkład pociągów uwzględniający otwarcie dworca.
Trwa też budowa dojść i dojazdów do nowego dworca. Część prac przy dojazdach będzie jeszcze trwała po otwarciu dworca dla pasażerów czytaj więcej na Łódź wyborcza.pl
Nowy wygląd dworca w Łodzi z zewnątrz i jego inwestycja ma szansę całkowicie odmienić centrum tego miasta i tchnąć w niej nową, jakość. Czy się tak stanie? (…) Czy efektem takiego rozwiązania będzie wreszcie komfort podróżnych? Mamy taką nadzieję, że nowy budynek się sprawdzi, ale z ostateczną oceną trzeba poczekać do otwarcia nowego dworca. Trzymamy kciuki!.

W przyszłości dworzec ,,Łódź Fabryczna” połączyć ma się ze stacją ,,Łódź Kaliska” tunel średnicowy przebiegający pod centrum miasta. W planowanym tunelu kolejowym będą dwa przystanki. Zlokalizowane będą w ścisłym centrum Łodzi, co powoduje, że miasto dzięki kolei będzie korzystać z komunikacji, jak normalnie może zapewnić tylko ,, metro”.Sylwia Ch
Inni chcą i mogą


Przyznam że czytając kolejny artykuł o sukcesie innych, a w tym wypadku naszego sąsiada, gminy Zarnów, trafia mnie szlag, ale nie dlatego że ta gmina dostała sporo kasy, ale dlatego że nasza gmina staje się przysłowiowym zaściankiem. Nie będę już kolejny raz apelował do włodarzy gminy o mobilizację, ale wierzę w to że urzędnicy gminni w związku z nadchodzącą zimą nie przejdą w stan hibernacji.
Świat się zmienia, kraj się zmienia a Białaczów .............czekam na dokończenie przez Was tego sloganu
.

Z.S

Zagospodarowanie brzegów zalewu w Miedznej Murowanej atrakcją turystyczną Gminy


W dniu 29 listopada 2016 r. podpisano umowę o dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 na zadanie pn.: „Zagospodarowanie brzegów zalewu w Miedznej Murowanej atrakcją turystyczną Gminy Żarnów”.
Umowa została podpisana przez Wójta Gminy Żarnów – Pana Krzysztofa Nawrockiego przy kontrasygnacie Skarbnik Gminy – Pani Edyty Belicy oraz przedstawicieli Województwa Łódzkiego Pana Artura Bagieńskiego – Wicemarszałka Województwa Łódzkiego oraz Panią Joannę Skrzydlewską – Członka Zarządu Województwa Łódzkiego.
Projekt obejmuje zagospodarowanie zachodniej części brzegu zbiornika w Miedznej Murowanej poprzez stworzenie bazy turystycznej dla mieszkańców Gminy jak również turystów odwiedzających okolice. Planowany do realizacji projekt zakłada wykonanie plaży o powierzchni 3,3 ha z boiskiem do siatkówki plażowej i parasolami trzcinowymi, wykonanie pomostu, molo i mostka drewnianego, wybudowanie budynku do obsługi bazy turystycznej z wypożyczalnią sprzętu wodnego, magazynu sprzętu wodnego, wykonanie ciągów pieszo – rowerowych, utwardzenie parkingów, dróg wewnętrznych, utworzenie 2 pól namiotowych wraz zadaszeniem i krzesełkami i ławkami, stanowisk wędkarskich oraz urządzenie placu zbaw i siłowni zewnętrznej, zakup i montaż obiektów małej architektury: ławki, kosze, stojaki na rowery, stół z ławkami, zakup sprzętu wodnego: łódek wędkarskich, kajaków, rowerków wodnych, kapoków, zakup toalet. Dodatkowo, o nawierzchnię mineralno – bitumiczną wzbogacą się ul. Polna oraz ul. Główna.

Głównym celem inwestycji jest rozwój turystyki oraz zwiększenie atrakcyjności poprzez poszerzenie oferty turystycznej Gminy Żarnów.

Warto wspomnieć, że realizacja zadania jest możliwa dzięki użyczeniu terenów wokół zbiornika przez Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Łodzi.

Zadanie zostanie zrealizowane do maja 2018

Wartość zadania szacowana jest na kwotę 5 018 092,50 zł.

Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego wynosi 3 453 337,50 zł, co stanowi 85% kosztów kwalifikowalnych wniosku o przyznanie pomocy.

Zródło: www.zarnow.eu

Można jak się chce.
Newsy

Od wielu lat piszę o potrzebie wykorzystania walorów turystycznych i przyrodniczych w gminie Białaczów, po to by zmienić oblicze ,,tej ziemi". Przecież już dawno pogodziliśmy się z tym że nie ma szans na rozwój rolnictwa i przemysłu w naszej gminie. Niektórzy malkontenci, a są w tej grupie także przedstawiciele władz gminnych i radni gminni, twierdzą od lat, że cytuję ,,nie uda się".Szanowni decydenci, jeśli tylko się chce to wszystko może się udać, ale warto przynajmniej spróbować. A tak, czas biegnie, świat się zmienia, kraj się zmienia, tylko Białaczów zatrzymał się w czasie. Jedna z mieszkanek gminy,bardzo żałuje swego powrotu z zagranicy i dodaje ,,Białaczów umiera". Na dowód tego że można jak się chce jest poniższa informacja o wielkim sukcesie Wójta gminy Sławno i jego pracowników. Zazdrościmy i GRATULUJEMY

Ps. Proszę zwrócić uwagę na kreatywność autorów programu.
Z.S


Gmina Sławno otrzyma ponad 7 milionów na rozwój turystyki

28 listopada 2016 roku podpisano umowę na dofinansowanie projektu pn. „Wykorzystanie walorów przyrodniczych i kulturowych do rozwoju gospodarki turystycznej w Gminie Sławno”. Projekt został wybrany do dofinansowania na podstawie Uchwały podjętej przez Instytucję Zarządzającą w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020.

Umowa została podpisana w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi przez Marszałka Województwa Łódzkiego Witolda Stępnia, Wicemarszałka Województwa Łódzkiego Artura Bagieńskiego oraz Wójta Gminy Sławno Tadeusza Wojciechowskiego w obecności Członka Zarządu Województwa Łódzkiego Joanny Skrzydlewskiej.

Wartość całkowita projektu 10 406 307,70 zł. z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego 7 151 796,33 zł.

Przedmiotem projektu jest budowa i rozbudowa obiektów turystycznych wykorzystujących walory przyrodnicze i kulturowe Gminy Sławno, stymulujące wzrost ruchu turystycznego oraz popularyzację istniejących i nowo utworzonych produktów turystycznych. Otrzymane dofinansowanie w kwocie ponad 7 mln. złoty (7 214 197,97 PLN) pochodzi ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.Spotkanie SPiRGB
Informacje EKG

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia informujemy, że spotkanie wyborcze Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Gminy Białaczów, na którym powołany zostanie nowy Zarząd, odbędzie się w styczniu przyszłego roku. O dokładnej dacie i godzinie poinformujemy na stronie EKG.


REDAKCJA
Rada Gminy Białaczów-półmetek
Informacje EKG

Zgodnie z zapowiedzią dzisiejszy temat mojego felietonu dotyczy oceny pracy Rady Gminy Białaczów oraz aktywności jej radnych. Minęły dwa lata od wyborów samorządowych, które wyłoniły nowych radnych w poszczególnych obwodach wyborczych. Każde kolejne wybory mają swój koloryt i większość z nas chciał czy nie staje się w tym okresie politycznym demokratą. Dlaczego politycznym, ano dlatego że od zawsze wyborom, nie tylko tym demokratycznym, towarzyszyła polityka. I tym razem też tak się działo. Część kandydatów na radnych w pośpiechu zmieniało komitety wyborcze i partie polityczne. Koniunktura polityczna w kraju, przełożyła się także na wybory samorządowe w naszej gminie. Większość mandatów do Rady zdobyli sympatycy Prawa i Sprawiedliwości. Na pierwszym posiedzeniu, dokładnie dwa lata temu (1 grudnia 2014r) Radni złożyli ślubowanie o treści:
"Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców."
Wszyscy Radni poza oficjalną treścią slubowania dodawali ,,Tak mi dopomóż Bóg”
Na kolejnych kształtowały się komisje i wybierano przewodniczących tych organów. Wybrano także Przewodniczącego Rady Gminy, którym po raz kolejny został Zdzisław Prusek. Jeszcze tylko formalności związane z ustaleniem wysokości diet dla radnych, przewodniczących komisji i samego Przewodniczącego Rady i zabrano się do pracy. Jakież było moje ale i nie tylko moje rozczarowanie, kiedy Przewodniczący Rady przedstawił plan pracy na nową kadencję. Najlepiej odzwierciedla ten mój stan wypowiedz radnego Andrzeja Martyki który stwierdził podczas sesji -cytuję: ,,Panie Przewodniczący,szanowni radni. Przegladając plan pracy stwierdziłem że plan pracy co roku jest kserowany. Mamy tyle problemów,które są poruszane na komisjach” koniec cytatu. Dobitniej to skwitowała radna Elżbieta Lasota, cytat-,,Panie Przewodniczący,rozumiem że to jest Pana autorski plan. Dobrze by było, żeby plan konsultować z radą, proszę Pana o taką wspólpracę. Ten plan jest powielany przez lata, wydaję mi się że dla Pana czas się zatrzymał , a czas pędzi. Nasza gmina to nie ta sama co kilka lat temu. Brakuje mi wizji naszej gminy a ja będę walczyła o to. Uważam że wspólnie powinniśmy popracować nad planem pracy”-koniec cytatu. Zgadzam się z opiniami Państwa radnych i cierpliwie czekam na wykazanie się kreatywnością nie tylko Pana Przewodniczącego ale także przewodniczących poszczególnych komisji bo tam także samo obowiązuje zasada ,,kopiuj-wklej”Czasami przenika mnie przeczucie że nasi wybrańcy nie rozumieją zadań Rady Gminy. Przypomnę więc że Rada Gminy to lokalny parlament, przewodniczący Rady to gminny marszałek parlamentu. Jej zadaniem nie jest tylko ocenianie i zatwierdzanie, ale przede wszystkim stanowienie lokalnego prawa (w zgodzie z prawem nadrzędnym) i sprawowanie godnie i rzetelnie swej funkcji mając na uwadze dobro gminy i jej mieszkańców, jak mówi treść ślubowania. Więcej kreatywności Panie i Panowie Radni Gminy Białaczów.A oto jak wygląda aktywność poszczególnych radnych w odbytych 23 posiedzeniach sesji
Ważna wiadomość dla dłuzników bankowych
Newsy

Jak podaje Tygodnik ,,Wprost"- ,,Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego windykacja, która została wszczęta na podstawie Bankowego Tytułu Wykonawczego ulega przedawnieniu. Oznacza to, że tysiące dłużników, którzy zaciągnęli kredyty bankowe i nie byli w stanie spłacać ich z przyczyn losowych, może zostać uratowanych.

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, jeśli ktoś nie spłacał kredytu, banki wypowiadały umowę i wszczynały egzekucję na podstawie Bankowego Tytułu Egzekucyjnego. Następnie prowadzono mniej lub bardziej udaną windykację. Jeśli w ciągu 3 lat nie udawało się ściągnąć należności, wierzytelność była sprzedawana firmom windykacyjnym. — Do tej pory sądy powszechne przyjmowały, że nadanie klauzuli wykonalności, wszczęcie i prowadzenie egzekucji na podstawie Bankowego Tytułu Egzekucyjnego są czynnościami, które powodują przerwanie biegu przedawnienia — tłumaczył mecenas Lech Obara ze „Stowarzyszenia Stop Wyzyskowi”.

Sąd Najwyższy podjął uchwałę, która całkowicie zmienia tę sytuację. Zgodnie z decyzją Sądu, „czynności podejmowane przez bank na podstawie BTE nie przerywają biegu terminu przedawnienia dla firmy windykacyjnej, która tą wierzytelność nabyła”. – Oznacza to, że sprzedane wierzytelności starsze niż 3 lata, niezależnie od wcześniejszych czynności banku, są już przedawnione i pozwany w sprawie sądowej założonej przez firmę windykacyjną może


Dotacje dla chcących.......
Informacje EKG

W dniu 28 listopada br uczestniczyłem w szkoleniu organizowanym przez Stowarzyszenie ,,Lokalna Grupa Działania-U ŹRÓDEŁ" w Modliszewicach, dotyczącym pozyskiwania środków finansowych dla chcących założyć własną działalność gospodarczą a także dla chcących rozwijać już istniejącą działalność. Jakież było moje rozczarowanie na miejscu, kiedy na sali zobaczyłem tłumy zainteresowanych z gmin Gowarczów, Smyków, Ruda Maleniecka, Bliżyn, Stąporków, Żarnów, Paradyż, oprócz gminy Białaczów. Nasuwa się pytanie czy mieszkańcy naszej gminy nie są zainteresowani ,,rozdawnictwem pieniądza" czy też nie wiedzieli o tym szkoleniu. Ale do rzeczy:
1. Osoby które chciałyby założyć swój pierwszy biznes mogą ubiegać się o kwotę dofinansowania w wysokości do 80 tys zł. Warunek konieczny-wkład własny w wysokości 20% planowanego przedsięwzięcia. Wkładem własnym mogą tu być posiadane już środki trwałe,komputery, samochody,lokale czy środki finansowe.
2. Osoby które chciałyby rozwinąć swoją już istniejącą działalność, mogą się ubiegać o dofinansowanie od 35 tys do 300 tys. Tu warunkiem jest posiadanie własnego kapitału w wysokości 30% planowanego przedsięwzięcia.

W obydwu przypadkach dodatkowym warunkiem jest stworzenie co najmniej jednego stanowiska pracy (może być samozatrudnienie). W pierwszym przypadku zatrudnienie musi wynosić 2 lata, zaś w drugim 3 lata.

Co więc trzeba zrobić by ubiegać się o dofinansowanie? Złożyć do końca roku odpowiednio a raczej prawidłowo opracowany biznesplan. Tak wiem, jest to krótki okres. Jaka jest moja rada. Otóż możemy skorzystać z usługi firm specjalizujących się w pisaniu programów o dofinansowanie (niestety nie za darmo, ale można uwarunkować opłatę temu biuru, po pozytywnej weryfikacji wniosku o dofinansowanie). I to prawie wszystko co trzeba zrobić by ,,dostać za darmo pieniądze".
Osoby zainteresowane szczegółami odsyłam na stronę www.uzrodel.pl lub bezpośredni kontakt z doradca w Modliszewicach Tel. 41 375-95-33.Zbigniew Szpoton
Andrzejkowe KARAOKE,,Śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej.
Ale nie o to chodzi jak co komu wychodzi"Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Białaczów oraz Redakcja ,,EKG-Białaczów" zaprasza wszystkich miłośników publicznego śpiewania, na otwartą imprezę pt
,,ANDRZEJKOWE KARAOKE"

Miejsce- Świetlica w Białaczowie
Data: 26 listopada 2016 (sobota)
Początek- Godzina 19
Wstęp wolny

W programie także andrzejkowe wróżby.

Prosimy koniecznie zabrać ze sobą śpiewający nastrój.

Z A P R A S Z A M Y
Promujemy młode talenty
Jest uczennicą II klasy Gimnazjum w Białaczowie. Mimo młodego wieku, w jej twórczości można dostrzec dojrzałość formy. Wprawdzie treścią wiersza Małgosia wprowadza nas w nastrój zwątpienia, rezygnacji, to w mojej ocenie, ta młoda poetka przekazuje nam a właściwie uzewnętrznia swoją wrażliwość artystyczną.
Brawo Małgosiu. Jak zwykle trzymamy kciuki za młode talenty i czekamy na twoje kolejne wiersze.


„KONIEC TROSK”

Ciemna noc.
Spoglądając w niebo, widzę tylko czarną otchłań,
bezgwiezdną taflę.
Zapadł już zmrok.
Pożegnałam dzień.
Ale czy wróci?
A jeśli tak, to dobry czy zły?
Zapadam w sen,
uśpiona tysiącami pytań w mej głowie.
Widzę ciemność,
lecz po chwili jakieś światełko,
iskierkę.
Z każdą chwilą coraz jaśniej i jaśniej.
Ogarnia mnie strach.
Jestem wśród chmur.
Mam świadomość, że to sen,
którego nie mogę przerwać.
Czuję się lekka i taka wolna jak nigdy.
Na dnie serca pojawia się żal,
że to koniec,
że nie wrócę do ludzi,
których kocham.
Nagle wszystko uleciało jak błyskawica.
Nie czuję już nic.
Jestem w raju.
Tu wszędzie jest tak jasno i…
cicho.


Małgorzata Paliwoda
ZAPROSZENIE
Zasłużony niezastąpionyMiło nam poinformować że nasz kolega, od zawsze działacz społeczny w dobrym tego słowa znaczeniu, wieloletni radny gminny, ZASŁUŻONY DLA GMINY BIAŁACZÓW, ANDRZEJ MARTYKA, został uhonorowany przez Społeczność i Dyrektora Szkoły Podstawowej w Białaczowie honorowym tytułem ,,PRZYJACIEL SZKOŁY" Jest to pierwsze tego typu wyróżnienie i tym bardziej tytuł przyznany Andrzejowy, zasługuje na publikacje i słowa gratulacji od naszej Redakcji.
Strona 2 z 69 < 1 2 3 4 5 > >>
Zegar & Kalendarz
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes