Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów.
News Search:
Strona Główna · Historia - czy Hitler był w Białaczowie? · Znani z Białaczowa · Artykuły · Download · Linki · Galeria · OGŁOSZENIA · TV Białaczów · Białaczów - FilmKwiecie 18 2015 15:10:52
Obecny adres IP
54.166.12.41
Nawigacja
Ogłoszenia drobne
Strona Główna
Pogoda - Białaczów
Historia - czy Hitler był w Białaczowie?
Oświadczenie
LKS Białaczów
Kontakt
Szukaj
OGŁOSZENIA
Archiwum newsów
OFERTY POWIATOWEGO URZĘDU PRACY
Ostatnie Artykuły
"Przeniknąć siebie...
Melancholia końca r...
Diagnoza stanu rzeczy.
Stracone pokolenie?
Nasze dzieci - nasz...
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 182
Nieaktywowany Użytkownik: 1
Najnowszy Użytkownik: Precik
Energia wiatru
Orkiestra dęta
Najnowszy Album


Ossa
Losowa fotografia
Zaprzyjaźnione strony
Szkoła Podstawowa w Białaczowie
Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego
Szkoła Podstawowa - Miedzna Drewniana
BIP
Boks reklamowy
Zespół muzyczny ExDuo
Piechurzy powitali wiosnę

W dniu 21 marca 2015 r. odbył się rajd "Pierwszy dzień wiosny". Bezpośrednim organizatorem rajdu na zlecenie O/ PTTK w Żarnowie było Gimnazjum w Białaczowie, w którym działa SKKT- PTTK, a jego komandorem została Magdalena Szołowska - przodownik turystyki pieszej PTTK oraz prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego ,,SUPLES".
Panie: Magdalena Szołowska, Sylwia Wereszka i Anna Czech - wuefistki z Gimnazjum w Białaczowie - są autorkami innowacji pedagogicznej organizacyjno- metodyczno- programowej pod hasłem ,,Żeby oni chcieli chcieć". Jednym z elementów wprowadzonej w szkole innowacji była organizacja tegoż rajdu, a część kosztów związanych z jego organizacją została pokryta ze środków pozyskanych przez UKS ,,Suples" od Urzędu Gminy Białaczów, przeznaczonych na realizację zadania publicznego w zakresie Turystyki i krajoznawstwa.
Na starcie przy wodomistrzówce przy zbiorniku retencyjnym Miedzna Murowana zgłosiło się ponad 200 osób reprezentujących szkolne kluby PTTK w Białaczowie, Miedznej Drewnianej, Petrykozach, Przedborzu i Żarnowie oraz kilku turystów indywidualnych, w tym z terenu całej Gminy Białaczów w rajdzie wzięło udział około 150 osób./ ciąg dalszy: ,,czytaj więcej"/
Z TURYSTYKĄ ZA PAN BRAT

Uczniowski Klub Sportowy ,,Suples", działający przy Gimnazjum w Białaczowie, przystąpił z projektem pod nazwą ,,Żeby oni chcieli chcieć - to nie sztuka być turystą, lecz Turystą być to sztuka" do konkursu otwartego i pozyskał środki od Urzędu Gminy Białaczów, przeznaczone na realizację zadania publicznego w zakresie Turystyki i Krajoznawstwa w kwocie 5.000 zł. Zaplanowana kwota zostanie przeznaczona na realizację następujących imprez:
*Rajd ,,Pierwszy Dzień Wiosny" zorganizowany w Białaczowie 21.03.2015- 640zł;
*XIX Rajd Szlakiem mjr. Henryka Dobrzańskiego- ,,Hubala"- szaniec Hubala koło Anielina 25.04.2015- 500zł;
*XXIV Rajd Niepodległości- Sielpia 07.11.2015-500zł;
*Rajd z Mikołajem ,,Piekielnym szlakiem" Gmina Białaczów-05.12.2015 640 zł.
Zadanie obejmuje organizację 4 rajdów pieszych, które zostaną wzbogacone o elementy nordic walking.
Kolejne środki pozostaną wykorzystane na:
Zakup 10 kompletów profesjonalnych kijków do nordic walking - 1500zł;
Koszulki odblaskowe 20 sztuk - 300zł;
Gadżety promocyjne - 540 zł;
Nagrody, dyplomy materiały pomocnicze - 380zł.
Cykl zorganizowanych imprez nie ma charakteru komercyjnego, organizowane są one siłami wolontariatu (non profit) przez nauczycieli: Magdalenę Szołowską, Sylwię Wereszkę, Katarzynę Wiaderną, Ewelinę Stasiak, Annę Czech i Martę Kożuchowską. Podsumowaniem projektu będzie prezentacja multimedialna, oraz gazetka ścienna wykonana przez uczniów naszego Gimnazjum.Katarzyna Wiaderna
KONKURS

Weź udział w głosowaniu i upiększ naszą Gminę

Serdecznie zachęcamy do głosowania na teren zielony zgłoszony przez Gminę Białaczów do konkursu ,,Ogólnopolskie upiększanie z Garnierem".

Już dziś, 26 marca na stronie www.ogolnopolskieupiekszanie.pl rusza wielkie głosowanie. 10 lokalizacji, które otrzyma największą liczbę głosów internautów, zostanie nagrodzonych kwotą 20.000 zł do wykorzystania na rewitalizację i upiększenie terenu. Gmina Białaczów do konkursu zgłosiła teren znajdujący się pomiędzy świetlicą i marketem w Białaczowie. Głosować można od dziś do 22.04.2015 r. Codziennie można oddać jeden głos.

Wszystkich chętnych by upiększyć naszą Gminę serdecznie zapraszamy do głosowania na naszą lokalizację.
Białaczów 2015
Komunikat Sanepid Opoczno
NewsyKOMUNIKAT

Dodano: 20.03.2015

KOMUNIKAT


skierowany do konsumentów wody z wodociągu Żelazowice


Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opocznie, na podstawie informacji otrzymanej z Oddziału Laboratoryjnego PSSE w Piotrkowie Trybunalskim z badań próbki wody do spożycia z wodociągu Żelazowice, zawiadamia o pogorszeniu jakości mikrobiologicznej wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi pobranej dn. 17.03.2015 r.
z wodociągu publicznego w Żelazowicach (monitoringowy punkt poboru z hydrofornii)
z uwagi na obecność bakterii grupy coli.
Liczba ludności zaopatrywanej w wodę - 600.
Wodociąg obsługuje ludność w miejscowościach: Żelazowice, Radwan.
Woda z w/w wodociągu nadaje się warunkowo do spożycia.
Zaleca się jej przegotowanie przed spożyciem, przygotowaniem potraw oraz do mycia naczyń kuchennych, owoców i warzyw, mycia zębów (po doprowadzeniu do wrzenia gotować minimum 1 minutę).
Woda bezpośrednio pobrana z kranu nadaje się jedynie do celów sanitarno-bytowych

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opocznie zobowiązał producenta wody do podjęcia działań naprawczych mających na celu doprowadzenie jakości wody pod względem mikrobiologicznym do zgodnej z wymaganiami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
Właściciel wodociągu obowiązany jest informować mieszkańców w sposób ogólnie przyjęty na danym terenie o jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i wprowadzonych zaleceniach PPIS w Opocznie.
Informacje na temat jakości wody w w/w wodociągu będą na bieżąco aktualizowane po przeprowadzonych kolejnych badaniach próbek wody i umieszczane na stronie internetowej PSSE w Opocznie.

Osiedle Zakrzów?

Zakrzów- w XVI wieku miejscowość te zamieszkiwała szlachecka rodzina Załuskich. Wybudowali oni dwór, natomiast liczne wzmianki o samej rodzinie Załuskich zanotował ks.Praski w aktach urodzenia z XVII w. W tym czasie mieszkało w Zakrzowie małżeństwo Katarzyny z Olszowskich i Aleksandra Załuskiego. W małżeństwie tym urodziło się dziesięcioro dzieci, z siedmiu chłopców trzech zostało biskupami. Na początku XVIII rodzina Załuskich opuściła Zakrzów odstępując go Janowi Małachowskiemu. Obecnie Zakrzów zajmuje powierzchnię 464 ha i liczy 230 mieszkańców."-tylko tyle możemy przeczytać w internecie o samej miejscowości, samodzielnym sołectwie gminy Białaczów, położonej na wschód i oddalonej o 1200 metrów od samej stolicy gminy. Całkowity brak infrastruktury przemysłowej przy jednoczesnym spadku zainteresowania zawodem rolniczym spowodowało że w ostatnich dziesięcioleciach ludność zaczęła migrować za przysłowiowym chlebem. Najczęściej wybieranym przez mieszkańców Zakrzowa miastem , z którym nie tylko młodzi postanowili związać swoją przyszłość była i jest Łódz. W ostatnich latach zmniejszyła się też liczba mieszkańców. I tak na dzień dzisiejszy Zakrzów fizycznie zamieszkuje ok 120 osób z zameldowanych tam 180 osób. Jeszcze w 2013 roku zameldowanych było 230 mieszkańców. Tak więc statystyka jest bezwzględna i nakłania do pytania jaki los spotka to sołectwo za kilkanaście lat. Nie czekając na następstwa demograficzne za lat kilka, zrodził się nie tylko w mojej głowie pomysł przyłączenia Zakrzowa do Białaczowa. Już dziś można zauważyć że realizowane inwestycje budowlane od strony Białaczowa, na drodze do Zakrzowa, znacznie zmniejszają dystans odległościowy. Przejeżdżając autem na tym odcinku, zegar wykazał odległość tylko 1 km. Będąc w Zakrzowie rozmawiałem z mieszkańcami Zakrzowa i Panią sołtys, zadając pytanie jak odnoszą się do pomysłu przyłączenia Zakrzowa do Białaczowa. Sami mieszkańcy nie mają przeciwwskazań a jedynie wykazują obawy o wysokość podatków i opłat lokalnych.Jakie korzyści może przynieść fuzja tych miejscowości?

Zaćmienie Słońca w Polsce

Dziś w piątek 20 marca 2015r. w Polsce mogliśmy obserwować zaćmienie Słońca. Po raz pierwszy w tym roku i od czterech lat. Rozpoczeło się ok. godz. 9.43, ok.godz. 10.52, a napętepnie maksymalne zakrycie tarczy słonecznej zakończyło się ok.godz. 12.03. Na kolejne zaćmienie słońca musimy poczekać aż 16 lat.


Sylwia Chałubińska
Oferty pracy
DownloadDrodzy czytelnicy EKG- Białaczów na dzień 19 - 20 marca 2015r., zamieszczono nowe ofert pracy proszę zapoznać się z nimi w zakładce ,, Ofert Pracy Powiatowego Urzędu Pracy"
PODZIEKOWANIA

Redakcja naszej gazety składa podziękowania naszemu koledze Piotrowi Kmicie który od lat gości ,,EKG" na swoim serwerze i nieustannie służy pomocą w utrzymaniu i funkcjonowaniu portalu pod względem informatycznym. Inżynier Piotr Kmita to mieszkaniec Białaczowa, absolwent Politechniki Łódzkiej , założyciel pierwszej w gminie Białaczów amatorskiej sieci komputerowej ,,BIALNET". Od 2013 roku właściciel łódzkiej firmy informatycznej, która zajmuje się - projektowaniem i wdrażaniem systemów monitorowania infrastruktury informatycznej (Icinga, plus dodatki);
- tworzeniem własnych wtyczek - Bash, Perl;
- zarządzaniem serwerem do wirtualizacji - XenServer;
- zarządzaniem serwerami opartymi na dystrybucji CentOS 6.5;
Jak nam wyznał, jego jednym z marzeń jest zinformatyzowanie naszej gminy poprzez sieć szerokopasmową lub światłowodową. Liczy na to że przy udziale władz gminnych i środków unijnych, marzenie swoje zrealizuje. Życzymy Ci tego Piotr i trzymamy kciuki.
Piotr Kolczyński
Zbigniew Szpoton
Sylwia Chałubińska

Uczniowie na Pucharze Davisa

W dniach 6-8 marca 2015 r. w płockiej ORLEN ARENIE reprezentacja Polski w tenisie ziemnym zmierzyła się z drużyną Litwy w Pucharze Davisa. Dzięki uprzejmości Jerzego Janowicza Stowarzyszenie Tenisa Ziemnego RETURN OPOCZNO pozyskało bilety na tę prestiżową imprezę i przekazało je do rozdysponowania wśród uczniów Gimnazjum w Białaczowie. Na turniej ten zaproszeni zostali także uczniowie ze szkół podstawowych z terenu gminy Białaczów, wybrani przez dyrektorów i nauczycieli poszczególnych placówek. Do wyjazdu miłośników tenisa ziemnego mogło dojść dzięki ogromnej pomocy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która zaakceptowała wniosek nauczycieli Gimnazjum i przekazała środki na przejazd autokarem na miejsce. Należy tutaj nadmienić, iż wyjazd odbył się w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Wycieczka rozpoczęła się 6 marca o godzinie 11:30 i zabierając uczniów gimnazjum, ich opiekunów, a także uczniów szkół podstawowych oraz członków wspomnianego wyżej Stowarzyszenia Tenisa Ziemnego RETURN OPOCZNO wyruszyła w długą drogę do Płocka.

Podczas podróży ogłoszony został wśród uczniów konkurs na hasło propagujące życie bez używek i nałogów. Jury złożone z opiekunów oraz dorosłych członków Stowarzyszenia RETURN jednogłośnie wybrało zwycięskie hasło ?TYLKO SŁABI GRACZE BIORĄ DOPALACZE?, zredagowane przez ucznia klasy II C - Kamila Węglińskiego. Zwycięzca otrzymał nagrodę - koszulkę z autografem Jerzego Janowicza. Wybrane hasło znajdzie się na gazetce ściennej, wśród zdjęć dokumentujących cały projekt.
Wycieczka dotarła na miejsce tuż przed rozpoczęciem rozgrywek o godz. 16. Najpierw Łukasz Kubot zmierzył się z Ricardasem Berankisem. Niestety, pierwszy mecz, mimo że bardzo emocjonujący, zakończył się wygraną Litwina 2:6, 4:6, 3:6.Najdłużej w pamięci pozostanie piąty gem trzeciego seta, który był emocjonującym fragmentem meczu i przy stanie 2:2. ponad 20 razy była równowaga.

Następnie na kort wyszedł Jerzy Janowicz i zagrał z Laurynasem Grigelisem. Po zaciętej walce zwyciężył Polak i tym samym wyrównał stan rywalizacji Polska : Litwa 1:1.

Uczestnicy wycieczki szaleli na trybunach z radości i cieszyli się, że mogli być świadkami zwycięstwa pierwszej męskiej rakiety Polski. Mogli także dokładnie przyjrzeć się zasadom gry oraz punktowania. Na uwagę zasługuje także zupełnie inne niż na meczach piłkarskich zachowanie kibiców, którzy kulturalnie kibicują swoim faworytom, słuchając komend sędziego.

Z wycieczki uczniowie wracali pełni wrażeń i emocji, oraz zadowoleni z tego, że byli kibicami tak wspaniałego sportu, jakim jest tenis ziemny. Z pewnością będą kontynuowali swoją przygodę z tą dyscypliną na zajęciach w-f (innowacja pedagogiczna wprowadzona w Gimnazjum przez p. Sylwię Wereszkę), a także w swoim wolnym czasie po lekcjach podczas zajęć na kortach.


Katarzyna Wiaderna
,,Zagospodarowanie przestrzeni publicznej"


Na spotkaniu z przedstawicielami młodzieży gimnazjalnej klas drugich i trzecich w Gimnazjum w Białaczowie zapytałem o to jak spędzają czas po szkole. Na twarzach najpierw pojawiły się uśmiechy a potem usłyszałem: ,,nic?, ,,odrabiamy lekcje?, ? nudzimy się?, ,,siedzimy przy komputerach?. Pomyślałem-smutna i nudna jest młodość tych nastolatków. Fleszem wróciłem do wspomnień ze swoich lat dzieciństwa i stwierdziłem że mimo że w tamtych czasach nie było mowy o internecie i telefonach komórkowych, to jednak bardziej kolorowo wyglądało nasze dzieciństwo. Dziś na oficjalnej stronie gminy Białaczów czytamy ,,1 czerwca 2015 roku odbędzie się XXI posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży. Zanim uczestnicy i uczestniczki projektu zasiądą w ławach poselskich, wykonają zadanie rekrutacyjne, którego temat brzmi: Miejsca młodych - jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież.
Celem tegorocznej edycji SDiM jest zaangażowanie uczniów i uczennic w działania na rzecz swojego najbliższego otoczenia, nauka postaw obywatelskich oraz współodpowiedzialności za przestrzeń publiczną i promowanie aktywnej postawy względem społeczności lokalnej.? No właśnie, a czy ta młodzież ma jakiekolwiek pojęcie o takich hasłach jak postawa obywatelska czy współodpowiedzialność. Nasza redakcja już kilka miesięcy temu sugerowała by w ramach zajęć wiedza i społeczeństwo postawić na edukację bardziej pragmatyczną. Proponowaliśmy by w okresie kampanii wyborczej zacząć promować większe zaangażowanie młodego pokolenia w życie publiczne środowiska. To przecież my starsi i bardziej doświadczeni często jesteśmy wzorcami dla nich i tylko od nas rodziców i od Was drodzy pedagodzy zależy czy dziś młody, jutro dorosły obywatel włączy się czynnie w zagospodarowanie przestrzeni publicznej. Ale jak to się mówi, nigdy nie jest za pózno. Redakcja ,,EKG? proponuje przeprowadzić wewnątrzszkolne wybory do małej gminnej rady a ta spośród siebie dokona wyboru kandydatów do Sejmu Dzieci i Młodzieży, przewodniczącego rady i juniora wójta, któremu w spsób symboliczny w Dniu Dziecka, urzędujący Pan Wójt Jacek Reszelewski przekaże na jeden dzień ,,władze w gminie?. To przez taką formę nauki i zabawy młodzież małymi kroczkami zacznie najpierw rozumieć zasady demokracji a potem, już w pełni świadoma sama zacznie uczestniczyć w tzw zagospodarowywaniu przestrzeni publicznej? I co wy na to?

Strona 2 z 51 < 1 2 3 4 5 > >>
Zegar & Kalendarz
Hitler w Białaczowie?
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Gniazdo Rodzinne
Zamek i pałac
Zamek
Pałac Platerów
Powstanie Styczniowe
Oficjalna strona miasta Opoczno
PLATEROWIE
MUZEUM
Elektroniczna Kronika Gminy Białaczów
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes