Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIA · TV Białaczów · Białaczów - FilmWrzesie 04 2015 22:53:34
Obecny adres IP
54.227.83.19
Nawigacja
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
OFERTY POWIATOWEGO URZĘDU PRACY
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 192
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Radny
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Ossa
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Boks reklamowy
Zespół muzyczny ExDuo
Można jak się chce ?
Jak podaje nasz kolega z gazety www.opoczno.info, władze Opoczna przystosowały zbiornik wodny do celów rekreacyjnych. Zbliżają się kolejne upały więc mieszkańcy nie tylko tego środowiska będą mogli ochłodzić się w wodzie a także zażyć słonecznych kąpieli. Zazdrościmy. Tak więc po Drzewicy jest to kolejny dowód że na bazie zbiornika retencyjnego można stworzyć kąpielisko. A teraz pełny Tekst Mateusza Lachowskiego z Opoczno.info
,,Nad opoczyńskim zalewem wyznaczono miejsce wykorzystywane do kąpieli. W związku z tym, już od 12. lipca 2015 roku w godzinach od 11:00 do 19:00 będzie można się legalnie kąpać pod okiem ratownika.Na zalewie wyznaczono trzy strefy głębokości do kąpieli :
dla małych dzieci głębokość 50 cm,
dla nieumiejących pływać 120 cm,
dla umiejących pływać 170 cm.

Organizatorem miejsca wykorzystywanego do kąpieli jest Urząd Miejski w Opocznie. Nadzór nad jakością wody sprawuje Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Opocznie.

Miejsce kąpieli funkcjonować będzie do 15. września 2015 roku."
Wyjątek od reguły

Nie wszyscy nasi czytelnicy wiedzą ale tzw ścisłe centrum Białaczowa podlega nadzorowi Konserwatorowi Zabytków, i jakikolwiek remont budynku lub zmiana jego przeznaczenia musi być zaakceptowana przez WKZ. Jest jednak w tzw ścisłym centrum budynek, własność prywatna, który tak mnie się zdaje do zabytków nie należy, a bardzo szpeci ul Piotrkowską. Redakcja ,,EKG" Białaczów zwraca się z pytaniem do władz gminnych, czy nie można poprzez działania administracyjne zmusić obecnego właściciela tej nieruchomości do remontu lub zburzenia tej,, brzydoty" W rozmowie z mieszkańcami sąsiednich nieruchomości dowiedziałem się że część budynku ,,zaadoptowały szczury i inne gryzonie". Zachodzi więc zagrożenie epidemiologiczne. Czekamy także na reakcję samego właściciela lub właścicieli tej nieruchomości.Zbigniew Szpoton
Trwają prace
Już niedługo taka tablica (zdjęcie po lewej) zostanie wmurowana na skwerze w Białaczowie przy ul. Piotrkowskiej, pomiędzy sklepem ,,Lewiatan" a Świetlicą.To dzięki zaangażowaniu internautów z naszej gminy i systematycznemu głosowaniu na tą loklalizację, firma z branży kosmetycznej przeznaczyła na tą inwestycję 20 tys zł.Obecnie trwają prace adaptacyjne.


Jak poinformował mnie Pan Jacek Reszelewski, wójt gminy Białaczów, skwer ten będzie monitorowany dzięki porozumieniu z właścicielem sklepu ,,Lewiatan".


ZS
Inicjatywa lokalna-cd
Od dziś w niektórych punktach handlowych i usługowych na terenie gminy Białaczów można składać podpisy popierające naszą inicjatywę pt MEDAL,,ZASLUŻONY DLA GMINY BIAŁACZÓW". Bardzo prosimy o podpisy na listach, gdyż w ten sposób udokumentujemy że społeczeństwo w sposób bezpośredni może mieć wpływ na życie lokalne.
Listy na których można składać podpisy popierające naszą inicjatywę znajdują się:
1. Poradnia Rodzinna- Białaczów
2. Sklep ,,Groszek"- Białaczów
3.Sklep spożywczy w Zakrzowie
4. Sklep spożywczy,,Sezam" w Wąglanach
5.Sklep spożywczy w Miedznej Drewnianej
6.Sklep spożywczy w Żelazowicach
7.Sklep spożywczy w Radwanie

Redakcja
Zespół Nautilus na swoim benefisie w 2011roku
Już trzy i poł roku minęło od benefisu zespołu ,,Nautilus" który w latach 80,tych i 90,tych święcił trumfy na rynku muzycznym nie tylko lokalnym. Skład zespołu ewaluował wraz z losami członków zespołu. Na zdjęciu obecni są prawie wszyscy członkowie ,,Nautilusa" Od góry: Bogdan, niewidoczny za perkusja Krzysiek, Darek .Poniżej: Przemek,Bogdan,Zbyszek, Kasia, Zbyszek, Kazio,Andrzej, Ryszard.Nieobecni: Tadeusz . Zespół ma w swoim dorobku kilka własnych utworów, które udało się po latach przelać na płytę. A może za półtora roku zespół na swoje 40 lecie powtórzy to spotkanie?
1/Jest mi naprawde dobrze- utwór instr,muzyka-B. Raczynski
2/Do M- muzyka i słowa Z. Szpoton
3/Straciłem to wszystko- muzyka B. Raczyński, słowa Z.Szpoton
4/Romi- muzyka i słowa Z.Szpoton
5/W małym ciasnym pokoiku-utwór instr. muzyka B.Raczyński
6/Piosenka kibica Białaczowa-muzyka i słowa B. Raczyński
7/Dolce amore mio-słowa polskie Z.Szpoton
Zapraszamy na "Wakacyjny Piknik Rodzinny"
ZAPROSZENIE

Serdecznie zapraszamy na
,,Wakacyjny Piknik Rodziny"
oraz zabawę plenerową

18 lipca 2015 r.
Plac przy Świetlicy w Sędowie

Program imprezy:
13:00 - atrakcje dla dzieci:
- kulki
- zjeżdżalnie
- karuzela

16:00 - mecz piłki nożnej Sędów - Skronina o Puchar Radnych Sędowa i Skroniny
18:00 ? pokaz Ochotniczej Straży Pożarnej w Petrykozach
18:30 - 02:00 zabawa taneczna z zespołem ?DIAMENT?
ZAPRASZAMY
Sołtys i Rada Sołecka
Stowarzyszenie Kobiet ,,Razem możemy więcej"
Radni Sędowa i SkroninySylwia Chałubińska
Konkurs piosenki ekologicznej ,, Eco-song"


W sobotę, 4 lipca, na muszli koncertowej w Białaczowie odbył się konkurs piosenki ekologicznej ,,Eco-song" współorganizowany przez Gminę Białaczów i Miejski Dom Kultury w Opocznie w ramach projektu ?Pejzaż malowany ziemi łódzkiej. Bliższe spotkania z ekologią i Eco-sztuką w powiecie opoczyńskim ? edukacja ekologiczna mieszkańców województwa łódzkiego, dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Jury konkursu ,,Eco song" w składzie Kamilla Biniek-Kaczorowska i Wojciech Turek (instruktorzy Miejskiego Domu Kultury w Opocznie) po wysłuchaniu 29 podmiotów wykonawczych postanowiło przyznać poszczególne nagrody w następujących kategoriach:
Kategoria I - przedszkolaki + kl. ?0?,
I miejsce - zespół wokalny z Przedszkola nr 4 w Opocznie
II miejsce - Nadia Grzesińska z Białaczowa
Kategoria II szkoła podstawowa
I miejsce - Maja Maj ze Szkoły Podstawowej w Białaczowie
II miejsce - zespół wokalny ze Szkoły Podstawowej w Białaczowie
III miejsce - Agnieszka Honczaruk ze Szkoły Podstawowej w Petrykozach
Wyróżnienia:
Iza Czeczenikow, Szkoła Podstawowa w Petrykozach
Kornel Kołodziejczyk, Szkoła Podstawowa w Miedznej Drewnianej
Magdalena Nowak, Szkoła Podstawowa w Kamieniu
Alicja Jaworska, Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Zespół ze Szkoły Podstawowej w Miedznej Drewnianej
Patryk Wiktorowicz, Nikola Piotrowska, Milena Jędrzejczyk, Joanna Grzegorczyk, Aleksandra Kata, Dominika Tomasik, Julia Pacan
Kategoria III gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne
I miejsce - Zespół wokalny z Gimnazjum w Białaczowie
II miejsce - Martyna Gorzela ze Szkoły Podstawowej w Miedznej Drewnianej
Kategoria IV dorośli
I miejsce - Katarzyna Zielińska
Pani Katarzyna Zielińska otrzymała również nagrodę specjalną ufundowaną przez Wójta Gminy Białaczów Jacka Reszelewskiego i Przewodniczącego Rady Gminy Białaczów Zdzisława Pruska.


Po zakończeniu konkursu na scenie zaprezentowały się zespoły z terenu naszej gminy. Najpierw swe umiejętności wokalne zaprezentował zespół z Gimnazjum w Białaczowie przygotowany przez Panią Elżbietę Krajewską-Al-Khouri. Następnie wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Białaczowa, a na zakończenie swe umiejętności taneczne przedstawił Dziecięcy Zespół Ludowy ,,Owczareczek".
Bezrobocie w naszej gminie maleje
Newsy Powiatowy Urząd Pracy w Opocznie podaje że liczba bezrobotnych w gminie Białaczów wynosi na koniec czerwca 2015r 395 osób i spadła od kwietnia o 33 osoby a od początku tego roku o 66 osób.
W tej ilości bezrobotnych zarejestrowanych w PUP w Opocznie 199 (spadek od kwietnia o 25 a od stycznia 2015 r o 61) stanowią kobiety.

Osoby do 30 roku życia to liczba -108 (spadek o 15 a od początku roku o 25)

Osoby powyżej 50 roku życia-103 (spadek o 28 a od stycznia tego roku o 32)

Długotrwale bezrobotni -214 (spadek o 30 osób a od początku roku o 44 osoby)

Nadal jednak po gminie Drzewica, gdzie liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 100 osób, zajmujemy przedostatnie miejsce spośród wszystkich gmin powiatu opoczyńskiego, gdzie bezrobotnych jest najwięcej. W dalszym ciągu, będę trwał przy mojej wizji uzdrowienia sytuacji na rynku pracy w naszej gminie czyli stawiania na INFRASTRUKTURĘ W TURYSTYCE I REKREACJI
Nie o take gminę czyli nic się nie dzieje
Za moich czasów...

Mało co, tak bardzo wyprowadzało mnie niegdyś z równowagi, jak ten krótki tekst. Ulubiony wstęp mojej babci do komentarza na temat aktualnej rzeczywistości.
No, proszę... Nagle zaczynam rozumieć ukryty w nim sens. Nie wiem, czy to jakiś wyznacznik nadbiegającej starości, czy naturalna reakcja na zachodzące, a niezrozumiałe dla ustępującego pokolenia zmiany. Nie czuję się starym? Bardziej interesuje mnie, dlaczego stałem się książkowym przykładem outsidera? Czy to świadomy wybór, czy wpływ otoczenia? Niestety nie jestem socjologiem, a nawet socjologiem w amatorskim wydaniu. Pewne jednak spostrzeżenia kłębią się pod czaszką. I nie są miłe.
Coś niepokojącego dzieje się wokół. Społeczeństwo rozpada się, więzy międzyludzkie prostaczeją. Owszem, zauważyć można nadmierną nawet skłonność do zrzeszania się w grupy, ale jakież są tego motywy? My, ci dobrzy - oni źli, my mądrzy - oni durnie, my bogaci - oni motłoch, my wierni - oni bolszewicy, my z Legii - oni z Wisły... Zresztą nawet te sojusze wydają się chwilowe i koniunkturalne.

Chcesz popływać,musisz pojechać do Drzewicy
Rozpoczęły się wakacje, nadchodzą upalne dni. Chciałoby się choć przez chwilę zażyć chłodnej kąpieli. Myślę przez chwilę gdzie by tu się udać by się ,,wymoczyć" i ochłodzić. Dla pewności zaglądam do internetu by wyszukać miejsce w powiecie opoczyńskim, na terenie którego istnieją zbiorniki, baseny, mają zgodę sanepidu i są bezpieczne. Niestety, przysłowiowa kicha. W gminie Białaczów od lat ten sam problem czyli nic nowego. Brak miejsca do kąpieli,choć niedaleko olbrzymi zbiornik retencyjny.W samej stolicy powiatu, kryta pływalnia ,,Fala"w remoncie. Niedawno wyremontowane kąpielisko na rzece Wąglance jest wyłączone z nadzoru sanepidu, a więc nie wiadomo czy można się tam kąpać. Jest !!!! znalazłem. W Drzewicy nad zalewem drzewickim woda nadaje się do kąpieli. Muszę tylko pomyśleć nad logistyką i ,,I feel good"
Ten sarkastyczny tekst dedykuję włodarzom gmin na terenie których istnieją martwe zbiorniki i akweny wodne.


Zbigniew Szpoton
Inicjatywa lokalna
W związku z opieszałością w realizacji naszej oddolnej inicjatywy i akcenty lekceważące ze strony radnych, z dniem 15 lipca uruchamiamy proces tzw Inicjatywy lokalnej. Polegać ona będzie na zbieraniu podpisów mieszkańców gminy za uchwaleniem oddolnej inicjatywy, a w tym przypadku medalu ,,zasłużony dla gminy Białaczów". Pojęcie inicjatywy lokalnej wprowadziła nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (ustawa) z 2010 roku, definiując Inicjatywę Lokalną oraz poświęcając jej odrębną część. (Rozdział 2a ustawy art.19b ? 19h). Zgodnie z art. 2 pkt.4 inicjatywa lokalna ? to forma współpracy jednostek samorządu terytorialnego z ich mieszkańcami, w celu wspólnego realizowania zadania publicznego na rzecz społeczności lokalnej. Tak więc z dniem 15 lipca w sklepach funkcjonujących na terenie gminy zostawimy listy do podpisu dla tych wszystkich, którzy naszą inicjatywę popierają. Przypomnijmy. Nasza inicjatywa o nazwie ,,Medal Zasłużony dla gminy Białaczów" to pomysł Redakcji EKG i jej czytelników. W wyniku konkursu na projekt medalu, wybrano zdaniem Redakcji, najlepszą pracę, a jej laureata nagrodzono nagrodą finansową. Nasze starania o wdrożenie, tej niskonakładowej inicjatywy (ok 3 tys zł), a honorującej tych mieszkańców naszej gminy, którzy bezinteresownie przyczynili się do rozwoju naszej małej ojczyzny (red. przyp.Państwo W i K Józwikowie, Pan Czesław Biernacki, Pan Andrzej Martyka i wiele innych osób i podmiotów), po konsultacji w miesiącu kwietniu na posiedzeniu komisji kultury, do dnia dzisiejszego nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Słowa podziękowania należą się Panu Wójtowi, który na jednym z posiedzeń Rady Gminy, przypomniał radnym by tematu tego nie pozostawić bez rozstrzygnięcia. W związku z powyższym, zwracamy się już dziś do naszych czytelników i mieszkańców gminy Białaczów o wyrażanie, poprzez podpisy na listach, poparcia ,,Lokalnej Inicjatywy"

Redakcja
Strona 2 z 55 < 1 2 3 4 5 > >>
Zegar & Kalendarz
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes