Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIA · TV Białaczów · Białaczów - FilmPadziernik 20 2017 09:53:01
Obecny adres IP
54.224.203.224
Nawigacja
Statut
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
OFERTY POWIATOWEGO URZĘDU PRACY
NASZE INICJATYWY

Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 4
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 253
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: michal20r
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Parczów
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Boks reklamowy
Zespół muzyczny ExDuo
Zapomniane i zaniedbane miejsca pamięci.

,,Chorobą wiedzy jest zapomnienie"Kiedyś zasłyszaną , tą bardzo mądrą myśl, dedykuję białaczowskim pedagogom nauczających przedmiotu ,,Historia" Tym samym zwracam się do NICH ze szczególną prośbą by nauczanie tego przedmiotu w którym dużo miejsca poświeca się takim słowom jak bohaterstwo, patriotyzm, ojczyzna,nie opierać na zwykłej podręcznikowej teorii. W naszej gminie jest wiele miejsc upamiętniających czyny bohaterskie,patriotyczne od powstania styczniowego po II wojnę.Miejsca te nie wyglądają najlepiej. Przykładem niech będzie tablica upamietniajaca zastrzelenie pierwszego komendanda Narodowych Sił Zbrojnych powiatu opoczyńskiego , Mariana Suskiewicza. Tablica zastrzelonego w dniu 27 lipca 1943 roku prawdopodobnie przez gestapowców podporucznika znajduje się tuż obok białaczowskiej szkoły.

W materiale zamieszconym w marcu tego roku, przedstawilem obelisk znajdujący sie na prywatnej posiadlosci Pana Wojciecha Szołowskiego, upamietniający rozstrzelanie partyzantów AK, mając nadzieję właściwego odczytania moich intencji. Niestety tak sie nie stało. Tak więc posługując się słowami Czesława Miłosza, polskiego noblisty, którego obecna władza wyeliminowała z polskich podręczników,szanowni pedagodzy pamietajcie- w trudnej drodze marzeń młodego pokolenia,macie być ambasadorami.


Zbigniew Szpoton


Tekst zamieszczony na naszej podstronie nr 61

Przy okazji II Rajdu im. St. Małachowskiego, postanowiłem przypomnieć postać ppor. Mariana Suskiewicza. Ponieważ poprzedni Rajd zakończył się ogniskiem zorganizowanym w okolicy płyty pamiątkowej, którą bezimienny mieszkaniec Białaczowa zbudował jeszcze w okresie PRL dla pamięci miejsca śmierci ppor. Suskiewicza, warto poznać tą postać.

Marian Suskiewicz – ppor. „Sosna” urodził się 02.12. 1907 r. w Opocznie. W okresie przedwojennym działacz Stronnictwa Narodowego i Obozu Wielkiej Polski na terenie pow. opoczyńskiego. Od listopada 1939r. w Komendzie Powiatowej Narodowej Organizacji Wojskowej w Opocznie. W lutym 1940 zostaje komendantem NOW po Władysławie Pacholczyku ( PS. „Adam” ) – prezesie SN w powiecie, którego był najbliższym współpracownikiem. W okresie 1940 – 1942 zabezpiecza rozszerzenie szeregów organizacyjnych NOW oraz jednostek wojskowych w gminach i rejonach. Z jego inicjatywy powiat nie podporządkowuje się AK, przystępując do tworzonych przez, m.in. W. Pacholczyka Narodowych Sił Zbrojnych. W 1943 r. organizuje grupy bojowe samoobrony, a następnie oddziały partyzanckie st. sierż. „Burzy” i kapt. „Kruka”. 22 stycznia 1943 r. traci trzech braci i kilku przyjaciół, członków NSZ, zamordowanych w Drzewicy przez oddział Gwardii Ludowej – grupę „Lwy” wydzieloną z oddziału „Wilki” Józefa Rogulskiego. Zginął 28.07.1943 r. w walce z żandarmerią niemiecką ( policją „granatową”? ) w Białaczowie, w miejscu, gdzie dziś jest tablica pamiątkowa. Pochowany na cmentarzu "cholerycznym" w Opocznie.
Wszystkie informacje na podst. : "Zanim odejdziemy" Jerzego Kucharskiego ps. "Korab" oraz "Narodowe Siły Zbrojne w dokumentach cz. II" dr Leszka Żebrowskiego

Piotr Kolczyński
Ostrzeżenie meteorologiczne dla woj łodzkiego
OchronaCentrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi ostrzega przed gwałtownymi ulewami, jakie jeszcze dziś (11 września) mają przejść przez województwo łódzkie.

Intensywne opady deszczu zapowiedział Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Według prognoz dziś (11 września) w województwie łódzkim ulewy mają się rozpocząć późnym popołudniem. Możemy się ich spodziewać od godz. 18. Ostrzeżenie I stopnia obowiązuje do wtorku (12 września) do godz. 14. Prognozowana wysokość opadów od 35 mm do 45 mm. Opady przemieszczać się będą z południowego zachodu i południa na północny wschód. Największa intensywność zjawisk prognozowana jest w nocy i rano.

Z.S.
Tragiczne zdarzenie w Żelazowicach
NewsyDo tragicznego wypadku doszło w Żelazowicach, 6 września przed godz. 20 Dwaj chłopcy, uczniowie gimnazjum w Białaczowie, w ciężkim stanie trafili do dwóch szpitali w Radomiu i Opocznie.

Wezwani na miejsce policjanci i prokurator, wstępnie ustalili, że dwóch chłopców lat jechało na jednym rowerze poruszając się lewym pasem drogi. Jeden z nich kierował, drugi siedział na ramie. Prawym pasem jezdni w tym samym kierunku,w którym poruszali się chłopcy, jechał 19 - letni kierowca fiata panda.

- Ze wstępnych ustaleń wynika, że mężczyzna widział z oddali czerwony punkt oświetlenia, sądził, że jest to pieszy - relacjonuje asp.szt. Barbara Stępień. - Jadąc dalej nagle zauważył, że lewą stroną drogi porusza się rowerzysta. W pewnym momencie z nieznanych przyczyn rowerzysta zjechał z lewego pasa wprost pod jadącego fiata pandę.

Kierowca pomimo podejmowanej próby hamowania nie zdołał uniknąć zderzenia z jednośladem. Niestety skutki tego zdarzenia okazały się dramatyczne. Chłopcy
Dziwny ruch Wójta Gminy Bialaczów
NewsyJak nieoficjalnie dowiedziała się nasza Redakcja, do Przewodniczącego Rady Gminy wpłynął wniosek Wójta Gminy Białaczów Pana Jacka Reszelewskiego, o obniżenie swojego wynagrodzenia. Dziwny to ruch Pana Wójta, zważywszy na fakt że jeszcze w lutym tego roku sam wnioskował do Rady o podwyżkę swego uposażenia. Informujący nas o tym mieszkaniec gminy skomentował ze ,,pewnie jest to decyzja polityczna z góry".Wnioskiem tym, pan Wójt stawia tych radnych którzy głosowali za zwiększeniem Jego uposażenia w dość niezręcznej sytuacji. Jak zagłosują Ci radni, przekonamy się już wkrótce na najbliższej Sesji Rady Gminy. A co Państwo o tym sądzicie?

Z.S
Panorama Białaczowa cz-4


Dziś zdjęcie południowo-zachodniej części Białaczowa. Niestety nawet z wysokości tzw sygnaturki kościelnej, nie widzimy pałacu, muszli, stadionu. Białaczów jest tak piękny i zielony.
Zbigniew Szpoton
OGŁOSZENIE
Prywatne Ponadgimnazjalne Liceum Ogólnokształcące Zaoczne Dla Dorosłych
Rok założenia: 1996 rok

Osoba prowadząca: Szpoton Zbigniew
System kształcenia - zaoczny (czwartki i piątki w godz. 15.00 – 20.00) co 2 tygodnie
Charakter szkoły: Szkoła Prywatna z uprawnieniami szkoły publicznej (słuchacz po ukończeniu szkoły może przystąpić do egzaminu dojrzałości).

Odpłatność za naukę w liceum zaocznym:
1. Jednorazowe wpisowe- 100 zł.
2. Czesne miesięczne  - 100 zł (za okres nauki).

Warunki przyjęcia do liceum zaocznego:
1. Ukończona szkoła podstawowa, gimnazjum- okres kształcenia - 3 lata.
2. Ukończona szkoła zawodowa- okres kształcenia - 2 lata.


Adres szkoły: 

Prywatne Ponadgimnazjalne Liceum Ogólnokształcące Zaoczne Dla Dorosłych
os. Niepodległości 19
31-862 Kraków
794 430 275
szpotonzby@poczta.fm
OGŁOSZENIE
Informacje EKGREDAKCJA ,,EKG-BIALACZÓW" POSZUKUJE NA TERENIE BIAŁACZOWA NIERUCHOMOŚCI (NIE ZAMIESZKALEGO DOMU) NA PRYWATNE ,,MUZEUM PRL-u". ZGŁOSZENIE LUB EWENTUALNE ZAPYTANIA PROSIMY NADSYŁAĆ NA ADRES e-mailowy ,,ekgbialaczow@poczta.fm.
PO ŻNIWACH


Ten obrazek z białaczowskich pól oznacza KONIEC LATA 2017r
Przyczyny aspołecznych postaw
Informacje EKG
Współczesne społeczeństwo, zwłaszcza w małych środowiskach, cechuje postawa aspołeczna. Dlaczego tak się dzieje? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Nie ma też gotowej recepty na zmianę postaw społecznych. Niniejszym artykułem zapraszam naszych czytelników do dyskusji na temat co się takiego stało, dzieje, że mieszkańcy naszej gminy odwracają się od tego co dawniej było tak społecznie akceptowalne.
Do zajęcia się tym problemem zainspirowały mnie ostatnie informacje o samoistnym rozwiązywaniu się Kół Gospodyń Wiejskich, co raz mniejszym zainteresowaniem młodych ludzi w pracach Ochotniczej Straży Pożarnej czy w końcu schyłek Ludowych Zespołów Sportowych.

„Pogrzało gościa? Chce mu się?”, „Skąd on ma tyle czasu”, „Fajnie, ale ja się do tego nie nadaję”, „Chyba nudzi mu się w życiu”, „Nawiedzony – w jakim on świecie żyje?!” – tak mówili o osobach zaangażowanych społecznie badani, którzy sami nie podejmują tego rodzaju aktywności.

Aktywność społeczna jest w odczuciu osób nieaktywnych przykładem zachowania nietypowego, które domaga się wyjaśnień i racjonalizacji. Część badanych wyrażało przekonanie, że zaangażowanie w sprawy społeczne wymaga wybitnych predyspozycji, które zazwyczaj budzą szacunek i uznanie, a niekiedy nawet zazdrość. Inni skłonni byli podejrzewać społeczników o interesowność i jakieś ukryte korzyści („Pcha się na afisz. Coś z tego ma!”). Warto zwrócić uwagę na jeszcze inny stosunek do osób aktywnych społecznie: otóż normalny człowiek nie ma czasu na wolontariat, ponieważ jego życie organizuje praca i rodzina, a aktywista to dziwak, „pewnie jest samotny i sobie to rekompensuje”.

„Mam swoje problemy”

Osoby, które nie angażują się społecznie, tłumaczą się brakiem czasu („wolontariat nie ma ram, czy godzin – musisz być wolontariuszem cały czas!”). Trudno wnikać, w jakiej mierze jest to rzeczywisty powód, a w jakiej wymówka. Część badanych przyznawało w każdym razie, że „chodzi może nie tyle o brak czasu, co niezorganizowanie”.

„Wcześniej o tym nie pomyślałem”

Część badanych być może zaangażowałoby się społecznie, ale nie ma pomysłu od czego zacząć, nigdy o tym nie pomyślała, nikt ich o to nie zapytał lub nie poprosił. Szczególnie seniorzy uważają, że „są odstawieni na boczny tor i osamotnieni”. Te wypowiedzi pokazują, że jest potencjał aktywności społecznej, trzeba tylko wiedzieć, w jakich grupach społecznych się kryje i jak go umiejętnie wykorzystać.

„Można się władować”

Istotną bariera dla podejmowania różnego rodzaju aktywności społecznej jest obawa przed nadmiernymi zobowiązaniami i sytuacją, „z której będziemy się krępowali wyjść”. Zaangażowanie w sprawy społeczne jest źródłem moralnych powinności, których lepiej w ogóle na siebie nie przyjmować. Szczególnie wolontariat postrzegany jest w kategoriach presji i konieczności sprostania oczekiwaniom („boję się, że trudno byłoby się z tego wykręcić, jeśli by mi się znudziło”).

„Trzeba to lubić i chcieć”

Osoby niezaangażowane społecznie mówią niekiedy, że nie odczuwają wewnętrznej potrzeby do podejmowania tego rodzaju aktywności. Ta opinia łączą się z przekonaniem, że działalność społeczna jest nie tylko kwestią dobrych chęci i indywidualnych preferencji, co raczej wyjątkowego powołania, bynajmniej nie jest to zajęcie dla zwykłych śmiertelników („po prostu trzeba to czuć”). Widać, że aktywność społeczna jest silnie idealizowana, choć nietrudno zauważyć, że jest to również skuteczne wytłumaczenie niepodejmowania jakichkolwiek działań.

„Zawiodłem się na ludziach


Pewna część badanych odpowiadając na pytanie o przyczyny bierności społecznej, wskazywała

5mln 500tys odwiedzin
Miło nam poinformować że dziś nasz licznik (na końcu strony głównej) odnotował kolejne 250 tys wizyt na stronie www.stowbial.pl. Robiąc pobieżną analizę matematyczną, za okres od 26 maja bieżącego roku do dziś, daje to średnią 2900 wizyt na ,,EKG" w ciągu doby. Cieszymy się bardzo z tego i BARDZO WAM DZIĘKUJEMY.

Piotr Kolczyński
Zbigniew Szpoton
Festyn rodzinny w Bialaczowie, czyli wielka ściema sołtysa z Chlewisk


FESTYN RODZINNY W BIAŁACZOWIE W 2017 ROKU ODBYŁ SIĘ.

Strona 2 z 78 < 1 2 3 4 5 > >>
Zegar & Kalendarz
Opoczno.info
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes